Instalacja fotowoltaiczne generuje największe oszczędności wtedy, gdy produkowana z niej energia elektryczna jest zużywana na bieżąco. Konieczne w tym celu jest racjonalne zarządzanie zużyciem prądu w taki sposób, aby zaplanować pracę urządzeń energochłonnych w czasie bezpośredniej produkcji. W ten sposób możemy sprawić, że autokonsumpcja energii elektrycznej z fotowoltaiki osiągnie wysoki poziom.
Spis treści
Autokonsumpcja energii elektrycznej – co to jest?
Autokonsumpcja prądu to inaczej bieżąca konsumpcja własna. Należy ją rozumieć jako stosunek energii elektrycznej wygenerowanej przez instalację fotowoltaiczną do ilości energii zużywanej na bieżąco. Zazwyczaj roczny poziom autokonsumpcji wynosi od 20 do 30%. W przeważającej większości w ciągu dnia przebywamy poza domem. Oznacza to, że konsumpcja energii elektrycznej jest wyższa wieczorem, kiedy uruchamiają sprzęty elektryczne, takie jak: telewizor, kuchenka, pralka. Jednocześnie to właśnie po zmroku do zasilania urządzeń wykorzystujemy prąd pobierany z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej, ponieważ instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu.
Jak zwiększyć zużycie prądu z fotowoltaiki?
Możemy ustawić pracę niektórych elektrycznych urządzeń domowych na godziny, podczas których pracuje fotowoltaika, a nikogo nie ma w domu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Niektóre systemy po postu muszą działać wtedy, gdy ich potrzebujemy (np. klimatyzacja, ogrzewanie, oświetlenie, sprzęt wykorzystywany podczas gotowania). W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w magazyny energii. Możemy zgromadzić nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej w domowych bateriach, po czym sięgnąć po zebrane zasoby w dowolnym momencie.
Magazyny energii zwiększają poziom autokonsumpcji, ponieważ w ciągu dnia nadwyżka energii nie jest w całości oddawana do sieci, tylko ładuje akumulatory, które będą zasilać dom w okresie, gdy panele fotowoltaiczne nie działają. Dzięki takiemu rozwiązaniu można korzystać z darmowego prądu również w nocy. Co więcej, można ustawić czas i godzinę ładowania akumulatorów i korzystać z energii elektrycznej wyliczanej na podstawie stawek poza okresem szczytowym, czyli według tzw. taryfy nocnej. Jednocześnie możesz rozładować magazyn energii podczas godzin szczytowych. Oznacza to, że nie będziesz korzystać z energii po wyższych stawkach – tylko niższych.
Magazyny energii mogą również pełnić rolę zasilania awaryjnego, dzięki czemu niezależnie od sieciowych przerw w dostawie prądu, urządzenia mogą nieprzerwanie działać. Autokonsumpcja w domach z magazynami energii może wynieść nawet 70-80%.
Jak zwiększyć autokonsumpcję w swoim domu?
Aby zwiększyć autokonsumpcję w swoim domu, należy przede wszystkim skupić się na czasie, kiedy sięgamy po prąd. Możemy przenieść część czynności, które normalnie wykonujemy wieczorem na wcześniejsze godziny. Powinniśmy korzystać z urządzeń elektrycznych w trakcie dnia, kiedy panele fotowoltaiczne produkują energię. W ten sposób będzie ona wykorzystywana na bieżąco. Dotyczy to szczególnie tych sprzętów, które pobierają duże ilości prądu, takich jak: pralka, zmywarka, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik, bojler elektryczny i mikrofalówka. Są to największe pożeracze energii, więc jeśli je uruchamiamy w chwili, gdy korzystamy z energii pochodzącej z sieci, niepotrzebnie przepłacamy.
Prostym, a zarazem najbardziej skutecznym sposobem na to, jak zwiększyć poziom autokonsumpcji jest zatem korzystanie z urządzeń za dnia, gdy produkcja jest najwyższa. Aby zaplanować działanie sprzętu domowego w taki sposób, możemy skorzystać ze specjalnych programatorów, które pozwalają ustawić czas pracy poszczególnych sprzętów.
Jeśli wciąż posiadamy systemy na paliwo gazowe lub olejowe, powinniśmy zastąpić je ich elektrycznymi odpowiednikami. Przykładowo możemy zastąpić tradycyjny kominek na drewno – kominkiem elektrycznym, a grill na węgiel – grillem elektrycznym. Jest to łatwy sposób na to, jak zwiększyć autokonsumpcję w swoim domu.