WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O FOTOWOLTAICE
Czy na instalację potrzeba
dużo miejsca?
Instalacja fotowoltaiczna 1 kW zajmuje zazwyczaj powierzchnię od 7 m² do 15 m² w zależności od rodzaju dachu, zacienienia, kąta posadowienia oraz ilości elementów zacieniających na dachu. Moduły powinny być ustawione tak, aby unikać zacienienia np. przez drzewa.
Zbyt wysokie napięcie w sieci
Gdy produkcja energii jest najbardziej efektywna (np. w letnie dni), jej nadwyżki trafiają do sieci. Jeśli w jednej lokalizacji jest dużo instalacji, które oddają swoje nadwyżki w tym samym czasie,
zwiększa się napięcie w sieci.
Dochodzi do spadku produkcji energii do zera. Rozwiązanie tego problemu leży po stronie zakładu elektroenergetycznego.
Do czego służy inwerter (falownik)?
Inwerter (nazywany inaczej falownikiem) jest sercem systemu fotowoltaicznego. Odpowiada za zmianę prądu stałego dostarczanego przez moduły fotowoltaiczne na prąd zmienny funkcjonujący w gniazdkach 230V o parametrach sieci publicznej.
Co to jest autokonsumpcja?
Autokonsumpcja odnosi się do energii elektrycznej generowanej przez panele fotowoltaiczne, którą zużywa się
na bieżąco – nie musi być oddawana
lub sprzedawana do sieci.
Poziom autokonsumpcji w gospodarstwie domowym wynosi ok. 10-30% rocznie. Zwiększyć go można na wiele sposobów, np. poprzez magazyn energii.
Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?
Projektowany czas życia instalacji wynosi 25 lat i taki okres obejmuje gwarancja. Odpowiednio dobrany i zamontowany system może działać znacznie dłużej. Pamiętaj jednak, że po 25 latach wydajność modułów może nieznacznie spaść – do ok. 80% mocy.
Jaki jest czas zwrotu inwestycji
w moduły fotowoltaiczne?
Okres zwrotu inwestycji to najczęściej
5-7 lat, w zależności od wielkości instalacji i ewentualnych dotacji. Wszystko zależy jednak od indywidualnej sytuacji klienta oraz sytuacji na rynku.
Do kalkulacji nie należy używać wyłącznie aktualnej ceny energii, ale także średnią cenę w ciągu następnych 25 lat.
ROZLICZENIE FOTOWOLTAIKI
Jak rozliczać fotowoltaikę
w firmie?
Rozliczenie odbywa się na podstawie specjalnego licznika dwukierunkowego, który został zamontowany u prosumenta po zawiązaniu stosownej umowy. Instalacje o mocy do 50 kW są
traktowane jako mikroinstalacje i w takim przypadku firmy mogą magazynować energię w sieci za darmo.
Ulga termomodernizacyjna
– co można odliczyć?
Ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia od podstawy podatku dochodowego kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Przeznaczona jest dla właścicieli lub współwłaścicieli budynku. Kwota odliczenia
nie może być większa niż 53 tys. zł
dla wszystkich przedsięwzięć.
Na czym polega net-billing?
Net-billing to system rozliczeń nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez elektrownię słoneczną, który opiera się
na transakcji kupna i sprzedaży.
Obowiązuje prosumentów, którzy zgłosili swoją instalację fotowoltaiczną do sieci
po 31 marca 2022 r. oraz tych, którzy
zmienili wcześniejszy system rozliczeń
na nowy net-billing.
FOTOWOLTAIKA A POGODA
Czy w zimie trzeba dopłacać
do fotowoltaiki?
Energię wyprodukowaną latem można wykorzystać zimą. Nadwyżki można przechować w sieci lub magazynie energii. Nie ma znaczenia, w jakim miesiącu uruchomi się instalacje, bo rozliczenie z energetyką jest roczne.
