Magazyny energii

CO TO JEST MAGAZYN ENERGII?

Magazyny energii mają prosty cel – gromadzić nadwyżki energii.

Gdy dni są długie i słoneczne, panele fotowoltaiczne mogą wygenerować więcej energii niż w danej chwili potrzebujesz. W takiej sytuacji możesz przechowywać nadwyżkę w akumulatorach, po czym sięgnąć po nią w późniejszym okresie, np. gdy fotowoltaika jest mniej wydajna.

Prosumenci w net-billingu są zobowiązani sprzedawać nadwyżki energii, po czym ponownie zakupić brakującą jej ilość po standardowych stawkach – często wyższych. Jednak mając magazyn energii, korzystasz z samodzielnie wyprodukowanej energii i zwiększasz swój poziom autokonsumpcji.

JAKIE KORZYŚCI NIOSĄ MAGAZYNY ENERGII?

WIĘKSZY POZIOM AUTOKONSUMPCJI

MNIEJSZA PROJEKTOWANA MOC INSTALACJI

ZASILANIE AWARYJNE W PRZYPADKU AWARII SIECI

KORZYSTANIE Z ENERGII PO NIŻSZYCH STAWKACH

WIĘKSZY POZIOM NIEZALEŻNOŚCI ENERGETYCZNEJ

MAGAZYN ENERGII DO FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaikę montuje się przede wszystkim z chęci oszczędzania na rachunkach, a magazyny energii dopełniają ten cel.

Produkowana w ciągu dnia energia optymalizuje zużycie własne, jednak nie zawsze zużyjesz całość energii, którą wyprodukujesz, ponieważ zapotrzebowanie na nią w różnych porach dnia jest inne.

Są także okresy, w których potrzebujesz więcej energii, niż są w stanie w danej chwili dostarczyć Ci panele fotowoltaiczne (np. w nocy). Sięgasz wtedy po zasoby zgromadzone w magazynach energii i nie musisz czerpać prądu z sieci nawet po zmroku.

Autokonsumpcja w gospodarstwach domowych z fotowoltaiką bez magazynu energii wynosi mniej niż 30%. Natomiast domy, w których magazynuje się nadwyżki osiągają samowystarczalność rzędu 70-80%.

Z magazynem energii możesz ustawić czas ładowania w taki sposób, aby korzystać z energii wyliczanej na podstawie stawek poza okresem szczytowym (taryfa nocna), a ładowanie ustawić na okres godzin szczytowych. Nie korzystasz z energii po wyższych stawkach – tylko niższych.

Akumulatory pełnią również rolę zasilania awaryjnego, więc masz zapewniony dostęp do energii niezależnie od sieciowych przerw w dostawie prądu.

Umów się na darmową analizę!
Wypełnij formularz!
  WIZYTA

  Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

  SPOTKANIE

  Umówimy się na spotkanie w dogodnym dla Ciebie terminie.

  OFERTA

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

  REALIZACJA

  Dostarczymy komponenty i zrealizujemy projekt zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

  OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

  Będziemy serwisować sprzęt i monitorować działanie systemów po ich wykonaniu.

  CO WARTO WIEDZIEĆ O MAGAZYNACH ENERGII?

  Magazynowanie energii w bateriach

  Zasada działania magazynu energii jest bardzo prosta. Dostarczona do akumulatora energia jest przechowywana w postaci chemicznej, a gdy chcesz z niej skorzystać, zostaje ponownie przekształcona w energię elektryczną.

  Baterie wykorzystują technologię litowo-żelazowo-fosforanową, która zapewnia największy poziom bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych, magazyny energii nie mogą spowodować wybuchu ani nie uwalniają szkodliwych substancji.

  W przypadku baterii typu BYD proponowanych przez SolarSpot możliwe jest uruchomienie systemu przy zaledwie dwóch modułach. Technologia ta sprawdza się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach.

  Jak dobrać magazyn energii elektrycznej?

  Magazyny energii cechują się różną pojemnością baterii. Dobór najlepszej opcji opiera się na zapotrzebowaniu dobowym oraz rocznym dla Twojego domu.

  Jeśli instalacja produkuje 7 kW, a zapotrzebowanie domu wynosi 6 kW, system zasila urządzenia domowe, a nadwyżkę w postaci 1 kW magazynuje. Jeśli bateria jest już zapełniona, oddaje nadwyżkę do sieci, a jeśli produkcja z paneli fotowoltaicznych spadnie, brakująca moc jest pobierana z magazynu.

  Warto również zwrócić uwagę, czy magazyn energii posiada funkcję rezerwową, która sprawia, że kluczowe urządzenia będą zasilane w przypadku awarii sieci czy skoków napięcia. W razie potrzeby akumulatory z funkcją back-up automatycznie przełączają się na tryb rezerwowy.

  JAK DZIAŁAJĄ MAGAZYNY ENERGII?

  • 1

   Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię.

  • 2

   System w pierwszej kolejności zasila aktywne urządzenia, a nadwyżki przesyła do magazynu energii

  • 3

   Nadwyżki można wykorzystać, gdy panele nie pokrywają zapotrzebowania lub nie pracują.

  • 4

   Jeśli potrzeba więcej energii niż udało się zmagazynować, brakująca ilość jest pobierana z sieci.

  • 5

   Magazyn energii zasila urządzenia domowe w przypadku awarii sieci.

  MAGAZYNY ENERGII MOGĄ FUNKCJONOWAĆ W 3 TRYBACH

  Tryb ogólny

  W ciągu dnia magazyn energii w pierwszej kolejności zasila elektryczne urządzenia domowe, następnie ładuje akumulator, a na koniec przekazuje nadwyżkę do sieci. W nocy urządzenia zasilane są poprzez akumulator.

  Tryb rezerwowy (back-up)

  Akumulator jest zapasowym źródłem zasilania w przypadku awarii sieci. Dopóki sieć działa, magazyn energii nie zasila urządzeń i może być ładowany zarówno poprzez panele fotowoltaiczne, jak i poprzez sieć.

  Tryb oszczędnościowy

  Tryb ma ograniczać obciążenia szczytowe. Baterie są ładowane i rozładowywane w ustalonym wcześniej czasie, dzięki czemu można dostosować zużycie prądu względem taryf szczytowych oraz pozaszczytowych.

  Masz pytania?

  Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.