Fotowoltaika dla firm

Zasil swoją firmę darmową energią – wykorzystaj instalacje fotowoltaiczne dla biznesu

Racjonalnie prowadzony biznes powinien dążyć do obniżania kosztów i podnoszenia zysków. Zazwyczaj jedno prowadzi do drugiego, dlatego przedsiębiorstwa na całym świecie poszukują efektywnych sposobów optymalizacji kosztów, a w szczególności kosztów energii. Rosnące ceny prądu przekładają się na wysokie rachunki, które zmniejszają opłacalność prowadzonej działalności – odpowiedzią na ten problem są bez wątpienia instalacje fotowoltaiczne. To technologia przyszłości, która świadczy o innowacyjności przedsiębiorstwa oraz jego nastawieniu na przyszłość.

Fotowoltaika dla firm to jednak nie tylko sposób na oszczędność, ale także czynnik kreujący pozytywny wizerunek biznesu. Degradacja środowiska naturalnego jest palącym problemem współczesnego świata, dlatego wyłącznie przedsiębiorstwa dbające o dobro przyrody mogą liczyć na zaufanie społeczne. Firmy, które do swojej działalności wykorzystują energię odnawialną, są lepiej odbierane przez klientów, a przy tym mogą budować świadomość ekologiczną wśród pracowników i kontrahentów.

FOTOWOLTAIKA DLA FIRM – ZASADY

Z powodu dużego zużycia energii elektrycznej opłaty za energię stanowią ogromną część Twoich wydatków? Postępujące podwyżki cen utrudniają rozwój Twojego biznesu? Znajdujesz się w podobnej sytuacji? Fotowoltaika dla firm będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Aby zamontować panele fotowoltaiczne, potrzebujesz tylko wolnej przestrzeni na dachu lub gruncie. Możesz dodatkowo wykorzystać nieużytki, aby generowały oszczędności. Instalacja fotowoltaiczna przechwytuje promieniowanie słoneczne i przekształca energię słoneczną na energię elektryczną zdolną do zasilania urządzeń i systemów przemysłowych. Zależnie od Twojego zapotrzebowania energetycznego, dobierzemy komponenty zdolne zaspokoić potrzeby Twojej firmy.

Oszczędności pozyskane na kosztach energii elektrycznej możesz przeznaczyć na nowe sprzęty, rozbudowanie oferty i zatrudnienie większej liczby pracowników. W efekcie Twój biznes wejdzie na wyższy poziom! Jednocześnie zyskujesz bezpieczeństwo energetyczne, gdyż własna produkcja prądu zwiększa Twoją niezależność względem zmian cen energii na rynku.

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA – SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA I KORZYŚCI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Większość firm do prowadzenia działalności potrzebuje nowoczesnych urządzeń, maszyn i systemów elektrycznych. Szczególnie energochłonne są sektory związane z produkcją, budownictwem i transportem. Prąd jest niezbędnym elementem światowej gospodarki. Bez energii linie produkcyjne, sieci komputerowe, systemy wentylacyjne czy oświetlenie nie są w stanie funkcjonować.

Postępująca automatyzacja zwiększa zużycie energii elektrycznej, co z kolei podnosi koszty prowadzenia działalności. Fotowoltaika dla firm pomaga utrzymać się na rynku – biznes zostaje uwolniony od wysokich kosztów energii, zwiększa swoją elastyczność i bezpieczeństwo. Wybór instalacji fotowoltaicznej wydaje się więc czymś oczywistym – to doskonały sposób, aby znacząco zmniejszyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

FOTOWOLTAIKA DLA FIRM – DLACZEGO WARTO?

