CO TO JEST POMPA CIEPŁA?
Pompa ciepła to energooszczędne i efektywne urządzenie grzewcze, które wytwarza ciepło przy pomocy odnawialnych źródeł energii.
System pobiera ciepło po stronie wyjściowej (z powietrza atmosferycznego, gleby lub wody) i przekształca je na energię cieplną, którą następnie dostarcza do instalacji grzewczej budynku (np. do grzejników lub ogrzewania podłogowego).
W porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem na paliwo stałe - oszczędności z pompą ciepła mogą sięgnąć 75%!
POWIETRZNE POMPY CIEPŁA – DLACZEGO WARTO?
SZYBKI ZWROT INWESTYCJI
Urządzenie zwraca się zazwyczaj w 5-7 lat. To znacznie szybciej niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, kotłowni na olej opałowy lub gaz płynny.
DŁUGA ŻYWOTNOŚĆ
Przy właściwym serwisowaniu urządzenie jest praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne – może sprawnie działać nawet przez 50 lat.
OSZCZĘDNOŚĆ
Ogrzewasz dom z darmowego źródła ciepła (powietrza), a płacisz tylko za energię elektryczną niezbędną do zasilenia urządzenia – koszty te również możesz zmniejszyć dzięki fotowoltaice.
ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
Pompy ciepła zużywają średnio 3-krotnie mniej energii elektrycznej niż produkują energii cieplnej
OCHRONA ŚRODOWISKA
Pompa ciepła, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, wpływa na redukcję emisji CO2 i poprawia jakość powietrza.
DOFINANSOWANIE
Możesz obniżyć koszt inwestycji, sięgając po rządowe programy dofinansowania wymiany starego źródła ciepła na pompę ciepła.
POMPA CIEPŁA Z FOTOWOLTAIKĄ
Pompę ciepła możesz połączyć z instalacją fotowoltaiczną. To rozwiązanie niemal bezobsługowe o bardzo niskiej awaryjności, które czyni nieruchomość bardziej ekologiczną i niezależną energetycznie.
Pompa ciepła i fotowoltaika to wyjątkowe połączenie korzyści płynących z dwóch źródeł OZE, dzięki któremu możesz oszczędzać zarówno za sprawą produkcji ciepła z atmosfery, jak i energii elektrycznej ze Słońca.
OCHRONA TWOJEJ POMPY CIEPŁA
Dofinansowanie do pompy ciepła
Skorzystaj z dofinansowania na wymianę starego źródła ogrzewania na ekologiczną i efektywną pompę ciepła.
Program Czyste Powietrze przewiduje dotację do 37 tys. zł na rozwiązania łączące pompę ciepła z fotowoltaiką, a Moje Ciepło może pokryć do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Ubezpieczenie na pompę ciepła
W prezencie dostaniesz od nas roczne ubezpieczenie na pompę ciepła. W przypadku kradzieży, dewastacji lub awarii, urządzenie zostanie wymienione na nowe.
Pompę ciepła możesz połączyć z panelami fotowoltaicznymi, zyskując dodatkowo ochronę przed niższą produkcją energii.
ZASADA DZIAŁANIA POMPY CIEPŁA
Jak powstaje ciepło?
Pompa ciepła rozprowadza ciepło po budynku za pomocą:
CO WARTO WIEDZIEĆ O POMPACH CIEPŁA?
Budowa powietrznej pompy ciepła
Powietrzne pompy ciepła typu split składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, które połączone są przewodami chłodniczymi.
Pompy ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze opierają się na zjawisku sprężenia i rozprężenia gazów. Podobnie działają lodówki i klimatyzatory, które pobierają ciepło z wnętrza i „wyrzucają” na zewnątrz. Mechanizm pompy ciepła jest odwrotny.
Czy pompa ciepła jest głośna?
Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła jest tak samo przyjazne dla środowiska naturalnego, jak i zdrowia człowieka. Urządzenie podczas pracy nie tylko nie wytwarza toksycznych substancji, ale także hałasu.
Pompy ciepła generują dźwięk na poziomie 40-60 dB – to szum przypominający rozmowę między ludźmi.
Wydajność pompy ciepła
Wydajność pompy ciepła zależy przede wszystkim od dwóch czynników – temperatury powietrza zasilającego (dolnego źródła) oraz zakresu temperatur grzania. Zakres temperatur jest jednak bardzo duży.
Przykładowo, jeżeli podgrzewasz wodę do temperatury pomiędzy 2°C a -50°C, a temperatura otoczenia wynosi blisko 15°C, pompa ciepła osiągnie moc w zakresie od 3 do 3,8 kW.
Czy pompa ciepła działa zimą?
Pompa ciepła działa nawet wtedy, gdy temperatura zewnętrzna osiąga wartość -28°C. A w Polsce średnia temperatura zimą wynosi zaledwie od 1°C do -4°C.
Optymalny zakres temperatury zewnętrznej dla pompy ciepła wynosi ok. 15°C – w naszym kraju takie warunki pogodowe panują przez większość roku.