Leasing instalacji fotowoltaicznej

Czym jest leasing?

Leasing to forma finansowania inwestycji, ale także przedsięwzięć, która daje możliwość korzystania z określonych dóbr bez konieczności ich wcześniejszego zakupu. Aktualnie oferty leasingowe oferują praktycznie wszystkie banki oraz instytucje zajmujące się finansowaniem.

Leasing w branży OZE

W ostatnim czasie leasing instalacji z branży odnawialnych źródeł energii stał się jedną z najpopularniejszych form finansowania inwestycji związanych z pozyskiwaniem energii.

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych ofert leasingowych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować w tzw. zieloną energię i tym samym dążyć do osiągnięcia niezależności energetycznej.

Temat finansowania poprzez leasing, inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, dotyczy szczególnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Duże przedsiębiorstwa, w zdecydowanie mniejszej skali, ale pytają również o możliwość skorzystania z takiej formy finansowania.

Rodzaje leasingu w fotowoltaice

  • Finansowy: Charakteryzujący się dużą elastycznością w kwestii długości umowy, której długość trwać może od 24 miesięcy do nawet 7 lat. Przedmiot leasingu jest własnością leasingobiorcy, który spłaca go ratalnie, podobnie jak kredyt. Po zaksięgowaniu ostatniej raty instalację PV można ująć w ewidencji środków trwałych.
  • Operacyjny: W tym modelu leasingobiorca zobowiązany jest do wpłaty wstępnej, której wysokość może wynosić w zależności od warunków umowy od 10% do 40% wartości przedmiotu leasingu. Długość takiego leasingu waha się pomiędzy 48 a 96 miesięcy. W tym przypadku przez cały okres umowy instalacja pozostaje własnością leasingodawcy.
  • Pożyczka leasingowa: Tutaj finansowania nie udziela bank, a firma leasingowa. Taka forma finansowania, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, ma wpływ na obniżenie zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Okres spłaty może wynosić nawet 8 lat. Od podpisania umowy instalacja staje się własnością przedsiębiorcy.

Jaka oferta jest najlepsza?

Większość firm oferujących finansowanie w postaci leasingu daje możliwość negocjowania kluczowych warunków umowy, takich jak wysokość wkładu własnego, długość okresu leasingowania czy wysokość miesięcznych rat.

Przed ostateczną decyzją warto jednak sprawdzić oferty u kilku leasingodawców, aby porównać warunki i wybrać najkorzystniejsze.

Największą zaletą leasingu jest fakt, iż jest on kosztem przedsiębiorcy, co prowadzi do obniżenia zobowiązań podatkowych leasingobiorcy jak również pozostaje bez negatywnego wpływu na płynność finansową przedsiębiorstwa.

Czy warto skorzystać z oferty leasingu przy zakupie instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Bez względu na rodzaj leasingu, będzie to korzystna decyzja dla zdecydowanej większości przedsiębiorców. Szczególnie tych energochłonnych. Największą zaletą leasingu jest możliwość zachowania płynności finansowej przedsiębiorstwa, jednocześnie korzystając z instalacji PV i oszczędzając na rachunkach za energię elektryczną.

Klienci SolarSpot S.A. już od dawna korzystają z możliwości finansowania swoich inwestycji poprzez leasing. W naszej organizacji pracują wykwalifikowani eksperci, którzy na bazie swojej wiedzy i zawodowego doświadczenia, pomogą każdemu przedsiębiorcy pozyskać leasing dopasowany do jego potrzeb i możliwości finansowych.

W SolarSpot od prawie 3 lat. Zawodowo od zawsze związana ze sprzedażą, jednak w ostatnim czasie w ramach rozwijania kompetencji, wspiera dział marketnigu. Entuzjastka zdrowego stylu życia i ochrony środowiska, które ściśle powiązane są z branżą OZE.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.