Fotowoltaika

DOMOWA ELEKTROWNIA SŁONECZNA

Instalacja fotowoltaiczna, a właściwie moduły fotowoltaiczne zwane potocznie „panelami słonecznymi” to doskonałe rozwiązanie, aby mogli Państwo zabezpieczyć się od stale rosnących rachunków za prąd. Jednocześnie jest to wspaniały sposób byśmy, mogli dbać o nasze środowisko naturalne.

Moduły fotowoltaiczne na dachu nie emitują żadnych zanieczyszczeń, co pozwala na uzyskanie w pełni ekologicznej, darmowej energii ze słońca. Istotą instalacji zasilanej słońcem (instalacji fotowoltaicznej) jest zamiana energii ekologicznej płynącej ze słońca na energię elektryczną.

Pozyskana w ten sposób energia może być wykorzystana w taki sam sposób jak prąd z domowego gniazdka w Państwa domu.

MODUŁY FOTOWOLTAICZNE PO 35 LATACH – JAK PRACUJĄ?

Fotowoltaika produkowana przez większość firm jest chroniona 20 lub 25-letnią gwarancją. W tym czasie sprawność konwersji modułu fotowoltaicznego nie może spaść poniżej 80% wartości początkowej. Wiele osób zastanawia się, co się stanie po tym okresie.

Dwadzieścia lat to granica dosyć umowna i na pewno nie będzie tak, że po tym okresie panele słoneczne w jakiś sposób „wyłączą się” i zaprzestaną pracy. Z powodu zużycia efektywność ich pracy spadnie. Jak bardzo? Na to pytanie trudno odpowiedzieć – bardzo mało jest instalacji słonecznych, które zdążyły już przepracować 20 lat.

Nieco światła na ten temat może rzucić raport, który opisuje stan niemieckiej instalacji fotowoltaicznej, której właścicielem jest uniwersytet w Oldenburgu. Zbudowana z 336 modułów konstrukcja jest jedną z najstarszych przedsięwzięć fotowoltaicznych w Europie.

Tabela przedstawia, jak zmieniały się parametry modułów AEG-Telefunken TSG MQ 36/0, które zostały wykorzystane do jej zbudowania. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, jak niskie okazują się spadki mocy na przestrzeni tak długiego czasu. W 1976 roku moc pojedynczego modułu słonecznego wynosiła 10,3W. Po upływie 35 lat spadła ona tylko o 0,4 W – czyli zaledwie o 4%.

Pozostałe parametry też utrzymały się na wysokim poziomie. Napięcie obwodu otwartego – spadek o 0,7 wolta (około 3%). Prąd zwarcia – spadek również na poziomie rzędu 3%.

W trakcie 35 lat moc całkowita instalacji fotowoltaicznej spadła z 3,461 kW do 3,326 kW.

Według twórców raportu sam materiał zawarty w module fotowoltaicznym, jest bardzo odporny na starzenie się i nie zmienia pod wpływem czasu swoich charakterystyk prądowo – napięciowych. Tym, co powoduje spadek efektywności ogniw fotowoltaicznych, jest zużycie pozostałych elementów panelu, których zadaniem jest odgrodzenie cienkiej warstwy fotowoltaicznej od zmiennych warunków atmosferycznych środowiska zewnętrznego. Pokrycie szklane pod wpływem warunków atmosferycznych staje się mniej przepuszczalne dla światła, a kable ulegają korozji.

źrodło: University of Oldenburg

Najczęściej zadawane pytania

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz




    UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

    Wypełnij formularz kontaktowy

    SPOTKANIE

    Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

    OFERTA

    Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

    REALIZACJA

    Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

    PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

    Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

    Masz pytania?

    Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.