Rolnicy

FOTOWOLTAIKA DLA ROLNIKA

Rolnictwo jest najbardziej uzależnionym od warunków atmosferycznych sektorem gospodarki. Promieniowanie słoneczne ma ogromny wpływ na wzrastanie planów, a tym samym – kształtowanie się sytuacji finansowej gospodarstwa rolnego. Choć praca na roli postrzegana jest jako poleganie na naturze, nowoczesna technologia daje rolnikom możliwość zwiększenia swojej wydajności i efektywności. Za sprawą postępującej mechanizacji dzisiejsze gospodarstwa rolne znacznie różnią od tych, które w większości były efektem pracy rąk. Innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa znacznie usprawniają produkcję rolną, pomnażają zyski i zwiększają oszczędności, czego najlepszym przykładem jest fotowoltaika.

Gospodarstwa rolne wykorzystują coraz więcej urządzeń i systemów elektrycznych, co znacznie podnosi koszty ich utrzymania. Dodatkowym problemem są drastyczne podwyżki cen prądu i z tego też względu fotowoltaika dla rolnika nigdy nie była równie opłacalna jak obecnie! Panele fotowoltaiczne w rolnictwie przynoszą optymalizację kosztów energii, a przy tym można liczyć na dofinansowanie i ulgę podatkową, co obniża koszt całej inwestycji. Instalacje mogą służyć do zaopatrywania w energię elektryczną urządzeń wykorzystywanych do hodowli zwierząt lub uprawy roślin. Chłodnie, dojarki, systemy nawadniające i oświetleniowe zużywają mnóstwo prądu, jednak potrzebna do ich zasilenia energia może pochodzić z darmowego i ogólnie dostępnego źródła – Słońca. Własna produkcja energii obniża rachunki, zwiększa niezależność energetyczną oraz pozytywnie wpływa na wizerunek gospodarstwa.

panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym

Leasing lub kredyt na fotowoltaikę

Rolnicy mogą ubiegać się o leasing i pożyczkę na zakup paneli fotowoltaicznych. Zgodnie ze standardową umową leasingu moduły są „wypożyczane” na potrzeby gospodarstwa rolnego, a poniesione z tego tytuły wydatki można włączyć w koszty uzyskania przychodów z działalności rolniczej. Rolnicy mogą również liczyć na korzystne oprocentowanie kredytu. W SolarSpot pomagamy klientom uzyskać kredyt lub leasing na fotowoltaikę, zajmując się wszystkimi niezbędnymi formalnościami. 

energia słoneczna dla rolnictwa

Ulga inwestycyjna od podatku rolnego

Rolnicy mogą odliczyć od podatku rolnego do 25% kosztów instalacji fotowoltaicznej. Kwotę tą odliczyć maksymalnie w ciągu 15 lat poprzez złożenie stosownego wniosku do urzędu gminy lub miasta. Zakup fotowoltaiki dla gospodarstwa rolnego pozwala zmniejszyć roczne obciążenie podatkowe. Możliwość odpisu podatkowego sprawia, że koszt inwestycji częściowo się zwraca. Nasz doradca pomoże Ci obliczyć całkowity koszt inwestycji po uwzględnieniu ulgi inwestycyjnej oraz oszacuje okres zwrotu dla Twojej instalacji.

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA DLA GOSPODARSTWA ROLNEGO – DLACZEGO WARTO?

TANIA ENERGIA

Podwyżki cen prądu stają się coraz większe, dlatego racjonalnym jest poszukiwanie oszczędności w tym obszarze. Panele fotowoltaiczne czerpią energię z darmowego źródła – Słońca, pozwalając zredukować koszty energii do minimum. Koniec z martwieniem się o wysokie rachunki za prąd. Fotowoltaika dla rolnika dostarcza zieloną energii na potrzebę urządzeń elektrycznych, więc ilość prądu pobieranego z sieci jest znikoma. Oprócz optymalizacji kosztów energii elektrycznej, rolnicy zyskują również dodatkową oszczędność dzięki programowi Agroenergia do 20% kosztów kwalifikowanych oraz ulgę inwestycyjną do 25%.

NOWE MOŻLIWOŚCI

Instalacja fotowoltaiczna to nowe możliwości dla gospodarstw rolnych – pieniądze, które można zaoszczędzić na energii elektrycznej są szansą na sfinansowanie dalszego rozwoju działalności. Decydując się na zainwestowanie w nowsze maszyny i technologie, można przyspieszyć i usprawnić produkcję, jednocześnie czyniąc swoje gospodarstwo bardziej innowacyjnym. Dzięki temu, że fotowoltaika generuje oszczędności i zapewnia niezależność energetyczną, rolnicy zyskują szansę na podejmowanie bardziej świadomych decyzji biznesowych.

NIEZALEŻNOŚĆ ENERGETYCZNA

Odpowiednie dopasowanie mocy instalacji do rzeczywistego zapotrzebowania uniezależnia gospodarstwo rolne się od zakładów elektroenergetycznych. Urządzenia elektryczne mogą funkcjonować bez względu na ewentualne awarie czy przerwy w dostawie prądu, co ma szczególne znaczenie w przypadku pomieszczeń wymagających stałego chłodzenia, ogrzewania lub wentylowania. Co więcej, wygenerowane nadwyżki można oddać do sieci lub zgromadzić w magazynach energii, po czym wykorzystać ponownie w okresie mniejszej wydajności fotowoltaiki (np. zimą).