Jak pogoda wpływa
na instalację fotowoltaiczną?
Moduły są dostosowane do polskiego klimatu, w tym do warunków wietrznych. Latem wiatr chłodzi panele, co
przekłada się na ich większą moc,
natomiast zimą opady deszczu i śniegu
spływają z ich powierzchni.
Czy instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok?
Fotowoltaika pracuje przez cały rok, niezależnie od pogody. Jedynym warunkiem jest obecność Słońca, dlatego nie pracuje w nocy. Zimą produkuje mniej energii niż latem, gdyż wtedy dni są krótsze i bardziej pochmurne.
WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O POMPACH CIEPŁA
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła wykorzystuje ciepło z otoczenia, tzw. dolnego źródła (zależnie od rodzaju z powietrza, gruntu lub wody). Jej zasada działania jest bardzo podobna do klamizatora, tyle tylko, że odwrotna – zamiast usuwać ciepło z wnętrza na zewnątrz przekazuje ciepło z zewnątrz
do wnętrza domu.
Co może podgrzać pompa ciepła?
Pompy ciepła są alternatywą dla kotłów zasilanych paliwem stałym, takich jak węgiel i gaz lub energią elektryczną, a ich celem jest przekazanie ciepła do instalacji centralnego ogrzewania i c.w.u. Pompy ciepła mogą zatem zarówno ogrzać pomieszczenia, jak i wodę.
Czy pompa będzie działać w przypadku braku elektryczności?
Urządzenie uruchamia sterownik oraz pompa obiegowa, która są zasilane energią elektryczną. Brak prądu oznacza przerwę w działu pompy ciepła, jednak instalacja grzewcza nie wychłodzi się od razu i przez jeszcze kilka godzin utrzyma komfort cieplny w budynku.
Ile lat może pracować
pompa ciepła?
Standardowy czas użytkowania pompy ciepła wynosi blisko 25 lat, jednak przy właściwym serwisowaniu urządzenie może działać znacznie dłużej. Niektórzy producenci pomp ciepła podają żywotność na poziomie 40-50 lat.
Ile czasu zwraca się instalacja pompy ciepła?
Pompa ciepła zwraca się zazwyczaj w przeciągu 5-7 lat ze względu na niskie koszty eksploatacji. Urządzenie wykorzystuje energię skumulowaną w powietrzu, gruncie lub wodzie, dlatego nie ma potrzeby inwestować w dodatkowe paliwo.
Jak zasilana jest pompa ciepła?
Pompę ciepła zasila prąd elektryczny, który jest niezbędny do pracy sprężarki oraz grzałki. Zazwyczaj urządzenie zużywa blisko 3-krotnie mniej energii elektrycznej niż produkuje energii cieplnej. Prąd potrzebny do pracy pompy ciepła mogą wyprodukować panele fotowoltaiczne.
POMPA CIEPŁA W ZIMIE
Czy pompa ciepła będzie pracować także w zimie?
Powietrzne pompy ciepła pracują nawet przy ujemnych temperaturach (do ok. -25°C). Zimą w powietrzu i tak występuje spora ilość energii, po którą może sięgnąć pompa ciepła, uzyskując dodatni bilans.
Czy pompa ciepła ogrzeje
stary dom?
Montaż pompy ciepła w starym domu jest jak najbardziej możliwy. Aby ogrzewanie pomieszczeń przynosiło jak największe korzyści, zaleca się przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych.
Czy można wyłączyć
pompę ciepła w zimie?
Nie powinno się wyłączać pompy ciepła, bo nie może ona wtedy prowadzić żadnych testów. Najlepiej już podczas montażu ustawić przedział czasowy dla trybu grzania, poza którym będzie tylko utrzymywać ciepło w domu.
MONTAŻ POMPY CIEPŁA
Jaką moc powinna mieć
pompa ciepła?
