fbpx

Rolnicy

Ulga podatkowa 25% dla rolników.

Rolnikom i hodowcom, którzy zakupili instalację fotowoltaiczną na potrzeby gospodarstwa rolnego przysługuje 25% ulgi inwestycyjnej, którą można odliczyć od podatku rolnego.

PRZYKŁAD!

KOSZT INSTALACJI = 30 000 ZŁ
OSZCZĘDNOŚĆ DZIĘKI ULDZE = 7500 ZŁ

Fotowoltaika w gospodarstwie – dlaczego warto?

Rolnictwo XXI wykorzystuje wiele maszyn oraz urządzeń które znacznie zwiększają zużycie energii elektrycznej. Jak uzyskać przewagę w branży na rynku rolniczym?

Doskonałym sposobem jest pomniejszanie kosztów generowanych przez działalność.
Zmniejszenie rachunków za prąd = Pieniądze na poczet rozwoju gospodarstwa.

Patrząc kolejno na rachunki z ostatnich lat widzimy ,iż ceny energii z pewnością dalej będą rosły.
Jak ratować się od kolosalnych kosztów?

Instalacja fotowoltaiczna to sposób na generowanie oszczędności nawet do 90%.
Niezależność energetyczna to przyszłość rozwoju każdego gospodarstwa.
Dzięki modułom na dachu można przestać obawiać się rosnących kosztów.

Ulgi dla rolników, którzy inwestują w PV!

Zwrot inwestycji w mniej niż 5 lat!

Ciągły wzrost cen energii elektrycznej!

Ceny energii elektrycznej na przestrzeni ostatnich 15 lat wzrosły o około 60% i niewykluczone, że wciąż będą wzrastać. Gospodarstwa rolne są dużymi odbiorcami energii elektrycznej i wzrost ten jest dotkliwie widoczny w otrzymywanych rachunkach. Gospodarz średnio płaci za prąd miesięcznie od 350 zł do 1500 zł, co daje 4200 zł-18000 zł kosztu rocznie, a to znaczna suma. Systemy fotowoltaiczne są zatem idealnym rozwiązaniem dla rolników, którzy chcą uniezależnić się od wzrastających cen energii i ich dostawców.

Ulga w podatku rolnym

Polskie prawo daje rolnikom możliwość skorzystania z ulgi w podatku rolnym. W ustawie o podatku rolnym można przeczytać, że podatnikom, którzy zakupili instalacje z własnych środków, przyznawana jest ulga w wysokości 25 % kosztów inwestycji, która jest odliczana od podatku rolnego. Możliwość odliczenia ulgi może być stosowana nie dłużej niż 15 lat.

Duże zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaga instalacji modułów fotowoltaicznych o większej mocy. Dla gospodarstw rolnych, które energię elektryczną generowaną przez paneli PV będą wykorzystywać na potrzeby domu oraz wspierać zapotrzebowanie energetyczne budynków gospodarczych wystarczająca jest instalacja modułów o mocy 10 kWp. Koszt instalacji oscyluje wówczas w okolicy 50 tys. zł.

Moduły o mocy 15-17 kWp są w stanie wytworzyć wystarczająco dużo energii elektrycznej do pokrycia zapotrzebowania budynku przeznaczonego do przechowywania owoców i warzyw. Koszt takiej instalacji wraz z montażem waha się w granicach 75 tys. zł.

W tabeli przedstawiono wysokość podatku rolnego w skali roku (stawka podatku rolnego w 2019 roku – 135,90 zł), przy założeniu, że 1 ha przeliczeniowy jest równy 1 ha rzeczywistemu.
W przypadku instalacji modułów fotowoltaicznych o mocy 10 kWp, których koszt waha się w okolicy 50 tys. zł, jest możliwość odliczenia od podatku rolnego 12 500 zł przez 15 lat. Stąd w ciągu roku kwota podatku rolnego zostanie obniżona o 833 zł. Jeżeli zainstalowane zostaną moduły o mocy 15 – 17 kWp to od podatku rolnego jest możliwość odliczenia kwoty 1 250 zł.

Z powyższych obliczeń łatwo stwierdzić, że posiadając małe gospodarstwo rolne, przez zainstalowanie modułów fotowoltaicznych można zostać zwolnionym z płacenia podatku rolnego przez kolejne 15 lat. W przypadku większych gospodarstw, po zsumowaniu ulg można pokryć koszty podatku rolnego przez 7 lat w przypadku gospodarstwa o wielkości 3 ha dla instalacji o mocy 10 kW i prawie 4 lata dla gospodarstwa o wielkości 10 ha i instalacji o mocy 15-17 kW.

*źródło globenergia.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Umów się na darmową konsultacje

Jak działamy

 • Umów wizyte doradcy

  Wypełnij formularz lub zadzwoń

 • Spotkanie

  Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

 • Oferta

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

 • Realizacja

  Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

REALIZACJE