Ulga termomodernizacyjna 2024 – co można odliczyć? (aktualizacja)

ulga termomodernizacyjna

Obok programów dofinansowań, ulga termomodernizacyjna jest jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów wymiany starych źródeł ciepła w Twoim domu. Z postu dowiesz się, jaka jest ulga termomodernizacyjna w 2024 r., co można odliczyć oraz w jaki sposób. Informacje z zeszłego roku zaktualizowaliśmy m.in. o rozliczenie w uldze termomodernizacyjnej magazynu energii.

Z powodu chorób wywołanych smogiem każdego roku w Polsce umiera blisko 50 000 osób. Winę za zanieczyszczenia powietrza ponoszą m.in. kopciuchy wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Aby zwalczyć smog, musimy wymienić stare i nieefektywne źródła ciepła na ich bardziej ekologiczne odpowiedniki. Szczególną popularnością cieszą się pompy ciepła, które ogrzewają pomieszczenia za pomocą odnawialnych źródeł energii (np. powietrza atmosferycznego). 

Chcąc poprawić jakość powietrza w Polsce, rząd wprowadził programy dofinansowujące wymianę starych pieców i kotłów, a także przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych (np. Czyste Powietrze). Obok dotacji do inwestycji, osoby sięgające po odnawialne źródła energii i ocieplające budynki, mogą skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej.  

Ulga termomodernizacyjna – krok po kroku

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, którą możesz uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych PIT. Dzięki niej możesz odliczyć od podstawy opodatkowania koszty ocieplenia domu, a w efekcie zapłacić mniejszy podatek. 

Przepisy wprowadzające ulgę termomodernizacyjną weszły w życie 1 stycznia 2019 r. na mocy Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniającym aktem prawnym jest Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określania wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. 

Podobnie jak w przypadku poprzednich lat, ulga termomodernizacyjna może być rozliczana w 2024 r. i najprawdopodobniej będzie to wciąż możliwe w kolejnych latach. 

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Prawo do obniżenia zobowiązania podatkowego o koszty termomodernizacji przysługuje wyłącznie właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych, które mają charakter mieszkalny. Dotyczy to także budynków w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. 

Ulga termomodernizacyjna nie obejmuje budynków będących w budowie (nie oddanych do użytku). Jeśli planujesz zakup nieruchomości w ramach kredytu hipotecznego, możesz skorzystać z ulgi podatkowej. W takim przypadku musisz albo kupić dom na rynku wtórnym lub wybudować go, a następnie przeprowadzić w nim prace ocieplające.   

Co można zaliczyć do termomodernizacji? Szczegółowe koszty ocieplenia domu, które możesz odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej zostały wymienione w zamkniętym katalogu wydatków, który znajdziesz m.in. na stronie rządowej podatki.gov.pl. Możesz również sugerować się oficjalnym objaśnieniem preferencji podatkowych wspierających przedsięwzięcia termomodernizacyjne (objaśnienia podatkowe). 

Ulga termomodernizacyjna 2024 – co można odliczyć?

Termomodernizacja oznacza przeprowadzenie zmian w budynku, które prowadzą do zmniejszenia jego zapotrzebowania na ciepło. Inaczej mówiąc, dzięki ociepleniu domu potrzebujesz mniej energii w celu ogrzania pomieszczeń. W ramach termomodernizacji możesz m.in. wymienić stare okna, ocieplić dach, zamontować nowoczesny kocioł grzewczy lub pompę ciepła, ale także instalację fotowoltaiczną. 

Ulga termomodernizacyjna 2024 – co obejmuje?

 • ocieplenie budynku, w tym jego ściany, dach, fundamenty i płyty balkonowe,
 • wymianę pieca na kocioł kondensacyjny gazowy lub olejowy, a także na paliwa stałe (spełniające określone wymogi ekologiczne),
 • zakup materiałów budowlanych wchodzących w skład instalacji ogrzewczej (w tym systemu ogrzewania elektrycznego) lub instalacji podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
 • przyłączenie domu do sieci ciepłowniczej lub gazowniczej,
 • instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompa ciepła i panele fotowoltaiczne,
 • wymianę okien, drzwi, węzła cieplnego i systemu wentylacji,

W ramach ulgi termomodernizacyjnej 2024 można odliczyć koszty związane z zakupem materiałów i urządzeń potrzebnych do pracy. Zakres obejmuje również wszystko, co jest związane z demontażem starych systemów i montażem nowych, w tym opłacenie pracowników. 

Jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Odliczyć ulgę termomodernizacją możesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, dołączając załącznik PIT/O (informację o odliczeniach). Koniecznie musisz udokumentować poniesione koszty, przedstawiając fakturę wystawioną przez czynnego podatnika VAT lub zawierającą podatek od wartości dodanej, która została wystawiona przez podmiot państwa członkowskiego Unii Europejskiej. 

Ulgę termomodernizacją odliczasz w rocznym zeznaniu podatkowym PIT od:

 • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
 • dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, 
 • przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Łączna kwota ze wszystkich prac termomodernizacyjnych nie może być większa niż 53 000 zł. Jeśli wydatki były opodatkowane poprzez VAT, musisz odliczyć tą kwotę razem z podatkiem od towarów i usług. 

