fbpx

Fotowoltaika

Instalacja Fotowoltaiczna, a właściwie moduły fotowoltaiczne zwane potocznie „panelami słonecznymi” to doskonałe rozwiązanie  aby zabezpieczyć się od stale rosnących rachunków za prąd  oraz wspaniały sposób by dbać o nasze środowisko naturalne.

Moduły fotowoltaiczne na dachu  nie emitują żadnych zanieczyszczeń, co pozwala na uzyskanie darmowej energii w pełni ekologicznej. Istotą instalacji zasilanej słońcem (instalacji fotowoltaicznej)  jest zamiana energii płynącej ze słońca  na energię elektryczną.

Pozyskana w ten sposób energia może być wykorzystana w taki sam sposób jak prąd z domowego gniazdka.

1
2
3
4
1

PANELE FOTOWOLTAICZNE

Pobierają energię słoneczną

2

INWERTER/FALOWNIK

Zamienia energię słoneczną na elektryczną

3

LICZNIK DWUKIERUNKOWY

Mierzy ilość pobranej energii z sieci elektrycznej oraz ilość energii zwracanej do sieci elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej (Twój dostawca prądu ma obowiązek jego montażu)

4

ODBIORNIKI

Są zasilane czystą energią z instalacji fotowoltaicznej lub sieci elektrycznej (np. w nocy)

Moduły fotowoltaiczne po 35 latach – jak pracują?

Fotowoltaika produkowana przez większość firm jest chroniona 20 lub 25-letnią gwarancją. W tym czasie sprawność konwersji modułu nie może spaść poniżej 80% wartości początkowej. Wiele osób zastanawia się, co się stanie po tym okresie.

Dwadzieścia lat to granica dosyć umowna i na pewno nie będzie tak, że po tym okresie panele w jakiś sposób „wyłączą się” i zaprzestaną pracy. Z powodu zużycia efektywność ich pracy spadnie. Jak bardzo? Na to pytanie trudno odpowiedzieć – bardzo mało jest instalacji, które zdążyły już przepracować 20 lat.

Nieco światła na ten temat może rzucić raport, który opisuje stan niemieckiej instalacji fotowoltaicznej, której właścicielem jest uniwersytet w Odynburgu. Zbudowana z 336 modułów konstrukcja jest jedną z najstarszych przedsięwzięć fotowoltaicznych w Europie.

Tabela przedstawia, jak zmieniały się parametry modułów AEG-Telefunken TSG MQ 36/0, które zostały wykorzystane do jej zbudowania. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, jak niskie okazują się spadki mocy na przestrzeni tak długiego czasu. W 1976 roku moc pojedynczego modułu wynosiła 10,3W. Po upływie 35 lat, spadła ona tylko o 0,4 W – czyli zaledwie o 4%.

Pozostałe parametry też utrzymały się na wysokim poziomie. Napięcie obwodu otwartego – spadek o 0,7 wolta (około 3%). Prąd zwarcia – spadek również na poziomie rzędu 3%.

W trakcie 35 lat, moc całkowita instalacji spadła z 3,461 kW do 3,326 kW.

Według twórców raportu, sam materiał zawarty w panelu, jest bardzo odporny na starzenie się i nie zmienia pod wpływem czasu swoich charakterystyk prądowo – napięciowych. Tym, co powoduje spadek efektywności ogniw fotowoltaicznych, jest zużycie pozostałych elementów panelu, których zadaniem jest odgrodzenie cienkiej warstwy fotowoltaicznej od zmiennych warunków atmosferycznych środowiska zewnętrznego. Pokrycie szklane pod wpływem warunków atmosferycznych staje się mniej przepuszczalne dla światła, a kable ulegają korozji.

źrodło: University of Oldenburg

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Umów się na darmową konsultacje

Jak działamy

 • Umów wizyte doradcy

  Wypełnij formularz lub zadzwoń

 • Spotkanie

  Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

 • Oferta

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

 • Realizacja

  Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

REALIZACJE