Najczęstsze pytania

CO ZUŻYWA NAJWIĘCEJ ENERGII W DOMU?

Co w Twoim domu zużywa najwięcej prądu?

Korzystając z urządzeń elektrycznych w naszym domu, często nie zastanawiamy się, jak dużo zużywają one energii. Przy rosnących cenach energii wysokie zużycie zaczyna jednak stanowić poważny problem. W ramach serii #TwójNowoczesnyDom postanowiliśmy sprawdzić, jakie urządzenia generują największe zużycie prądu. Zobacz listę prawdziwych „pożeraczy prądu”!

Przy założeniu użytkowania przez rodzinę 2+2 zużycie urządzeń elektrycznych to:

Lodówka

Średnio od 300 do 400 kWh na rok

Piekarnik elektryczny

Średnio od 250 kWh na rok

Kuchenka indukcyjna

Średnio od 1110 kWh na rok

Bojler
elektryczny

Średnio 2100 kWh na rok

Telewizor

Średnia od 104 kWh na rok

Czajnik

Średnio od 73 kWh na rok

Laptop

Średnio od 90 kWh na rok

Żelazko

Średnio od 105 kWh na rok

Mikrofala

Średnio od 26 kWh na rok

Zmywarka

Średnio od 380 kWh na rok

Odkurzacz

Średnio od 48 kWh na rok

Pralka

Średnio od 156 kWh na rok

PYTANIA ZADANE PRZEZ WIDZÓW

Warunki atmosferyczne mają wpływ na działanie modułów?

Moduły fotowoltaiczne są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. Natomiast wiatr chłodzi moduły (szczególnie latem) co przekłada się na ich większą moc.

Sprzedaż energii jest możliwa?

Nie. Można oszczędzać taką kwotę, którą rocznie płaci się do operatora energii w rachunkach za energię – najczęściej 3-4 tysiące złotych rocznie. Energii nie można odsprzedawać, dlatego instalację dobieramy zawsze według zapotrzebowania na energię.

JAK DZIAŁA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

Akumulator będzie mi potrzebny?

Niekoniecznie. Urządzenie elektryczne zużywają wyprodukowany prąd na bieżąco. Nadwyżki możesz zmagazynować w sieci elektroenergetycznej, a w takim przypadku akumulatory nie są Ci potrzebne. Jeśli jednak zależy Ci na większej niezależności, możesz przechować nadwyżki w prywatnych bateriach (tzw. magazynie energii).

Na instalację potrzeba dużo miejsca?

Instalacja fotowoltaiczna 1 kW zajmuje powierzchnię od 7 m² do 15 m² w zależności od rodzaju dachu, zacienienia, kąta posadowienia oraz ilości elementów zacieniających na dachu. Moduły słoneczne powinny być ustawione tak, aby nie były zacienione przez jakikolwiek element. Najbardziej optymalny kąt nachylenia modułów do podłoża to 35 °.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa cały rok?

Tak. Ogniwa fotowoltaiczne pracują przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury. Jedynym warunkiem ich pracy jest obecność promieniowania słonecznego. dlatego system nie pracuje w nocy. W okresie zimowym instalacja produkuje mniej energii niż latem, gdy dni w większości są długie i bezchmurne.

Do czego służy inwerter/falownik?

Inwerter (falownik) jest sercem systemu fotowoltaicznego. Odpowiada za zmianę prądu stałego dostarczanego przez moduły fotowoltaiczne na prąd zmienny o parametrach sieci publicznej. W związku z tym, iż inwerter jest kluczowym elementem instalacji, bardzo ważny jest odpowiedni jego dobór, który wpłynie na niezawodność i wydajność całego systemu.

Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?

Żywotność modułów fotowoltaicznych jest długa. Projektowany czas życia instalacji fotowoltaicznej wynosi 25 lat i taką gwarancję na moc modułów oferują zazwyczaj producenci. Odpowiednio dobrana i serwisowana instalacja może jednak z powodzeniem działać znacznie dłużej. Należy jednak pamiętać, że po 25 latach wydajność modułów może nieznacznie spaść - do ok. 80% mocy.

JAK WYGLĄDA ROZLICZENIE?

Jaki jest czas zwrotu inwestycji w moduły fotowoltaiczne?

Okres zwrotu inwestycji to najczęściej 5-7 lat, w zależności od wielkości instalacji. Przy szacowaniu okresu zwrotu pamiętaj o ciągłym wzroście cen energii. Do kalkulacji nie należy używać wyłącznie dzisiejszej ceny energii, a jej średnią cenę w ciągu następnych 25 lat. Eksperci SolarSpotPolska pomagają dobrać inwestycje słoneczną tak, aby czas zwrotu był maksymalnie przyśpieszony.

Rozliczenie z firmą - jak to wygląda?

Firmy obecnie mogą magazynować energię w sieci (energia oddawana jest do sieci za darmo) do 50 kW mocy instalacji. Instalacja powinna być dobrana pod rzeczywiste zużycie energii lub generować oszczędności. Oznacza to całkowitą lub częściową redukcję rachunków, jednak daje pewność że energia nie będzie się marnować.

Czy w zimie trzeba dopłacać do fotowoltaiki?

Nie. Energię zmagazynowaną latem wykorzystujemy zimą. Zapasy możemy przechowywać w zewnętrznej sieci lub prywatnych magazynach energii. Nie ma znaczenia, w jakim miesiącu założysz instalacje na swoim dachu, ponieważ z energetyką rozliczasz się za cały rok.

Czy często zmieniające się prawo ma wpływ na Twoją instalację?

Tak. Nowe regulacje prawne nie działają wstecz, dzięki czemu warunki na które podpisujesz umowę z energetyką nie pogorszą się. Jeśli się polepszą, będziesz miał możliwość przejścia na nowe zasady. Może być tylko lepiej. Idziemy w dobrą stronę 🙂

JAK WYGLĄDAJĄ SYSTEMY MONTAŻOWE?

Dach pokryty blachodachówką

Pokrycie blachą trapezową

Montaż na dachu płaskim

Dachówka ceramiczna

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz  UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

  Wypełnij formularz kontaktowy

  SPOTKANIE

  Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

  OFERTA

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

  REALIZACJA

  Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

  PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

  Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

  Masz pytania?

  Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.