NOWE MOŻLIWOŚCI DLA TWOJEGO BIZNESU

Kiedy możliwości produkcji energii elektrycznej są mniejsze, odprowadzone wcześniej nadwyżki możesz pobierać z sieci lub prywatnych magazynów energii, dzięki czemu panele fotowoltaiczne dla firm przynoszą większe oszczędności. Inwestując uzyskane w ten sposób środki w rozwój biznesu, poprawisz swoją pozycję na rynku i szybciej osiągniesz długofalowe cele strategiczne. Nie pozwól, aby ceny prądu stanęły na Twojej drodze do sukcesu!

NIŻSZE KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

Z roku na rok opłaty wynikające z zużycia energii elektrycznej stają się coraz wyższe, na czym cierpią finanse wielu przedsiębiorstw – szczególnie tych, których działalność generuje duże zapotrzebowanie na prąd. Dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną Twoja firma będzie w stanie ograniczyć koszty swojego utrzymania. Zamiast martwić się rosnącymi rachunkami, będziesz cieszyć się oszczędnościami i stabilnym rozwojem, a galopujące ceny energii przestaną być zmartwieniem.

ZAKUP INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH GWARANTUJE SZYBKI ZWROT INWESTYCJI

Kiedy decydujesz się na zasilanie swojej działalności energią pochodzącą z promieniowania słonecznego, rosnące ceny prądu przestają być Twoim zmartwieniem. Zyskujesz stabilność, dzięki której łatwiej będzie Ci planować przyszłe działania. Koszty inwestycji w fotowoltaikę możesz ograniczyć, korzystając z dostępnych programów dofinansowania, a znaczące obniżenie rachunków i kosztów utrzymania firmy szybko przyniesie zwrot środków.

STABILNOŚĆ I NIEZALEŻNOŚĆ ENERGETYCZNA

Wraz z większym obciążeniem sieci energetycznej zwiększa się również ryzyko wystąpienia awarii. Jednak ograniczenia w dostawach prądu to nie tylko niedogodność, ale też realne straty finansowe. Inwestując w panele fotowoltaiczne, zyskujesz pewne źródło taniej energii a dokładając magazyn energii częściową niezależność od zewnętrznych dostawców, dzięki czemu bez trudu pokryjesz zapotrzebowanie energetyczne swojego biznesu i zapewnisz firmie stabilność finansową.

WIARYGODNA MARKA W OCZACH KLIENTÓW I PARTNERÓW

Fotowoltaika dla firm wpisuje się w działania proekologiczne – to pomoc w zbudowaniu wizerunku biznesu, któremu nie jest obojętne środowisko naturalne. Coraz więcej osób swoje decyzje konsumenckie podejmuje w dużej mierze właśnie na podstawie kwestii związanych z ekologią, dlatego budując swoją markę na zrównoważonym rozwoju i inwestowaniu w energię odnawialną, zyskujesz szansę na zainteresowanie swoimi produktami i usługami zupełnie nowych odbiorców. To szansa na zbudowanie silnej, budzącej zaufanie firmy – a dzięki temu także możliwość wywarcia realnego wpływ na najbliższe otoczenie biznesowe i przyciągnięcia klientów o dużej świadomości ekologicznej.

FOTOWOLTAIKA DLA FIRM – DOFINANSOWANIE I DOTACJE

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki z programu Energia Plus, prowadzonego przez NFOŚiGW.

Wsparcie w ramach programu przybiera dwie formy: 

 • dotacja do 50% kosztów,
 • pożyczka do 85% kosztów,

W składaniu wniosków o dofinansowanie pomagają nasi specjaliści z SolarSpot. Wiemy, że w biznesie czas jest cenniejszy niż złoto, dlatego zajmiemy się wszystkimi formalnościami za Ciebie.

CZY FIRMA MOŻE BYĆ PROSUMENTEM?

Po podpisaniu 9 sierpnia 2019 r. przez Prezydenta Polski nowelizacji Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) przedsiębiorcy korzystający z paneli fotowoltaicznych zyskali status prosumentów. Oznacza to, że są oni jednocześnie konsumentami oraz producentami energii. Energia pobierana z firmowych instalacji prosumenckich jest zużywana przez systemy i urządzenia produkcyjne. Z kolei nadwyżki mogą być przechowywane w prywatnych magazynach energii lub sprzedawane do sieci.

