Finansowanie

FINANSOWANIE FOTOWOLTAIKI

Energia słoneczna to szansa na niezależność energetyczną dla Twojego domu, firmy oraz gospodarstwa rolnego. Przy drastycznych podwyżkach cen, własna produkcja energii pozwoli Ci generować oszczędności oraz zyskać niezależność od zewnętrznych dostawców. Dzięki fotowoltaice możesz pozyskiwać prąd za sprawą darmowego i nieograniczonego źródła, jakim jest Słońce. Jako że energia słoneczna jest całkowicie ekologiczna, a jej produkcja za sprawą paneli fotowoltaicznych nie obciąża środowiska naturalnego, dostępne są różnego rodzaju programy wspierające inwestorów.

Finansowanie fotowoltaiki wiąże się z pewnym kosztem początkowym, który może stanowić dla Ciebie problem, dlatego rząd oferuje Ci wsparcie w tym zakresie. Programy dotacji są przeznaczone zarówno dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych oraz rolników, aby rozpowszechnić energię słoneczną w całej Polsce. Pomoże to urozmaicić miks energetyczny w kraju oraz zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Finansowanie fotowoltaiki za pomocą programów dotacji nie tylko zwiększy ich dostępność, ale także skróci okres zawrotu inwestycji.

Jeśli chcesz sięgnąć po energię słoneczną razem z SolarSpot, pomożemy Ci znaleźć idealny dla Ciebie sposób na finansowanie fotowoltaiki. Przedstawimy dostępne programy oraz pomożemy złożyć niezbędną dokumentację, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i będziesz mógł w pełni skupić się wyłącznie na generowaniu oszczędności.

Jak wyglądają instalacje od SolarSpot?

dofinansowanie fotowoltaiki

Przykład: Pan Adam postanowił założyć w swoim domu instalację produkującą energię elektryczną z promieni słonecznych, więc mówił się na spotkanie z ekspertem SolarSpot w celu poznania dostępnych możliwości na finansowanie fotowoltaiki. Nasz specjalista omówił programy dotacji oraz wskazał Panu Adamowi najkorzystniejsze dla niego rozwiązania.

Pan Adam wybrał instalację za 40 000 zł. Dzięki temu, że złożył wniosek do programu Mój Prąd, otrzymał 3000 zł.

Od reszty poniesionych kosztów może odliczyć 17% w ramach ulgi podatkowej.

W ten sposób koszt początkowy wynoszący 40 000 zł został pomniejszony do 30710 zł. Pan Adam zyskał w sumie aż 9 290 zł oszczędności dzięki dofinansowaniu!

SPOSOBY NA FINANSOWANIE fOTOWOLTAIKI

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE

Program Czyste Powietrze prowadzony przez NFOŚiGW skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych. Budżet programu przeznaczony jest na inwestycje zwiększające efektywności energetycznej domów jednorodzinnych: montaż pompy ciepła, wykonanie audytu energetycznego domu, wymianę instalacji ogrzewania centralnego lub ciepłej wody użytkowej, przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych.

W ramach programu można uzyskać dofinansowanie do 30 tys. zł (poziom podstawowy), do 37 tys. zł (poziom podwyższony) lub do 69 tys. zł (poziom najwyższy). Czyste Powietrze oferuje również dofinansowanie fotowoltaiki do 5 tys. zł, pod warunkiem połączenia inwestycji z wymianą źródła ciepła.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

AGROENERGIA

W ramach programu Agroenergia rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie do 20% kosztów kwalifikowanych inwestycji w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne łączące się z magazynami energii.

Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, a także osoby prawne, których łączna powierzchni użytków rolnych nie jest większa niż 300 ha.

Finansowanie fotowoltaiki za pomocą programu Agroenergia może zapewnić dotację do 15 tys. zł w przypadku instalacji o mocy do 30 kW lub dofinansowanie do 25 tys. zł dla paneli fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 50kW .

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

PROGRAM MÓJ PRĄD

Program Mój Prąd to rządowy program, z którego mogą korzystać wszystkie osoby fizyczne, które decyzją się na inwestycję w OZE. Do udziału w programie kwalifikują się nowe mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW, które zostały zamontowane i podłączone do sieci elektroenergetycznej, a także magazyny energii, systemy zarządzania energią oraz ładowarki do samochodów elektrycznych.

W przeciwieństwie do poprzednich edycji, program Mój Prąd 4.0. zostanie zmodyfikowany w związku z nowelizacją Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, która od 1 kwietnia 2022 r. wprowadza nowy system rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej. Program Mój Prąd wystartuje najprawdopodobniej w I kwartale 2022 r.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

PROGRAM ENERGIA PLUS

Wygodne sposoby na finansowanie fotowoltaiki posiadają również przedsiębiorcy. Firmy mogą ubiegać się o dotację paneli fotowoltaicznych w ramach programu Energia Plus prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wsparcie dla przedsiębiorców może przybrać formę dotacji wynoszącej do 50% kosztów kwalifikowanych lub pożyczki do 85% kosztów kwalifikowanych.

