Pompy ciepła

POMPY CIEPŁA ZMNIEJSZAJĄ KOSZT OGRZEWANIA

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wytwarza ciepło przy pomocy odnawialnych źródeł energii (np. powietrza). Sposób działania urządzenia jest bardzo prosty – polega na pobraniu ciepła po stronie wyjściowej i oddaniu go w pomieszczeniach. Mówiąc inaczej, pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego, przekształcają je na energię cieplną i dostarczają do instalacji grzewczej budynku (np. do grzejników lub ogrzewania podłogowego).

W porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem na paliwo stałe – oszczędności z pompą ciepła mogą sięgnąć 75%!

Na jeszcze większe korzyści możesz liczyć, jeśli źródłem zasilania dla pompy ciepła będzie energia produkowana za sprawą instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie praktycznie bezobsługowe o bardzo niskiej awaryjności, które jest bardzo korzystne zarówno dla Twojego portfela, jak i dla środowiska naturalnego. Pompa ciepła i fotowoltaika to wyjątkowe połączenie korzyści z promieniowania słonecznego i powietrza, dzięki któremu możesz oszczędzać za sprawą produkcji energii ze Słońca oraz ciepła z atmosfery. Dzięki systemom od SolarSpot obniżysz rachunki i znacznie podniesiesz komfort swojego codziennego życia.

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA – DLACZEGO WARTO?

OPŁACALNOŚĆ

Ogromną zaletą pompy ciepła jest szybki zwrot z inwestycji. Dzięki temu, że płacisz mniejsze rachunki za ogrzewanie domu, urządzenie zwraca się zazwyczaj w przeciągu 5-7 lat. To znacznie szybciej niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, kotłowni na olej opałowy lub gaz płynny.

OSZCZĘDNOŚCI

Wymiana źródła ciepła na pompę ciepła to ulga dla Twojego budżetu. Ogrzewasz dom, korzystając z darmowego źródła ciepła (powietrza), a płacisz tylko za energię elektryczną niezbędną do zasilenia urządzenia – koszty te również możesz zniwelować dzięki fotowoltaice.

ŚRODOWISKO

Rezygnacja z ogrzewania paliwem stałym na rzecz ciepła z powietrza jest dobrą decyzją ze względów ekologicznych. Nie zużywasz wtedy zasobów naturalnych naszej planety i przyczyniasz się do redukcji smogu. Pompa ciepła w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów wpływa na redukcję emisji CO2.

NIEZAWODNOŚĆ

Przy właściwym serwisowaniu urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. To niezawodne i mało awaryjne źródło ciepła w Twoim domu, które może sprawnie działać przez nawet 50 lat.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Pompy ciepła są energooszczędne – średnio zużywają 3-krotnie mniej energii elektrycznej niż produkują energii cieplnej! To jedne z najbardziej wydajnych systemów grzewczych.

DOPASOWANIE

Moc grzewczą każdorazowo dobieramy indywidualnie. Bierzemy pod uwagę m.in. termomodernizację i izolację budynku, aby wydajność urządzenia sprostała Twoim potrzebom.

ZAINWESTUJ W POMPĘ CIEPŁA Z SOLARSPOT!

Pompy ciepła od SolarSpot zaspokoją potrzeby Twojego domu lub firmy! Zarówno w przypadku inwestycji w samą pompę ciepła, jak i rozwiązania łączącego pompę ciepła  z instalacją fotowoltaiczną, zapewniamy kompleksowe usługi doboru i montażu całego systemu.

Podczas darmowego audytu pomożemy Ci oszacować opłacalność wymiany źródła ciepła. Wskażemy najlepszy dla Ciebie system grzewczy, opierając się na Twoich faktycznych potrzebach. Uwzględnimy m.in. zapotrzebowanie na ciepło, termomodernizację i izolację nieruchomości.

Oferujemy nie tylko wysokiej jakości komponenty od światowych producentów, ale zapewniamy również fachowy montaż pompy ciepła przez certyfikowane ekipy dostępne na terenie całego kraju. Po zakończonej pracy nie zostawimy Cię samego, zapewniając obsługę posprzedażową.

ZASADA DZIAŁANIA POMPY CIEPŁA

Działanie pompy ciepła opiera się na prostych zjawiskach fizycznych związanych ze sprężeniem i rozprężeniem gazów. W podobny sposób działają m.in. lodówki i klimatyzatory, które pobierają ciepło z wnętrza i „wyrzucają” je na zewnątrz. W tym przypadku mechanizm jest odwrotny. Pompy ciepła powietrze/woda oraz pompy ciepła powietrze/powietrze do generowania ciepła wykorzystują powietrze z otoczenia. Podczas pobierania go z atmosfery, zyskują energię, która następnie można wykorzystać do utrzymania optymalnej temperatury w budynku.