Co jednak ważne w tym kontekście, firma powinna zużywać prąd, biorąc pod uwagę swoje bieżące zapotrzebowanie – produkcja prądu nie może stanowić głównej bądź przeważającej części działalności gospodarczej. Ponadto prosumenci muszą korzystać z systemów PV o określonych parametrach – o mocy instalacji nieprzekraczającej 50 kWp.

Podążaj za technologią i trendami ekologicznymi, a zyskasz oszczędność kosztów energii i podniesiesz wartość oraz konkurencyjność swojej firmy. Zainwestuj w energię słoneczną i zastąp wydatki oszczędnościami!

INFRASTRUKTURA DO ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

UE wprowadziła ograniczenia dotyczące emisji CO2, które wymuszają zmiany w najbardziej szkodliwych dla środowiska sektorach gospodarki. Jednym z nich jest transport, który wykazuje coraz większe zainteresowanie zagadnieniem zeroemisyjności. Podążając za zmianami w przepisach oraz poszukując optymalizacji kosztów, firmy w całej Europie dokonują przekształceń flot samochodowych. Za inwestycją w e-auta i hybrydy typu plug-in przemawiają przede wszystkim korzyści ekonomiczne. Samochody elektryczne można ładować za pomocą energii pozyskiwanej ze słońca z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej, co znacznie obniża koszty eksploatacji.

Przy uwzględnieniu dotacji (np. programu Mój Elektryk) całkowity koszt posiadania auta elektrycznego równa się z TOC pojazdu spalinowego w zaledwie 1 rok. Co więcej, użytkownicy elektryków zyskują szereg dodatkowych udogodnień, takich jak: możliwość poruszania się po buspasach, bezpłatnego parkowania w strefach płatnych, nieograniczonego wjazdu do stref czystego transportu itd.

W odpowiedzi na zmieniający się rynek SolarSpot stworzył ofertę ładowarek do samochodów elektrycznych skierowaną specjalnie dla firm. Proponujemy szeroką gamę stacji ładowania o mocy od 22 kW (AC) do 150 kW (DC). Razem z produktem klient otrzymuje dostęp do dedykowanej aplikacji, a także może skorzystać z systemu zarządzania infrastrukturą do ładowania EV, który umożliwia zdalne rozliczanie sesji ładowania i porządkowanie ich do poszczególnych użytkowników.

OPŁATA MOCOWA DLA FIRM

Wraz z początkiem 2021 r. wprowadzono opłatę mocową. Jest ona pobierana w dni robocze w godzinach szczytowych – między 07:00 a 22:00. To właśnie w tym czasie firmy prowadzą większość energochłonnych procesów technologicznych, co skutkuje ogromnymi rachunkami za energię elektryczną. Inwestując w fotowoltaikę, zasilasz urządzenia elektryczne w ciągu dnia. Zużywasz prąd produkowany na bieżąco, więc z sieci pobierasz jego niewielką ilość, co przekłada się na mniejsze rachunki.

Wysokość opłaty mocowej w 2024 roku wyniesie 0,1267 zł/kWh (0,1024 zł/kWh w 2023 r.). Stanowi ona ok 10% rachunku za energię.

PODATEK VAT NA FOTOWOLTAIKĘ DLA FIRM

Odprowadzanie podatku VAT obowiązuje instalacje fotowoltaiczne. Istnieją dwie stawki: 8% dla inwestorów indywidualnych, którzy wytwarzają prąd na własne potrzeby (gospodarstwa domowe, wspólnoty mieszkaniowe, budynki wielorodzinne) i 23% dla instalacji zaspokajających potrzeby działalności gospodarczej. VAT 23% dotyczy fotowoltaiki na hotelach, zakładach produkcyjnych, gospodarstwach rolnych i budynkach użyteczności publicznej.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy fotowoltaika się opłaca dla małych i średnich firm?

