Fotowoltaika do 50 kWp

Fotowoltaika dla firm - do 50 kWp

Optymalne wykorzystanie, a co za tym idzie – największe oszczędności z fotowoltaiki można uzyskać, gdy wielkość i moc instalacji zostanie odpowiednio dobrana do rzeczywistego zapotrzebowania na energię elektryczną w firmie. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wysokość dotychczasowych rachunków za prąd, ale również przyszłe inwestycje wpływające na rozwój biznesu i potencjalnie większe zużycie energii.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o OZE instalacje fotowoltaiczne o mocy mniejszej niż 150 kWp nie wymagają pozwolenia na budowę. Jednak, jeśli są większe niż 50kWp, trzeba uzyskać warunki przyłączeniowe od Operatora Sieci Dystrybucyjnej i zgodnie z tymi warunkami instalację przyłączyć. Jest to dodatkowy nakład, który zwiększa koszt inwestycji.

Pamiętaj, że dobór mocy paneli fotowoltaicznych i wielkości instalacji PV najlepiej zlecić specjalistom, którzy polecą najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Zachęcamy do kontaktu z SolarSpot!

Instalacje fotowoltaiczne są ekologicznym i tanim źródłem energii elektrycznej, przy czym należy wyraźnie zaznaczyć, że kluczowa jest inwestycja w system o optymalnie dobranej mocy. Jeśli instalacja PV okaże się niewielka w stosunku do potrzeb energetycznych firmy, prawdopodobnie pojawi się konieczność jej rozbudowy w niedalekiej przyszłości. Możliwości produkcji energii elektrycznej będą po prostu zbyt ograniczone, co wymusi zakup i montaż dodatkowych paneli fotowoltaicznych oraz przemodelowanie dotychczasowego systemu. To dodatkowe koszty dla przedsiębiorców.

W przypadku wyboru instalacji o zbyt dużej mocy głównym problemem są wysokie koszty inwestycji początkowej, a także wyraźnie dłuższy okres zwrotu. Panele fotowoltaiczne będą produkować więcej energii, niż jest to wymagane – co w przypadku przedsiębiorstw nastawionych na autokonsumpcję nie jest wskazane. Jak więc widać, zdecydowanie warto postawić na system fotowoltaiczny, który będzie idealnie dopasowany do wymagań danej firmy.

Instalacja fotowoltaiczna powinna być dobrana na podstawie analizy następujących czynników:

 • bieżącego systemu rozliczeń;
 • rozkładu zużycia energii w czasie;
 • potencjalnego miejsca montażu instalacji PV – stopnia nasłonecznienia i zacienienia, powierzchni, ustawienia etc.;
 • zapotrzebowania danej firmy na energię w kontekście jej dalszego rozwoju – ze szczególnym uwzględnieniem takich aspektów, jak instalacja nowych maszyn, zwiększenie wolumenu produkcji czy zatrudnienie nowych pracowników.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalna dopuszczalna moc mikroinstalacji fotowoltaicznych wynosi 50 kWp. Powyżej tej wartości mówimy już o tzw. małych instalacjach, zaś ich właściciele posiadają status wytwórców. Dlaczego jest to tak ważne?

Z prawnego punktu widzenia moc 50 kWp to ważna granica oddzielająca wytwórców (>50 kWp) od prosumentów, którzy dysponują instalacjami nieprzekraczającymi mocy 50 kWp. Prosumenci rozumiani są jako użytkownicy produkujący i wykorzystujący prąd na własne potrzeby. Muszą jednak mieć podpisaną umowę kompleksową z jednym z dystrybutorów energii elektrycznej, zaś prowadzona działalność gospodarcza nie może opierać się na wytwórstwie energii.

Inwestycja w fotowoltaikę o mocy większej niż 50kWp powinna więc być dokładnie przeanalizowana. Miej na uwadze, że jej przekroczenie będzie wiązać się z konkretnymi wymaganiami prawnymi. Konieczne będzie zarejestrowanie się w Urzędzie Regulacji Energetyki jako wytwórca oraz składanie półrocznych sprawozdań.

Umów się na darmową analizę!
Wypełnij formularz!
  WIZYTA

  Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

  SPOTKANIE

  Umówimy się na spotkanie w dogodnym dla Ciebie terminie.

  OFERTA

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

  REALIZACJA

  Dostarczymy komponenty i zrealizujemy projekt zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

  OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

  Będziemy serwisować sprzęt i monitorować działanie systemów po ich wykonaniu.

  Instalacja fotowoltaiczna 50 kWp – potencjał produkcyjny systemu

  Fotowoltaika 50kWp to instalacja o stosunkowo dużej mocy, która doskonale sprawdzi się w przedsiębiorstwach działających w różnych sektorach rynku. Mogą to być firmy z branży HoReCa, fabryki i zakłady przemysłowe/produkcyjne, przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem np. żywności, obiekty biurowe i wiele więcej. W zasadzie nie ma przeciwwskazań do montażu paneli fotowoltaicznych w żadnym przypadku, o ile pozwala na to specyfika danego budynku – w przeciwnym razie panele trzeba będzie umieścić na gruncie.

  Instalacja fotowoltaiczna o mocy około 50 kWp jest w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 45 000-50000 kWh energii elektrycznej wprost ze słońca. To doskonały rezultat, wynikający z optymalnych warunków do wytwarzania prądu – średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi mniej więcej 1000 kWh na metr kwadratowy. Według oficjalnych zaleceń inwestycją w fotowoltaikę o mocy 50 kWp powinny zainteresować się podmioty, których roczne zapotrzebowanie na energię wynosi od 70 000 kWh wzwyż.

  By otrzymać system fotowoltaiczny o takiej mocy, potrzeba od 80 do 140 paneli fotowoltaicznych. Ostateczna liczba modułów będzie się różnić w zależności od wykorzystania konkretnych modeli – o większej lub mniejszej mocy znamionowej. Warto mieć na uwadze, że dostępne na rynku panele PV o wydajności wyższej niż 350 Wp, choć te najmocniejsze (o mocy ponad 555 Wp) przeznaczone są dla systemów farmowych.

  Ile kosztuje fotowoltaika 50kWp?

  jst strona

  Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp uzależniony jest od kilku czynników, m.in.:

  • miejsca montażu instalacji (droższe na gruncie, tańsze na dachu);
  • mocy instalacji;
  • jakości wykorzystanych komponentów i zabezpieczeń;
  • dodatkowych opcji gwarancyjnych;
  • usług uzupełniających;
  • wyboru konkretnej firmy, z którą zamierzasz współpracować w zakresie zakupu i montażu paneli.

  Biorąc pod uwagę bieżące ceny energii i koszt instalacji – czas zwrotu takiej inwestycji zaczyna się już od 2,5 lat!

  Zamierzasz zainwestować w instalację fotowoltaiczną 50 kWp? Pamiętaj, że koszty mogą się zmniejszyć, jeśli skorzystać z rządowego wsparcia finansowego o niskim oprocentowaniu, pożyczki komercyjnej lub leasingu.

  Skontaktuj się z SolarSpot w celu omówienia korzystnych rozwiązań dla Twojego biznesu!

  Zaufaj profesjonalistom z zakresu odnawialnych źródłach energii i zainwestuj w ekologiczny rozwój swojej firmy, wybierając optymalnie dobraną i wydajną instalację fotowoltaiczną. Specjaliści z SolarSpot chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą Ci zadbać o długofalowe oszczędności dla Twojej firmy!

  Zadzwoń!

  Masz pytania?

  Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.