PLUS DLA ŚRODOWISKA

Stan środowiska naturalnego ma ogromny wpływ na produkcję rolną i sytuację panującą w gospodarstwach rolnych. Nie ma się zatem co dziwić, że coraz większa liczba rolników zainteresowana jest inwestycją w OZE. Instalacje fotowoltaiczne nie wytwarzają zanieczyszczeń chemicznych, pyłów, hałasu ani dwutlenku węgla. Co więcej, panele fotowoltaiczne można poddać recyklingowi, odzyskując do 90% szkła i aluminium. Pozyskując energię słoneczną na potrzeby gospodarstwa rolnego, właściciele zyskują zatem wizerunek marki przyjaznej środowisku naturalnemu.

LEPSZE WYKORZYSTANIE NIEUŻYTKÓW

Rolnictwo i hodowla polega na efektywnym wykorzystaniu dostępnej w gospodarstwie przestrzeni. Żyzne grunty zostają przeznaczone na uprawę roślin, zaś na pozostałych terenach prowadzi się wypas trzody i bydła. Wiąże się to z koniecznością budowy lub modernizacji budynków przemysłowych, jednak zapomina się o tym, że nieruchomości te można dodatkowo wykorzystać. Wolą przestrzeń dachów można przeznaczyć pod instalację fotowoltaiczną, po czym zyskiwać podwójne korzyści: zarówno z produkcji rolnej, jak i produkcji energii. Na fotowoltaikę można przeznaczyć również część pól i pastwisk. Specjalna konstrukcja nie szkodzi ani roślinom ani zwierzętom, co więcej – dodatkowe zacienienie jest korzystne w przypadku silnych upałów.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników

W II półroczu 2022 rusza nabór wniosków do programu Energia dla Wsi, który oferuje dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników. Program jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej celem rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii oraz ekologicznych rozwiązań technologicznych w sektorze rolniczym w Polsce.

Program Energia dla Wsi jest skierowany do:

 • rolników (osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność rolniczą),
 • jednostek samorządu terytorialnego i spółdzielni energetycznych na inwestycje OZE dla lokalnych społeczności.

Energia dla Wsi zastąpi dotychczasowy program dotacji dla gospodarstw rolnych – Agroenergia. Według zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska nowy program będzie miał o większy wymiar niż jego poprzednik, zarówno pod względem rodzaju inwestycji objętych wsparciem, wysokością środków, jak i gronem beneficjentów, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie.

Dotacje dla rolników

Oprócz programu Energia dla Wsi oraz ulgi inwestycyjnej, rolnicy mogą skorzystać z regionalnych programów wsparcia. Informacje o nich są zazwyczaj publikowane na stronach urzędów gminnych i powiatowych. Wspierają one zakup, montaż i modernizację technologii z zakresu OZE, szczególnie w sektorze rolniczym i przemysłowym.

FOTOWOLTAIKA DLA ROLNIKA – SYMULACJA OSZCZĘDNOŚCI

Własna produkcja energii elektrycznej to najskuteczniejszy sposób ochrony Twojego gospodarstwa rolnego przed drastycznymi podwyżkami prądu! Dzięki dofinansowaniu i uldze inwestycyjnej – inwestycja jest bardzo opłacalna. Zwraca się szybko, a przy tym działa bezawaryjnie przez co najmniej 25 lat! Wcale nie tracisz również ważnej przestrzeni, gdyż pod montaż fotowoltaiki możesz wykorzystać dostępne nieużytki.

A jakie oszczędności przyniesie fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego? Przykładowo, jeśli gospodarstwo rolne posiada budynki gospodarcze, których utrzymanie pod względem energetycznym wynosi ok. 2500 zł miesięcznie, roczny koszt to 30 000 zł. W przeciągu 25 lat będziesz musiał przeznaczyć na prąd 750 000 zł, a nie zapominajmy o postępujących podwyżkach. Z kolei odpowiednie dobranie instalacji fotowoltaicznej pozwala wyprodukować wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić potrzeby energetyczne Twoich nieruchomości. Rachunki za prąd zostają zminimalizowane praktycznie do zera!

Połączenie fotowoltaiki i rolnictwa

Sprawdź, jakie są korzyści płynące z agrofotowoltaiki!

fotowoltaika dla rolnictwa

Czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku?

Prawo regulujące sektor OZE w Polsce umożliwia rolnikom odliczenie podatku VAT od instalacji fotowoltaicznej. Ważne w tej kwestii jest jasne rozgraniczenie pomiędzy fotowoltaiką dla gospodarstwa rolnego a domowego. Nasz doradca wyjaśni Ci, jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku.

energia słoneczna dla rolnictwa

Jaki jest VAT dla fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym?

Jeżeli instalacja fotowoltaiczna zasila urządzenia elektryczne wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, podatek VAT wynosi 23%. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy wyprodukowana energia zasila tylko urządzenia domowe, czyli na użytek prywatny – VAT dla gospodarstw domowych wynosi 8%.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz
  UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

  Wypełnij formularz kontaktowy

  SPOTKANIE

  Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

  OFERTA

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

  REALIZACJA

  Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

  PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

  Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

  Masz pytania?

  Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.