Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, które niektórzy próbują zmniejszyć, sięgając po moduły z drugiej ręki. Choć używane panele fotowoltaiczne są tańsze, niosą ze sobą również spore ryzyko. Warto zatem dogłębnie poznać temat, poznać możliwe konsekwencje, po czym samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy panele fotowoltaiczne z demontażu się opłacają.
Przede wszystkim należy pamiętać, że własna elektrownia słoneczna jest inwestycją, która ma nieść korzyści w długiej perspektywie. Jak w przypadku każdego rodzaju inwestycji, przed podjęciem decyzji należy odpowiednio się przygotować, zdobywając informacje z rzetelnych źródeł. Zakup powinien być poprzedzony analizą kluczowych czynników wpływających na efektywność fotowoltaiki. Nie należy podejmować pochopnych decyzji, gdyż może to nieść poważne konsekwencje wynikające chociażby z zakupu wadliwej instalacji.
Spis treści
Używane panele fotowoltaiczne a efektywność
Główną wadą, jaką posiadają używane panele fotowoltaiczne jest brak dokumentacji. Oznacza to całkowity brak informacji o dacie produkcji oraz oczekiwanej mocy. Możesz co prawda samodzielnie poszukać danych o konkretnym modelu i dokonać oględzin produktu, jednak nie da Ci to całkowitej pewności. Sprzęt niewiadomego pochodzenia może wcale nie generować takiej mocy, jakiej się spodziewasz. W efekcie uzysk będzie zbyt mały, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu, a tym samym nie przyniesie Ci oczekiwanych oszczędności na rachunkach za prąd. Taki nieposiadający żadnej gwarancji sprzęt może nie działać poprawnie, sprawiając, że fotowoltaika stanie się zwyczajnie nieopłacalna.
Prawidłowo dobrane komponenty oraz starannie wykonany montaż umożliwiają utrzymanie wysokiego poziomu sprawności przez co najmniej 25 lat, a często nawet dłużej. Najefektywniej będzie zatem, jeśli zainwestujesz w solidne marki, których produkty przechodzą rygorystyczne testy przed dopuszczeniem ich do sprzedaży.
Czy używane panele fotowoltaiczne są bezpieczne?
Wybierając fotowoltaikę, musisz pamiętać o kwestii bezpieczeństwa. Moduły fotowoltaiczne są narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych, takich jak: deszcz, śnieg, wiatr. Wysokiej jakości instalacje są wyprodukowane z materiałów odpornych na zewnętrzne czynniki. Dobrana, dostarczona i zamontowana przez profesjonalna firmę instalacja fotowoltaiczna posiada niezbędne zabezpieczenia oraz jest umocowana w taki sposób, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo systemu.
Sytuacje, w których konstrukcja zrywa się z dachu lub niszczy poszycie dachowe wynikają z błędów montażowych. Poszukiwanie oszczędności kosztem bezpieczeństwa nie tylko stwarza realne ryzyko dla domowników, ale także może spowodować dodatkowe koszty w późniejszym okresie. Trzeba będzie bowiem usunąć skutki zniszczeń, a jeśli komponenty nie będą miały żadnej gwarancji, koszt ten znajdzie się po Twojej stronie.
Panele fotowoltaiczne z demontażu
Poważnym zagrożeniem, jakie niosą panele fotowoltaiczne z demontażu, jest to, że mogą mieć ukryte mikrouszkodzenia. Drobne rysy i pęknięcia mogą powstać podczas montowania, demontowania z poprzedniego dachu, nieodpowiedniego transportu lub przechowywania. Nie wiesz przecież, co działo się z modułami wcześniej, w jakich warunkach były przechowywane i jaką drogę przebyły zanim dotarły do Twojego domu. O istnieniu wad przekonasz się dopiero po zakupie, kiedy będzie już za późno. Problemu potencjalnych mikrouszkodzeń ciężko jest uniknąć, gdyż w większości przypadków można wykryć je tylko za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Panele fotowoltaiczne z demontażu mogą być przestarzałe, mieć niską jakością lub być zwyczajnie uszkodzone. W takich przypadkach wyprodukują mniejszą ilość energii, a tym zwrot inwestycji potrwa dłużej. Mniejsza sprawność systemu zmusi Cię do jego rozbudowy i poniesienia dodatkowych kosztów, czego mógłbyś uniknąć, korzystając z usług profesjonalnej firmy, która dobierze moc i komponenty do Twoich indywidualnych potrzeb.