Zawsze należy dopierać moc pompy ciepła adekwatnie do zapotrzebowania na ciepło, jakie posiada dany obiekt. Na zapotrzebowanie wpływają różne czynniki, takie jak: powierzchnia budynku, stopień termomodernizacji czy zużycie ciepłej wody użytkowej, a także preferencje użytkowników.
Czy pompę ciepła można podłączyć do starej instalacji?
Nowoczesne pompy ciepła współpracują z każdym rodzajem centralnego ogrzewania, więc mogą być podłączone do istniejącej instalacji – wystarczy dopasować odpowiedni model i zamontować go we właściwy sposób.
Czym się różni pompa ciepła monoblok od split?
Splity składają się z dwóch jednostek. Część zewnętrzna posiada sprężarkę, parownik, wentylator i zawór rozprężny, zaś wymiennik ciepła z całą automatyką i hydrauliką montuje się w budynku. Monobloki są zamknięte w jednym module, izolowanej termicznie i akustycznie obudowie.
Czy pompy ciepła generują hałas?
Każde urządzenie elektryczne generuje pewien hałas. W przypadku pomp ciepła nie jest on zbyt uciążliwy (ok. 40 db) – to szum przypominający rozmowę między ludźmi. Montaż wykonany w odpowiednim miejscu pomaga zmniejszyć słyszalność dźwięków.
Czy do pompy ciepła trzeba wymienić grzejniki?
Najbardziej efektywne dla pomp ciepła jest zastosowanie niskotemperaturowych odbiorników, takich jak ogrzewanie podłogowe. Jeśli jednak w domu znajdują się tradycyjne grzejniki, wcale nie trzeba ich wymieniać – można zastosować wysokotemperaturową pompę ciepła, czyli o wyższej temperaturze zasilania.
Jak przygotować dom do montażu pompy ciepła?
Czym lepsza izolacja budynku, tym mniejsze straty ciepła, a tym samym większa efektywność pompy ciepła.
Przed montażem urządzenia
warto jest zatem przeprowadzić
prace termomodernizacyjne.
Bądź na bieżąco z informacjami świata OZE!
WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O MAGAZYNACH ENERGII
Do czego służy magazyn energii?
Magazyn energii to bateria o dużej pojemności, która służy do gromadzenia energii. Zazwyczaj jest podłączona z instalacją fotowoltaiczną, zwiększając poziom autokonsumpcji. Pełni funkcję zasilania awaryjnego, a tym samym zabezpiecza przed skutkami przerw w dostawie prądu.
Jak długo działa magazyn energii?
Wszystko zależy od wielkości i rodzaju urządzenia. Zazwyczaj zgromadzony w akumulatorze prąd wystarcza na kilkanaście godzin normalnego funkcjonowania budynku, który zasila. Żywotność magazynów energii to ok. 6000 cykli ładowania,
czyli blisko 15 lat.
Jak dobrać magazyny energii?
Zazwyczaj pojemność magazynu powinna być dobrana na podstawie średniego dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną, przy uwzględnieniu jego użytecznej pojemności
(nie pojemności nominalnej).
Czy magazyn energii gwarantuje niezależność energetyczną od publicznego dostawcy energii?
Osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej jest uzasadnione w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci. W przypadku domów i firm magazyny energii zwiększają autonomię oraz redukują skutki przeciążenia sieci (skoków napięć, które mogę zakłócić pracę instalacji fotowoltaicznej).
Jak magazynować energię?
Energię można magazynować na różne sposoby: mechanicznie (magazyny sprężonego powietrza), elektromechaniczny (akumulatory i baterie), chemiczny (tworzenie wodoru lub metanu), elektryczny (superkondensatory) lub termiczny (akumulacja ciepła). Najczęściej gromadzi się energię w bateriach lub akumulatorach.
Jak duży magazyn energii?