Podobnie jak w przypadku każdego innego programu dofinansowań, nasi eksperci pomogą w kompletowaniu niezbędnej dokumentacji oraz składaniu wniosku o dofinansowanie/finansowanie fotowoltaiki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Dzięki dofinansowaniu Twoja inwestycja jest dużo korzystniejsza!

LEASING INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Leasing fotowoltaiki jest sposobem na korzystanie ze wszystkich zalet płynących z energii słonecznej bez konieczności jednorazowego ponoszenia całego kosztu inwestycji. Wybranie zakupu w formie leasingu to rozwiązanie pozwalające na natychmiastowe rozpoczęcie oszczędzania – zamiast opłacać kosztowną energię elektryczną, spłacasz swoją instalację poprzez raty leasingowe. Jeśli zmienisz rachunek za prąd na ratę leasingu, możesz cieszyć się własną instalacją po zakończeniu umowy!

Dlaczego warto wybrać leasing instalacji fotowoltaicznej?

 • brak ewidencji środków trwałych i amortyzacji,
 • zachowanie zdolności kredytowej,
 • wydane środki możesz wliczyć w koszty swojej działalności,
 • nie płacisz od razu VAT, ponieważ podatek jest doliczony do raty leasingowej.

Leasing fotowoltaiki dla rolników

Leasing to rozwiązanie szczególnie opłacalne dla gospodarstw rolnych. Rolnicy zyskują wygodną formę finansowania fotowoltaiki poprzez pożyczkę rozłożoną na 84 miesiące. Leasingowana instalacja jest własnością rolnika, co nie ogranicza możliwości korzystania z programów dofinansowań, np. Agroenergi.

Zgodnie ze standardową umową leasingu moduły są „wypożyczane” na potrzeby gospodarstwa rolnego, a poniesione z tego tytuły wydatki można włączyć w koszty uzyskania przychodów z działalności rolniczej, czyli odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku.

Najczęściej zadawane pytania

NIE TYLKO FINANSOWANIE FOTOWOLTAIKI -
ALE TAKŻE ULGA PODATKOWA

ULGA PODATKOWA

Przy inwestycji w instalację fotowoltaiczną do kwoty 53 000 zł można skorzystania z ulgi podatkowej. Od całości kosztów przedsięwzięcia można odliczyć swój próg podatku dochodowego, co pozwala znacznie obniżyć ponoszone koszty. Korzystając z ulgi podatkowej na panele fotowoltaiczne, można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

ULGA PODATKOWA DLA ROLNIKÓW

Rolnikom, którzy zainwestowali w fotowoltaikę, przysługuje ulga w wysokości 25%, którą można odliczyć od podatku rolnego. Możliwość odpisu podatkowego sprawia, że koszt inwestycji częściowo się zwraca. Dzięki oszczędnościom uzyskanym za sprawą niższych rachunków i podatków, możesz napędzić swój agrobiznes.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

SOLARSPOT – TO SIĘ OPŁACA!

W SolarSpot zapewnimy Ci najwyższej jakości komponenty instalacji fotowoltaicznej pochodzące od czołowych producentów z branży. Zaprojektujemy dla Ciebie system dostosowany do Twoich potrzeb, który zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz pozwoli oszczędzać na rachunkach za prąd. Montujemy instalacje, przestrzegając międzynarodowych norm dotyczących OZE oraz wykorzystując odporne na warunki atmosferyczne i dobrze dociążone konstrukcje.

Produkując energię ze Słońc, zapewnisz sobie bezpieczną przyszłość energetyczną. Zwiększysz swoją niezależność względem zewnętrznych dostawców, zapominając o wahaniach cen rynkowych. Jednocześnie będziesz wspierał ochronę środowiska naturalnego, ponieważ praca instalacji fotowoltaicznej nie powoduje żadnej emisji szkodliwych substancji.

W SolarSpot stawiamy na proste zasady współpracy, projekt zapewniający największe korzyści dla klienta oraz profesjonalny montaż. Dzięki połączeniu tych cech dostarczamy na terenie całego kraju fotowoltaikę, która może pracować przez długie lata. Co więcej, pomożemy Ci złożyć wniosek w dostępnych dla Ciebie programach dofinansowania, takich jak: Mój Prąd czy Czyste Powietrza.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz  UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

  Wypełnij formularz kontaktowy

  SPOTKANIE

  Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

  OFERTA

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

  REALIZACJA

  Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

  PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

  Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

  Masz pytania?

  Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.