Magazyny energii

CO TO JEST MAGAZYN ENERGII?

Magazyny energii mają prosty cel: umożliwiać gromadzenie i przechowywanie nadwyżek energii. Gdy dni są długie i słoneczne, panele fotowoltaiczne mogą wygenerować większą ilość energii niż w danej chwili potrzebujesz. Wyprodukowane nadwyżki możesz przechowywać w akumulatorach, po czym sięgnąć po nie w późniejszym okresie, np. gdy fotowoltaika jest mniej wydajna.

Zgodnie z nowym systemem rozliczeń właściciele fotowoltaiki są zobowiązani sprzedać nadwyżki, po czym ponownie zakupić brakującą ilość energii po standardowych stawkach – często wyższych. W tej sytuacji posiadanie magazynu energii staje się bardziej opłacalne.

Magazyny energii w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi wzajemnie wydobywają z siebie to, co najlepsze. Takie rozwiązanie znacząco podniesie Twój wskaźnik samowystarczalności i autokonsumpcji – energia elektryczna pochodząca z instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystywana w ciągu dnia celem optymalizacji zużycia własnego. Nadwyżka energii ładuje akumulatory zasilające obciążenie w nocy, więc nie musisz czerpać prądu z dodatkowego źródła nawet po zmroku.

JAK DZIAŁAJĄ MAGAZYNY ENERGII?

 1. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię.
 2. System w pierwszej kolejności zasila aktywne urządzenia, a nadwyżki przesyła do magazynu energii.
 3. Zmagazynowaną energię można wykorzystać, gdy instalacja PV nie pokrywa w pełni zapotrzebowania energetycznego lub nie pracuje.
 4. Jeśli potrzeba więcej energii niż udało się zmagazynować, brakująca ilość jest pobierana z sieci. Posłuży ona do zasilenia urządzeń oraz ponownego naładowania magazynu (np. w czasie obowiązywania tańszych taryf).
 5. Magazyn energii zasila urządzenia domowe w przypadku awarii sieci.

JAKIE KORZYŚCI NIOSĄ MAGAZYNY ENERGII?

WIĘKSZY POZIOM AUTOKONSUMPCJI

MNIEJSZA PROJEKTOWANA MOC INSTALACJI

ZASILANIE AWARYJNE W PRZYPADKU AWARII SIECI

KORZYSTANIE Z ENERGII PO NIŻSZYCH STAWKACH

WIĘKSZY POZIOM NIEZALEŻNOŚCI ENERGETYCZNEJ

MAGAZYN ENERGII DO FOTOWOLTAIKI

Powodem montażu paneli fotowoltaicznych jest przede wszystkim chęć oszczędzania na rachunkach za prąd, a magazyny energii dopełniają ten cel. Własne akumulatory zwiększa korzyści wynikające z instalacji fotowoltaicznej. Energia wytworzona za sprawą paneli słonecznych nie zawsze zostaje zużyta w całości, ponieważ zapotrzebowanie na nią w różnych porach dnia jest inne (np. nie pobieramy prądu, gdy nie ma nas w domu).

W drugą stronę to także działa, czyli są okresy, w których potrzebujemy więcej energii niż są w stanie w danej chwili dostarczyć nam panele fotowoltaiczne. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest magazyn energii do fotowoltaiki.

Poziom autokonsumpcji w gospodarstwach domowych z instalacją fotowoltaiczną bez magazynu energii wynosi poniżej 30%. Natomiast domy, w których możliwe jest magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii mogą osiągnąć samowystarczalność rzędu 70-80%. 

Magazyny energii zwiększają Twój poziom autokonsumpcji, czyli zużycia własnego. Oznacza to, że w ciągu dnia nadwyżka energii nie jest w całości oddawana do sieci, tylko ładuje akumulatory, które będą zasilać dom w okresie, gdy panele fotowoltaiczne nie działają. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz korzystać z darmowego prądu również w nocy.

Możesz ustawić czas i godzinę ładowania i korzystać z energii elektrycznej wyliczanej na podstawie stawek poza okresem szczytowym, czyli według tzw. taryfy nocnej. Jednocześnie możesz rozładować magazyn energii podczas godzin szczytowych. Oznacza to, że nie będziesz korzystać z energii po wyższych stawkach – tylko niższych.

Magazyny energii mogą również pełnić rolę zasilania awaryjnego, dzięki czemu niezależnie od sieciowych przerw w dostawie prądu, masz zapewniony dostęp do własnych zasobów, a Twoje urządzenia mogą nieprzerwanie działać.

MAGAZYNOWANIE ENERGII W BATERIACH

Zasada działania magazynu energii jest bardzo prosta. Dostarczona do akumulatora energia jest przechowywana w postaci chemicznej, a gdy chcesz z niej skorzystać, zostaje ponownie przekształcona w energię elektryczną.

Baterie wykorzystują technologię litowo-żelazowo-fosforanową, która zapewnia największy poziom bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych, magazyny energii nie mogą spowodować wybuchu ani nie uwalniają szkodliwych substancji.

W przypadku baterii typu BYD proponowanych przez SolarSpot możliwe jest uruchomienie systemu przy zaledwie dwóch modułach. Technologia ta sprawdza się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach.

MAGAZYNY ENERGII MOGĄ FUNKCJONOWAĆ W 3 TRYBACH

Tryb ogólny

Uznawany jest za podstawowy, dzięki niemu magazyn energii w pierwszej kolejności zasila urządzenia domowe, następnie ładuje akumulator, a na koniec przekazuje nadwyżkę do sieci. W nocy zaś urządzenia są zasilane przez akumulator.

Tryb rezerwowy (back-up)

Akumulator jest zapasowym źródłem zasilania w przypadku awarii sieci. Oznacza to, że dopóki sieć działa, akumulatory nie zasilają urządzeń. W takim przypadku magazyn energii może być załadowany zarówno poprzez panele fotowoltaiczne, jak i poprzez sieć.

Tryb oszczędnościowy

Tryb ten ma na celu ograniczać obciążenia szczytowe. Magazyn energii jest ładowany i rozładowywany w ustalonym wcześniej czasie, dzięki czemu można dostosować zużycie prądu względem taryf szczytowych oraz pozaszczytowych.

JAK DOBRAĆ MAGAZYN ENERGII EKLEKTYCZNEJ?

Istnieją różne rodzaje magazynów energii, które cechują się inną pojemnością baterii. Wybranie najlepszej opcji wymaga obliczenia zapotrzebowania dobowego oraz rocznego dla Twojego domu.

Przykładowo, jeśli Twoja instalacja fotowoltaiczna produkuje 7 kW, a  zapotrzebowanie domu wynosi 6 kW, system zasila urządzenia domowe, a nadwyżkę w postaci 1 kW magazynuje. Jeśli bateria jest już zapełniona, nadwyżka zostaje oddana do sieci. W przypadku, gdy produkcja energii z paneli fotowoltaicznych spadnie, brakująca moc zostanie pobierana z magazynu.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada funkcję rezerwową. Tzw. back-up sprawia, że kluczowe dla nas urządzenia mogą bezproblemowo działać nawet w przypadku awarii sieci czy skoków napięcia. Dzięki tej opcji nie musisz martwić się o funkcjonowanie ważnych sprzętów, takich jak: lodówki, lampy i komputery, ponieważ magazyn energii z funkcją back-up w razie potrzeby automatycznie przełączy się na tryb rezerwowy.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz  UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

  Wypełnij formularz kontaktowy

  SPOTKANIE

  Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

  OFERTA

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

  REALIZACJA

  Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

  PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

  Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

  Masz pytania?

  Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.