Dobierając magazyn energii do swojego domu czy firmy, trzeba uwzględnić dobowe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz średnią (w skali roku) dobową produkcję energii w instalacji fotowoltaicznej. Należy opierać się na uśrednionych wartościach
dla wszystkich słonecznych dni w roku.
Jak wygląda montaż magazynu energii?
Magazyn energii zazwyczaj montuje się w pobliżu instalacji PV lub na bocznej ścianie garażu, kotłowni czy innego pomieszczenia gospodarczego (zajmuje ok. 2m2 powierzchni). Montaż powinien być wykonywany tylko przez uprawnionych specjalistów.
Czy jest potrzebne specjalne pomieszczenie
dla magazynu energii?
Z uwagi na dopuszczalne temperatury pracy, magazyny energii należy montować wewnątrz budynku. Nie musi to być specjalnie wydzielone miejsce, optymalna temperatura w nim powinna wynosić 20-30°C. Zazwyczaj montaż odbywa się w garażu, piwnicy, kotłowni lub na strychu.
CO ZUŻYWA NAJWIĘCEJ ENERGII W DOMU?
Co w Twoim domu zużywa najwięcej prądu?
Korzystając z urządzeń elektrycznych, często nie zastanawiamy się, jak dużo zużywają one energii.
Przy rosnących cenach energii wysokie zużycie zaczyna jednak stanowić poważny problem.
Zobacz listę „pożeraczy prądu”!
W ramach serii #TwójNowoczesnyDom postanowiliśmy sprawdzić, jakie urządzenia generują największe zużycie prądu.
WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
W SYSTEMACH CHŁODZENIA
Czy przerwanie czasu pracy ma negatywny
wpływ na sprężarkę?
Sterownik energooszczędny nie narusza minimalnych wymagań producenta dotyczących czasu pracy sprężarki. Dodatkowo posiada system bezpieczeństwa zaprogramowany w taki sposób, aby zapobiegać krótkiej pracy cyklicznej. W rezultacie sprężarka pracuje krócej, co zmniejsza jej zużycie energii elektrycznej.
Jak określa się rozmiary urządzeń klimatyzacyjnych?
Zależnie od lokalizacji, urządzenia klimatyzacyjne dostosowuje się do ekstremalnych warunków obciążenia. Uwzględnia się najgorsze możliwe warunki zewnętrzne i wewnętrzne (z dodatkowym marginesem bezpieczeństwa), a wynik odnosi do najbardziej dostępnej jednostki klimatyzacyjnej o większym rozmiarze, którą dobiera się do instalacji.
Zazwyczaj więc urządzenie pracuje z większą wydajnością niż to konieczne. Przewymiarowanie względem wykonywanych zadań, marnuje energię, dlatego tak ważne jest poprawianie jego efektywności energetycznej.
Jaki wpływ ma sterownik energooszczędny
na temperaturę w pomieszczeniu?
Żaden. Termostat dyktuje temperaturę w pomieszczeniu, sterownik usuwa jedynie nieefektywny element jego działania. Nie tylko temperatura w pomieszczeniu pozostaje niezmieniona, ale także z procesu chłodzenia znika wilgoć. Sterownik energooszczędny zmniejsza suchość powietrza, poprawiając środowisko pracy.
Czy termostat podnosi efektywność energetyczną?
Termostat utrzymuje zadaną temperaturę w pomieszczeniu.
Nie analizuje wydajności sprzętu, więc będzie uruchamiał sprężarkę tak długo, aż wytworzy wystarczającą ilość chłodu, aby uzyskać wymaganą temperaturę. Zwykle prowadzi to do przekroczenia wartości zadanej.
Sterowniki energooszczędne nie przesterują termostatów, tylko modelują moc wyjściową jednostki klimatyzacyjnej. W ten sposób zapobiegają przekroczeniu wartości zadanej termostatu, jednocześnie osiągając wydajny cykl chłodzenia poprzez wykorzystanie utajonej charakterystyki chłodzenia.