Nie daj zrobić sobie psikusa – czyli jak nie nabrać się na nieuczciwe praktyki firm fotowoltaicznych?

Podczas Prima Aprilis zabawy i psikusy są mile widziane, ale gdy chodzi o poważne decyzje życiowe, takie jak inwestycja w instalację fotowoltaiczną, warto zachować czujność. Choć fotowoltaika jest bardzo popularna, istnieje ryzyko wpadnięcia w pułapkę nieuczciwych firm. Dlatego dzisiaj podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę, aby uniknąć oszustw.

Niewłaściwe praktyki firm fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która nie tylko wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, ale docelowo ma przynosić nam korzyść przez wiele lat. Wybór odpowiednich komponentów oraz należycie wykonany montaż są konieczne, aby móc czerpać darmową energię słoneczną i generować oszczędności na rachunkach za prąd. Profesjonalna firma fotowoltaiczna dobierze system do zapotrzebowania energetycznego, jakie posiada konkretne gospodarstwo domowe, firma lub gospodarstwo rolne, a także umieści instalację na dachu (lub gruncie), w taki sposób, aby zachować pełne bezpieczeństwo. Niektóre firmy mogą jednak wykorzystywać popularność fotowoltaiki, aby zarobić kosztem Klientów. 

Niewłaściwych praktyk jest wiele, od obiecywania „złotych gór” bez uwzględnienia indywidualnej sytuacji Klienta oraz możliwości rynkowych, aż po kiepskiej jakości komponenty i niedbały montaż. Dziś skupimy się na najczęstszych oszustwach, ostrzegając, w jaki sposób się przed nimi ustrzec. 

Dofinansowanie na zawołanie

Montaż instalacji fotowoltaicznej trochę kosztuje, co dla wielu Inwestorów stanowi poważny problem i przyczynia się do odwlekania ostatecznej decyzji o przejściu na OZE. Rządowe programy wsparcia oferują jednak dofinansowanie do fotowoltaiki, które pozwala obniżyć koszt inwestycji od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Chcąc pochwycić za wszelką cenę Klienta, nieuczciwa firma obieca pomóc zdobyć dofinansowanie, choć nie posiada do tego żadnych kompetencji. W efekcie prace ruszają, Klient opłaca fakturę, ale żadnej dotacji nie otrzymuje. Dlaczego? Albo firma wcale nie złożyła wniosku w imieniu Klienta albo zrobiła to niepoprawnie. W większości przypadków, aby uzyskać dofinansowanie konieczne jest poprawne zgłoszenie oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów. Poza tym pula dostępnych środków jest ograniczona, a terminy wcale nie są zbyt długie, więc jeśli firma nie ma doświadczenia w tego typu sprawach, nie zdąży zgłosić Klienta, a szansa na wsparcie może przepaść. 

Chcąc obniżyć koszt inwestycji poprzez dofinansowanie, należy zwrócić się w stronę firm, które mają już na koncie wnioskowanie dla Klientów w poprzednich edycjach. Zazwyczaj takie firmy posiadają specjalne działy z ekspertami ds. finansowania, tak jak jest to w naszej Słonecznej Drużynie. 

Tanie i kiepskiej jakości komponenty 

O sprawności i żywotności systemu w dużej mierze decydują wykorzystane w nim komponenty, a w tym: moduły fotowoltaiczne, falownik, konstrukcja, mocowania i okablowanie. Niektóre firmy próbują zmniejszyć koszt instalacji poprzez dobór tańszych elementów, które zazwyczaj posiadają znacznie gorsze parametry zarówno pod względem elektryczności, wytrzymałości, jak i bezpieczeństwa. Ostatecznie złej jakości części składowe przekładają się na mniejszą produkcję energii, a więc mniejsze oszczędności na rachunkach za prąd. Co więcej, komponenty od niesprawdzonych producentów mogą nie tylko nieść większe ryzyko awarii, ale także nie posiadać żadnej gwarancji, która umożliwiłaby wymianę uszkodzonego sprzętu na nowy. Ostatecznie zatem Klient zostanie zmuszony do ponownego zakupu np. falownika, więc z pozoru mniejsza cena instalacji w rzeczywistości wiąże się z wieloma ukrytymi, dodatkowymi kosztami. 

Profesjonalna firma montażowa w ofercie będzie posiadać komponenty od czołowych marek, które cechują się wysoką wydajnością i niską awaryjnością, a przed dopuszczeniem do sprzedaży przeszły pozytywnie szereg testów. Taka firma będzie również zapewniać gwarancję oraz opiekę posprzedażową. 

Niewłaściwy montaż

W przypadku instalacji fotowoltaicznych, należy mieć świadomość, że ich montaż wymaga spełnienia szeregu wytycznych. Osoba niezorientowana w temacie, nie rozpozna złego mocowania czy nieprawidłowego pociągnięcia kabli. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne muszą zostać umieszczone względem Słońca w taki sposób, aby zapewnić największy uzysk, a także unikać zacienienia (np. przez okoliczne drzewa czy inne budynki). Mocowanie zależy od stanu technicznego dachu oraz znajdującego się na nim poszycia. Konstrukcja musi zostać odpowiednio dociążona oraz solidnie przytwierdzona do podłoża. 

Prawidłowe okablowanie oznacza nie tylko dobór odpowiednich kabli, ale także ich stosowne poprowadzenie, ukrycie, izolowanie i zabezpieczenie. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w której jakiejś przewody swobodnie zwisają.  Jeśli montaż fotowoltaiki wykona firma nie mająca niezbędnej wiedzy i umiejętności, może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji. Przykładowo konstrukcja może się zerwać wskutek działania wiatru albo zniszczyć dach, powodując jego wgniecenie lub przeciekanie. 

Przeszacowanie instalacji 

Zawyżenie mocy instalacji to prosty sposób na „naciąganie” Klientów, a tym samym zarobienie większej ilości pieniędzy przez nieuczciwe firmy. Celowe przeszacowanie wiąże się z montowaniem dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych ogniw, wmawiając jednocześnie Inwestorom, że są one konieczne do zaspokojenia potrzeb na prąd danego gospodarstwa domowego. W ten sposób prosument produkuje więcej energii niż jest w stanie zużyć. Nadwyżki może co prawda oddać do sieci lub zgromadzić w magazynach energii, lecz zupełnie niepotrzebnie ponosi wyższy koszt początkowy. 

Profesjonalna firma fotowoltaiczna dobierze moc instalacji do faktycznego zapotrzebowania energetycznego domu, firmy lub gospodarstwa rolnego, dążąc do tego, aby Klient mógł osiągnąć jak największe oszczędności z własnej produkcji prądu i jak najszybciej uzyskać zwrot poniesionej inwestycji.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jaką inwestycję planujemy zrealizować, należy podejść do niej racjonalnie. Sprawdzajmy renomę i pozycję firmy na rynku, jej wcześniejsze projekty oraz opinie Klientów, którzy już zdecydowali się skorzystać z usług. 

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.