Zdecydowanie tak – inwestycja w fotowoltaikę to potężne oszczędności dla firmowego budżetu i szansa na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. To także naturalny krok w rozwoju firmy, której zależy na utrwalaniu pozytywnego wizerunku w oczach klientów i kontrahentów. Fotowoltaika dla firm wiąże się z szeregiem korzyści na wielu polach; choć niektóre z nich nie będą odczuwalne od razu, w dłuższej perspektywie czasu zapewnią niesamowite rezultaty biznesowe, finansowe i marketingowe.

Pamiętaj, że czas zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną może być różny. Wynika on przede wszystkim z realnej konsumpcji własnej energii oraz wahań cen prądu w okresie eksploatacji. Najczęściej jest to okres kilku lat.

Jaka instalacja fotowoltaiczna do firmy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – każde przedsiębiorstwo ma inne zapotrzebowanie na energię elektryczną wynikające z wykorzystania różnych systemów i urządzeń elektrycznych. Skontaktuj się ze specjalistami z SolarSpot, którzy doradzą Ci, jaki projekt instalacji będzie najbardziej korzystny dla Twojego biznesu.

Ile kosztuje fotowoltaika dla firm?

Koszty fotowoltaiki dla firm zawierają nie tylko zakup paneli słonecznych, ale także wszelkich niezbędnych komponentów, takich jak inwerter, przewody, łączenia czy inne elementy konstrukcyjne. Do tego dochodzą koszty montażu. Warto pamiętać, że im większa wielkość i moc instalacji, tym większe będą koszty fotowoltaiki. Przykładowo, cena instalacji o mocy 5 kW będzie oscylować w granicach 20-25 tys. zł (przy założeniu, że 1 kW kosztuje ok. 4-5 tys. zł).

Co ważne, koszty inwestycji można znacząco obniżyć, korzystając m.in. z ulgi termomodernizacyjnej i dotacji rządowych przewidzianych dla przedsiębiorców korzystających z odnawialnych źródeł energii. Skontaktuj się z nami, by poznać więcej szczegółów!

Czy leasing instalacji fotowoltaicznej to dobry pomysł?

Instalację PV, podobnie jak samochód, można wziąć w leasing. Leasingodawca, z którą podpisywana jest umowa, użycza zestaw paneli fotowoltaicznych o wybranej mocy, za które należy płacić miesięczne raty leasingowe. Są one traktowane jako koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu można zmniejszyć wysokość podatku dochodowego przekazywanego fiskusowi. To tzw. leasing operacyjny; wyróżniamy jeszcze leasing finansowy, przy którym kosztem jest cześć odsetkowa raty oraz ponoszone koszty eksploatacji.

Leasing instalacji fotowoltaicznych może być opłacalnym alternatywą dla przedsiębiorstw, które chcą korzystać z rozwiązań OZE – wiąże się m.in. z niskim wkładem własnym, obniżeniem podatku i bieżącymi oszczędnościami.

Razem z Tobą przygotujemy analizę Twojego biznesu.
Wypełnij formularz, umów termin konsultacji.
  WYPEŁNIJ FORMULARZ

  Wypełnij formularz kontaktowy, skontaktuje się z Tobą.

  ANALIZA TWOICH POTRZEB I ZUŻYCIA ENERGII

  Zbierzemy informację i przedstawimy możliwe kierunki współpracy.

  WYBÓR NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

  REALIZACJA I MONTAŻ

  Dobierzemy sposób finansowania odpowiedni dla Twojego biznesu. Dostarczymy komponenty i zrealizujemy projekt.

  OPIEKA NA DŁUGIE LATA

  Serwisujemy sprzęt i monitorujemy działanie systemów po ich wykonaniu.

  Masz pytania?

  Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.