CO TO JEST MAGAZYN ENERGII?
Magazyny energii mają prosty cel: umożliwiać gromadzenie i przechowywanie nadwyżek energii. Gdy dni są długie i słoneczne, panele fotowoltaiczne mogą wygenerować większą ilość energii niż w danej chwili potrzebujesz. Wyprodukowane nadwyżki możesz przechowywać w akumulatorach, po czym sięgnąć po nie w późniejszym okresie, np. gdy fotowoltaika jest mniej wydajna.
Zgodnie z nowym systemem rozliczeń właściciele fotowoltaiki są zobowiązani sprzedać nadwyżki, po czym ponownie zakupić brakującą ilość energii po standardowych stawkach – często wyższych. W tej sytuacji posiadanie magazynu energii staje się bardziej opłacalne.
Magazyny energii w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi wzajemnie wydobywają z siebie to, co najlepsze. Takie rozwiązanie znacząco podniesie Twój wskaźnik samowystarczalności i autokonsumpcji – energia elektryczna pochodząca z instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystywana w ciągu dnia celem optymalizacji zużycia własnego. Nadwyżka energii ładuje akumulatory zasilające obciążenie w nocy, więc nie musisz czerpać prądu z dodatkowego źródła nawet po zmroku.
JAKIE KORZYŚCI NIOSĄ MAGAZYNY ENERGII?
WIĘKSZY POZIOM AUTOKONSUMPCJI
MNIEJSZA PROJEKTOWANA MOC INSTALACJI
ZASILANIE AWARYJNE W PRZYPADKU AWARII SIECI
KORZYSTANIE Z ENERGII PO NIŻSZYCH STAWKACH
WIĘKSZY POZIOM NIEZALEŻNOŚCI ENERGETYCZNEJ
MAGAZYN ENERGII DO FOTOWOLTAIKI
Powodem montażu paneli fotowoltaicznych jest przede wszystkim chęć oszczędzania na rachunkach za prąd, a magazyny energii dopełniają ten cel. Własne akumulatory zwiększa korzyści wynikające z instalacji fotowoltaicznej. Energia wytworzona za sprawą paneli słonecznych nie zawsze zostaje zużyta w całości, ponieważ zapotrzebowanie na nią w różnych porach dnia jest inne (np. nie pobieramy prądu, gdy nie ma nas w domu).
W drugą stronę to także działa, czyli są okresy, w których potrzebujemy więcej energii niż są w stanie w danej chwili dostarczyć nam panele fotowoltaiczne. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest magazyn energii do fotowoltaiki.
Poziom autokonsumpcji w gospodarstwach domowych z instalacją fotowoltaiczną bez magazynu energii wynosi poniżej 30%. Natomiast domy, w których możliwe jest magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii mogą osiągnąć samowystarczalność rzędu 70-80%.


Magazyny energii zwiększają Twój poziom autokonsumpcji, czyli zużycia własnego. Oznacza to, że w ciągu dnia nadwyżka energii nie jest w całości oddawana do sieci, tylko ładuje akumulatory, które będą zasilać dom w okresie, gdy panele fotowoltaiczne nie działają. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz korzystać z darmowego prądu również w nocy.
Możesz ustawić czas i godzinę ładowania i korzystać z energii elektrycznej wyliczanej na podstawie stawek poza okresem szczytowym, czyli według tzw. taryfy nocnej. Jednocześnie możesz rozładować magazyn energii podczas godzin szczytowych. Oznacza to, że nie będziesz korzystać z energii po wyższych stawkach – tylko niższych.
Magazyny energii mogą również pełnić rolę zasilania awaryjnego, dzięki czemu niezależnie od sieciowych przerw w dostawie prądu, masz zapewniony dostęp do własnych zasobów, a Twoje urządzenia mogą nieprzerwanie działać.
MAGAZYNOWANIE ENERGII W BATERIACH
Zasada działania magazynu energii jest bardzo prosta. Dostarczona do akumulatora energia jest przechowywana w postaci chemicznej, a gdy chcesz z niej skorzystać, zostaje ponownie przekształcona w energię elektryczną.
Baterie wykorzystują technologię litowo-żelazowo-fosforanową, która zapewnia największy poziom bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych, magazyny energii nie mogą spowodować wybuchu ani nie uwalniają szkodliwych substancji.
W przypadku baterii typu BYD proponowanych przez SolarSpot możliwe jest uruchomienie systemu przy zaledwie dwóch modułach. Technologia ta sprawdza się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach.
MAGAZYNY ENERGII MOGĄ FUNKCJONOWAĆ W 3 TRYBACH
Tryb ogólny
Uznawany jest za podstawowy, dzięki niemu magazyn energii w pierwszej kolejności zasila urządzenia domowe, następnie ładuje akumulator, a na koniec przekazuje nadwyżkę do sieci. W nocy zaś urządzenia są zasilane przez akumulator.
Tryb rezerwowy (back-up)
Akumulator jest zapasowym źródłem zasilania w przypadku awarii sieci. Oznacza to, że dopóki sieć działa, akumulatory nie zasilają urządzeń. W takim przypadku magazyn energii może być załadowany zarówno poprzez panele fotowoltaiczne, jak i poprzez sieć.
Tryb oszczędnościowy
Tryb ten ma na celu ograniczać obciążenia szczytowe. Magazyn energii jest ładowany i rozładowywany w ustalonym wcześniej czasie, dzięki czemu można dostosować zużycie prądu względem taryf szczytowych oraz pozaszczytowych.