Ulga termomodernizacyjna a Czyste Powietrze

Prace termomodernizacyjne, wymianę instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, a także demontaż starego źródła ciepła na paliwo stałe możesz dofinansować z programu Czyste Powietrze. Dodatkową dotację możesz zyskać, łącząc zakup pompy ciepła z fotowoltaiką. 

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i Czystego Powietrza? Tak! Możesz łączyć oba rozwiązania. Musisz jednak pamiętać, że po skorzystaniu z dotacji ulga termomodernizacyjna będzie Ci przysługiwać tylko odnośnie do wydatków, które:

 • pokryłeś ze środków własnych (w tym z pożyczki),
 • nie zostały już objęte dofinansowaniem. 

Przykładowo, jeżeli dotacja pokryła 3 000 zł z inwestycji wynoszącej 30 000 zł, w ramach ulgi termomodernizacyjnej możesz odliczyć tylko kwotę 27 000 zł. 

Ulga termomodernizacyjna 2024 – ważne pytania

Czy można odliczyć fotowoltaikę od podatku w 2024 r.?

Montaż paneli fotowoltaicznych możesz odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Odnosi się to do wszystkich wydatków związanych z taką inwestycją, w tym zakupu paneli fotowoltaicznych wraz z pozostałymi komponentami systemu oraz kosztami montażu. Poniesione wydatki możesz odliczyć również wtedy, gdy wziąłeś kredyt na fotowoltaikę. Jedynym warunkiem jest to, że moduły muszą być zamontowane na dachu domu, którego jesteś właścicielem lub innego budynku (np. garażu), jeśli ogniwa będą docelowo zasilać dom mieszkalny. 

Kiedy można odliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Koszty, które poniesiesz w ramach prac termomodernizacyjnych możesz odliczyć od podatku w ciągu 6 lat liczonych od końca roku, w którym doszło do pierwszego wydatku.

Czy wymianę okien można odliczyć od podatku?

Możesz uzyskać ulgę termomodernizacyjną na wymianę stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej czy nawet ocieplenie garażu, jeśli audyt energetyczny wykaże, że działania takie obniżą zużycie energii cieplnej. W takim przypadku musisz dokonać wymiany na okna i drzwi energooszczędne, czyli takie, które posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. 

Czy każdy z małżonków może odliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Każdy z małżonków może odliczyć ulgę podatkową do kwoty 53 000 zł, jednak musi posiadać fakturę wystawiona na swoje dane osobowe. Jeżeli wydatki są udokumentowane fakturą wystawioną na oboje małżonków, każdy z nich ma prawo odliczyć kwotę proporcjonalną do poniesionych kosztów. Co ważne, nie możesz odliczyć wydatków na termomodernizację, jeśli są one udokumentowane fakturą wystawioną na twojego współmałżonka. 

Ulga termomodernizacyjna a mieszkanie w bloku

Ulga podatkowa na termomodernizację odnosi się wyłącznie do domów jednorodzinnych. Oznacza to, że osoby, które mieszkają w bloku nie mogą z niej skorzystać. Pozostanie ona dla nich niedostępna nawet, jeśli przeprowadzą prace w ramach ocieplenia mieszkania (np. wymienią okna).

Czy ulga termomodernizacyjna zależy od dochodu? 

Wszystko zależy od rodzaj rozliczenia. W przypadku skali podatkowej lub podatku liniowego, ulga termomodernizacyjna będzie odliczana od dochodu, zaś ryczałtu – od przychodu. Czynni podatnicy VAT powinni uwzględniać kwoty netto, a wszyscy pozostali – kwotę brutto.

Ulga termomodernizacyjna a magazyn energii?

Ustawa nie wyszczególnia magazynu energii w katalogu materiałów budowlanych, urządzeń i usług podlegających odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Choć katalog ten ma szeroki zakres to jednak magazyn energii nie znalazł tam miejsca. Niemniej jednak Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację (sygnatura pisma 0115-KDIT2.4011.522.2022.2.KC), w której uznaje, że magazyn energii „ jest osprzętem instalacji fotowoltaicznej i (…) stanowi integralną część instalacji fotowoltaicznej”. Z treści interpretacji wnika, że magazyn energii nie może funkcjonować samodzielnie bez instalacji fotowoltaicznej. Natomiast, w samym katalogu elementów podlegających odliczeniu widnieje ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem, stąd zakwalifikowanie magazynu energii jako osprzętu pozwala na odliczenie takiego wydatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Warto zwrócić uwagę, że jest to interpretacja indywidualna i dotyczy tylko podatnika, który złożył wniosek o taką interpretację. Dodatkowo KIS podkreśla, że „stan opisany we wniosku wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym (…) w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność”.

Jeśli chcesz skorzystać z ulgi na magazyn energii, to możesz złożyć wniosek indywidualnie. Jeśli Twój przypadek jest podobny, to możesz powołać się na już wydaną interpretację.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.