W jaki sposób monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej?

monitorowanie instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika to nie tylko oszczędności, które odciążają nasz portfel i ułatwiają planowanie domowego budżetu, to również wygoda. Instalacje fotowoltaiczne wymagają od nas bardzo mało pracy, rzadko ulegają awariom i działają praktycznie bezobsługowo, a w dodatku na bieżąco mamy dostęp do szczegółowych informacji na temat ich działania. Jak dokładnie wygląda monitorowanie fotowoltaiki?

Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej – co warto wiedzieć?

Możliwość monitorowania pracy swojej instalacji możemy zyskać praktycznie od razu po jej montażu, wystarczy połączyć falownik z Internetem i skonfigurować odpowiednią aplikację.

Aplikacja umożliwiająca monitoring fotowoltaiki to aplikacja SolarMan. By zacząć z niej korzystać należy wejść na home.solarman.cn i zalogować się wykorzystując dane logowania przekazane przez koordynatora wsparcia technicznego firmy SolarSpot. Po wprowadzeniu loginu i hasła nastąpi automatyczne przeniesienie na stronę główną aplikacji, gdzie znajduje się kilka zakładek:

  1. Jako pierwszą ujrzysz zakładkę „Szczegóły” pokazującą szczegóły działania instalacji, czyli między innymi jej aktualną moc, poziom produkcji z wyszczególnieniem poszczególnych okresów oraz osiągane dzięki produkcji energii słonecznej oszczędności.
  2. Następna zakładka to „Szczegóły instalacji” – to tutaj znajdują się szczegółowe informacje na temat danej instalacji fotowoltaicznej, takie jak jej typ czy pojemność.
  3. Zakładka numer trzy to „Urządzenie” zawierająca informacje o statusie pracy falownika oraz data loggera (szczegółowe dane poznamy po wejściu na podstronę dotyczącą danego urządzenia), a także jakości połączenia internetowego.
  4. Ostatnią zakładką jest „Alarm” – to w niej widoczne będą ostrzeżenia na wypadek wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Warto mieć jednak na uwadze, że alarmy mogą występować także w sytuacjach niezwiązanych z awariami instalacji, pojawią się również w przypadku zmian po stronie operatora czy na przykład przerw w dostawie prądu.

Należy w tym miejscu podkreślić również, że wpływ na aktualizacje w aplikacji ma zarówno jakość połączenia internetowego, jak i serwis monitoringu pracy instalacji fotowoltaicznej SolarMan.

Jeśli zaś chodzi o korzystanie z aplikacji, warto zwrócić również uwagę na możliwość edytowania swojego profilu. By to zrobić, należy w prawym górnym rogu znaleźć ustawienia – na tej podstronie możliwa jest na przykład zmiana hasła, ale też ustawienie zdjęcia profilowego lub pseudonimu.

Aplikacja do monitoringu – dodatkowe informacje

Pamiętaj, że podstawowym wymaganiem poprawnego funkcjonowania aplikacji jest połączenie internetowe. Z tego powodu w sytuacji, kiedy zmieniasz dostawcę internetowego, hasło do sieci lub router, doprowadzi to do zerwania tego połączenia. By mieć pewność, że ponowne podłączenie i konfiguracja przebiegną poprawnie, zalecany jest kontakt z koordynatorem wsparcia technicznego SolarSpot.

Szczegóły aplikacji omawiamy również w poniższym filmie, gdzie każdy etap jej działania oraz dostępne funkcje pokazywane są w prosty i przejrzysty sposób. Zachęcamy więc do jego obejrzenia, jeśli chcesz zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje aplikacja SolarMan!

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.