Najczęstsze wady, jakie posiadają używane panele fotowoltaiczne:
- mniejszy uzysk mocy – używane panele fotowoltaiczne, z których chcemy uzyskać moc 5 kW, w rzeczywistości będą osiągać zaledwie 2,5 kW, nie przynosząc oczekiwanych oszczędności,
- mikrouszkodzenia – źle wykonany montaż i transport sprzyjają powstawaniu uszkodzeń na powierzchni ogniw. Wszelkiego typu pęknięcia i rysy mogą negatywnie wpłynąć na pracę instalacji,
- delaminacja – dobrej jakości moduły są odporne na warunki atmosferyczne, a profesjonalny montaż ustawia je pod odpowiednim kątem, co ma zapobiegać zaleganiu na nich deszczu i śniegu. Kiepskiej jakości komponenty i źle wykonany montaż mogą z kolei doprowadzić do tego, że na ogniwach zacznie zalegać woda. Jeśli przedostanie się ona pod ramę, może odkleić powierzchnię szklaną lub folię EVA i uszkodzić panele,
- hotspoty – jeśli przez długi czas konkretne punkty na panelach są naświetlane, na pokrywającej je folii powstają przebarwienia. Podobnie jak brud, kurz czy cień, hotspoty mogą zmniejszać efektywność instalacji,
- wewnętrzne zanieczyszczenie – przechowywanie ogniw w nieodpowiednich warunkach może doprowadzić do dostania się kurzu, piasku, pyłu, spalin lub zanieczyszczeń pod powierzchnię paneli. Może to doprowadzić tego, że ilość energii, którą mogą pozyskać moduły będzie ograniczona.
Gdzie można kupić używane panele fotowoltaiczne?
Używane panele fotowoltaiczne można kupić przez Internet. Zazwyczaj są dostępne na popularnych serwisach ogłoszeniowych, takich jak OLX lub Allegro. W większości przypadków pochodzą z Niemiec i Holandii, gdzie rynek fotowoltaiki jest znacznie bardziej rozwinięty niż w Polsce. Chcąc kupić używane panele fotowoltaiczne wiele osób wychodzi z założenia, że skoro moduły powinny działać przez co najmniej 25 lat, zakup ich po 10-15 latach wciąż jest opłacalny.
Warto jednak spojrzeć na to z innej strony i zastanowić się, dlaczego ktoś decyduje się sprzedać sprzęt, który teoretycznie powinien służyć jeszcze przez wiele lat? Zazwyczaj jest wymieniany z powodu przestarzałej technologii. Rynek fotowoltaiki szybko się zmienia, co roku opracowywane są coraz lepsze modele. W Niemczech czy Holandii wymienia się stare systemy na nowe, bardziej wydajne, aby usprawnić pracę fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne z demontażu zazwyczaj „przepracowały” już kilkanaście lat, więc mogą nie osiągać pełnej mocy, szczególnie w przypadku starych modeli, których wydajność już w założeniach jest niższa niż w nowej technologii.
Na portalach ogłoszeniowych zazwyczaj pojawiają się moduły fotowoltaiczne, które w ogóle nie powinny trafić do ponownego użytku. Wynika to z faktu, że duże farmy słoneczne systematycznie wymieniają pojedyncze ogniwa, aby zachować najwyższą efektywność całego systemu. W pewien sposób pozbywają się zatem „wadliwych elementów”, jednak te zamiast zostać poddane utylizacji i recyklingowi, trafiają na rynek wtórny. Taki proceder trudno jest namierzyć i zazwyczaj nikt nie weźmie odpowiedzialności za wynikające z tego ewentualne problemy.
Łączenie nowych i używanych ogniw
Próba budowy dużych instalacji opierających się na używanych panelach fotowoltaicznych zupełnie mija się z celem. System fotowoltaiczny funkcjonuje tak dobrze, jak jego najsłabsze ogniwo. Nawet jeśli większość modułów będzie nowych, ich skuteczność spadnie choćby przez jeden niesprawny panel. Z tego właśnie powodu już na etapie projektowania dba się o to, aby żadne ogniwo nie było zacienione i nie wpływało negatywnie na pracę całego systemu. Panele fotowoltaiczne z demontażu umiejscowione razem z nowymi modułami zamiast umożliwić nam oszczędzanie, będą jedynie zmniejszać korzyści z całej inwestycji.
Jak skutecznie obniżyć cenę fotowoltaiki?
Lepiej być mądrym przed szkodą i inwestować wyłącznie w pewne produkty. Kupując używane panele fotowoltaiczne, może wydawać się, że udało Ci się oszczędzić, jednak wcale tak nie jest. Mniejsza produkcja prądu, duża awaryjność oraz brak gwarancji sprawiają, że po kilku latach moduły i tak mogą wymagać wymiany. Co gorsze, używane panele fotowoltaiczne mogą doprowadzić do poważnych wypadków, pożarów czy przepaleń – szczególnie, gdy odważysz się na samodzielny montaż. Lepiej zostawić to profesjonalnym ekipom, które posiadają doświadczenie oraz pracują w stosownej odzieży ochronnej. Obniżyć cenę fotowoltaiki możesz na inne sposoby niż poprzez kupno starych modułów. Przykładowo możesz ubiegać się o dofinansowanie. W Polsce obowiązuje ulga podatkowa na fotowoltaikę, a także każdego roku uruchamiane są programy dotacji na zakup i montaż fotowoltaiki (np. Czyste Powietrze, Mój Prąd). W SolarSpot pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie, dzięki któremu obniżysz koszt instalacji fotowoltaicznej, nie tracą na wysokiej jakości komponentach i profesjonalnym montażu. Dodatkowo zyskasz również aplikację, w której będziesz mógł monitorować pracę fotowoltaiki. A w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów, będziesz miał zapewniona opiekę posprzedażową ze strony naszych specjalistów.