Mój Prąd 6.0 – co wiemy?

14 grudnia 2023 roku zakończył się nabór wniosków w programie Mój Prąd 5.0, zyskując ogromne zainteresowanie ze strony Inwestorów. Porównując do poprzednich edycji dofinansowanie było znacznie wyższe, a zakres projektów obejmował nie tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale także inne urządzenia związane z odnawialnymi źródłami energii, takie jak: pompy ciepła, magazyny energii, systemy zarządzania energią HEMS/EMS oraz kolektory słoneczne.

Kiedy rusza kolejna edycja dofinansowania na fotowoltaikę?

Program Mój Prąd z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Poprzednia edycja została zamknięta z powodu wyczerpania środków i to, pomimo iż zostały one w trakcie trwania programu zwiększone z 500 mln zł do 950 mln zł.

Ze strony Rządu pojawiło się już oficjalne potwierdzenie, iż kolejna edycja programu Mój Prąd zostanie uruchomiona, a w tej chwili trwają prace nad jej ostatecznymi założeniami.

Jak duże wsparcie będzie można otrzymać z programu Mój Prąd 6.0?

Ostateczna kwota jaką Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczy na wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii nie jest jeszcze znana. Poprzednia edycja oferowała aż 58 tyś zł dla inwestora, można więc przypuszczać, że w nadchodzącej edycji będzie podobnie.

Należy jednak pamiętać, że na pełną kwotę dofinansowania składa się więcej produktów, a nie sama fotowoltaika. Odpowiedź na co można uzyskać dofinansowanie, znajduje się poniżej.

  • na pompę ciepła – tę najbardziej efektywną – 28 tys. zł, tę mniej efektywną – 4 tys. zł,
  • kolektor słoneczny – do 3,5 tys. zł,
  • magazyn energii – do 16 tys. zł,
  • fotowoltaika – do 6 tys. zł (do 7 tys. zł z innymi urządzeniami),
  • systemem zarządzania energią -3 tys. zł.

Czy możemy spodziewać się znaczących zmian w kolejnej edycji programu?

Rzeczniczka prasowa NFOŚiGW w swojej wypowiedzi dla GLOBenergii mówi o możliwych zmianach w nadchodzącym naborze wniosków, które dotyczyć mają głównie tematu magazynów energii. Z wypowiedzi wynika, iż w ramach planowanego programu obligatoryjnie wsparcie uzyskają przydomowe magazyny energii. Będzie to priorytet zważywszy na to, iż połączenie instalacji PV z magazynem energii pozwoli na efektywniejsze wykorzystywanie wytworzonej energii na potrzeby własne.

Wspomina się również o zmianach wymagań dotyczących urządzeń i prawdopodobnym pojawieniu się w programie Mój Prąd 6.0 listy ZUM, tak jak w Czystym Powietrzu.

Wszystko wskazuje więc na to, że wkrótce możemy spodziewać się dokładniejszych informacji na temat kolejnego naboru wniosków.

Solarspot wspiera swoich Klientów w pozyskaniu dofinansowania, a więcej o naszej pomocy przeczytasz tutaj.

W SolarSpot od prawie 3 lat. Zawodowo od zawsze związana ze sprzedażą, jednak w ostatnim czasie w ramach rozwijania kompetencji, wspiera dział marketnigu. Entuzjastka zdrowego stylu życia i ochrony środowiska, które ściśle powiązane są z branżą OZE.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.