fbpx

Najczęstsze pytania

Jak dużo miejsca potrzeba na instalację?

Instalacja 1 kW zajmuje powierzchnię od 7 m² do 15 m² w zależności od rodzaju dachu, zacienienia, kąta posadowienia oraz ilości elementów zacieniających na dachu. Moduły powinny być ustawione tak, aby nie były zacienione przez jakikolwiek element. Najbardziej optymalny kąt nachylenia modułów do podłoża to 35 °

Czy instalacja działa i produkuje prąd przez cały rok?

Tak. Ogniwa fotowoltaiczne pracują przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury. Jedynym warunkiem ich pracy jest obecność promieniowania słonecznego. W okresie zimowym instalacja produkuje mniej energii niż latem (ze względu na długość dnia). Ponadto, ogniwa fotowoltaiczne nie pracują w nocy.

Jak długo działa instalacja?

Żywotność modułów fotowoltaicznych jest długa. Projektowany czas życia instalacji fotowoltaicznej to 25 lat i taką gwarancję na moc modułów oferują producenci głównego urządzenia jakim jest moduł fotowoltaiczny. Po tym okresie wydajność modułów jest nie mniejsza niż 80% mocy.

Co to jest i do czego służy inwerter?

Inwerter (falownik) jest sercem i mózgiem systemu fotowoltaicznego. Odpowiada on za zmianę prądu stałego dostarczanego przez moduły fotowoltaiczne na prąd zmienny o parametrach takich jak w sieci publicznej. W związku z tym, iż inwerter jest kluczowym elementem instalacji, bardzo ważny jest odpowiedni jego dobór, który wpłynie na niezawodność i wydajność całego systemu.

Jaki jest wpływ warunków atmosferycznych na działanie modułów?

Moduły fotowoltaiczne są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. Natomiast wiatr chłodzi moduły (szczególnie latem) co przekłada się na ich większą moc.

Czy akumulatory są potrzebne?

Nie. Obecnie energię można magazynować w sieci, co jest znacznie bardziej opłacalne niż instalacja z akumulatorami, które zwiększają koszt instalacji o nawet 50%.

Czy fotowoltaika ma sens przy zmiennym prawie?

Tak. Nowe regulacje prawne nie działają wstecz, dzięki czemu warunki na które podpisujesz umowę z energetyką nie pogorszą się. Jeśli się polepszą, będziesz miał możliwość przejścia na nowe zasady.

Czy można zarabiać na sprzedaży energii?

Nie. Można oszczędzać taką kwotę, którą rocznie płaci się do operatora energii w rachunkach za energię – najczęściej 3-4 tysiące złotych rocznie. Energii nie można odsprzedawać, dlatego instalację dobieramy zawsze według zapotrzebowania na energię.

Jak wygląda rozliczenie z energetyką – firmy?

Firmy obecnie nie mogą magazynować energii w sieci (energia oddawana jest do sieci za darmo). dlatego instalacja powinna być mniejsza niż rzeczywiste zużycie energii. Oznacza to tylko częściową redukcje rachunków, jednak daje pewność że energia nie będzie się marnować.

Ile lat zwraca się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Okres zwrotu inwestycji to najczęściej 7-10 lat, w zależności od wielkości instalacji. Przy szacowaniu okresu zwrotu pamiętaj o ciągłym wzroście cen energii. Do kalkulacji nie należy używać wyłącznie dzisiejszej ceny energii, a jej średnią cenę w ciągu następnych 25 lat.

Czy zimą musimy dopłacać do energii?

Nie. Energię zmagazynowaną latem wykorzystujemy zimą. Z energetyką rozliczamy się za cały rok.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Umów się na darmową konsultacje

Jak działamy

 • Umów wizyte doradcy

  Wypełnij formularz lub zadzwoń

 • Spotkanie

  Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

 • Oferta

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

 • Realizacja

  Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

REALIZACJE