Wydajność pompy ciepła zależy od temperatury powietrza zasilającego oraz zakresu temperatur grzania. Zakres ten jest jednak bardzo duży. Przykładowo, jeżeli podgrzewasz wodę do temperatury między 2°C a -50°C, a temperatura otoczenia wynosi blisko 15°C, urządzenie osiągnie moc od 3 do 3,8 kW. Pompy ciepła można montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. W domu umieszcza się zazwyczaj mniejsze pompy ciepła. Urządzenia do użytku zewnętrznego są zabezpieczone specjalną powłoką, która chroni je przez działaniem deszczu, śniegu i wiatru.

Budowa pompy ciepła i proces produkcji ciepła

Powietrzne pompy ciepła typu split składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, które połączone są przewodami chłodniczymi.

Jak powstaje ciepło?

 1. Ciepło z powietrza pobierane jest przez parownik i podnosi temperaturę czynnika chłodniczego w przewodach.
 2. Ogrzany czynnik chłodniczy zaczyna parować i trafia do sprężarki, która spręża parę, co powoduje dalszy wzrost temperatury.
 3. Ze sprężarki para przekazywana jest do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do instalacji grzewczej i/lub CWU.
 4. Po oddaniu ciepła czynnik chłodniczy (ponownie będący w stanie ciekłym) kierowany jest do zaworu rozprężnego.
 5. Po przejściu przez zawór rozprężny dochodzi do spadku ciśnienia oraz temperatury.
 6. Czynnik chłodniczy zostaje ponownie ogrzany powietrzem pobranym przez parownik, a cały proces grzewczy rozpoczyna się na nowo.

Ciepło może być rozprowadzone po budynku za pomocą:

 1. System wodny centralnego ogrzewania,
 2. Instalacja klimakonwektorowa,
 3. Dedykowana instalacja wentylacyjna.

CO WARTO WIEDZIEĆ O POMPACH CIEPŁA?

CZY POMPA CIEPŁA JEST GŁOŚNA?

Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka. Nie emituje toksycznych substancji do atmosfery, a przy tym przyczynia się do redukcji emisji CO2. Nie powoduje obciążenia dla słuchu. Generowany poziom hałasu jest niewielki i nieszkodliwy. Pompy ciepła wytwarzają dźwięk na poziomie 40-60 dB - jest to szum przypominający rozmowę między ludźmi.

CZY POMPA CIEPŁA DZIAŁA ZIMĄ?

Pompa ciepła działa również w sytuacji, gdy temperatura zewnętrzna wynosi do -28°C. W Polsce rzadko jednak mamy odczynienia z tak dotkliwym mrozem (średnia temperatura zimą w Polsce wynosi od 1°C do -4°C). Optymalny zakres temperatury zewnętrznej dla pracy pompy ciepła to ok. 15°C, a w naszym kraju taka temperatura jest przez zdecydowaną większość roku.

POMPY CIEPŁA – DOFINANSOWANIE

Rządowe systemy wsparcia obejmują inwestycje związane z wymianą starych i nieefektywnych źródeł ogrzewania na bardziej nowoczesne i ekologiczne, takie jak pompy ciepła. Programy są systematycznie odnawiane co roku z nową pulą środków. Przykładowo, program Czyste Powietrze przewiduje dotację do 37 tys. zł na rozwiązania łączące pompę ciepła z fotowoltaiką, a Moje Ciepło może pokryć do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Istnieją także programy skierowane do rolników (Agroenergia) lub przedsiębiorców (Energia Plus),  które znacznie obniżają koszty wymiany źródła ciepła.

Zobacz, na jakie dofinansowanie do pompy ciepła możesz liczyć w 2022 r.

Nasi doradcy wyjaśnią Ci szczegóły dostępnych programów oraz pomogą w składaniu stosownych wniosków.

UBEZPIECZENIE POMPY CIEPŁA

Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła, dostaniesz od nas w prezencie ubezpieczenie na rok. Dzięki temu możesz być spokojny o bezpieczeństwo swojego systemu ogrzewania, gdyż w przypadku m.in. kradzieży, dewastacji czy awarii, urządzenie zostanie wymienione zupełnie za darmo. Pompę ciepła możesz połączyć z panelami fotowoltaicznymi, zyskując dodatkowo ochronę przed niższą produkcją energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej!

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz  UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

  Wypełnij formularz kontaktowy

  SPOTKANIE

  Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

  OFERTA

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

  REALIZACJA

  Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

  PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

  Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

  Masz pytania?

  Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.