Konieczna wymiana kopciuchów m.in. w Wielkopolsce – kary aż do 5000 zł

Zgodnie z prawem „kopciuchy” przechodzą do niechlubnej przeszłości. Do końca tego roku należy wymienić w kolejnych województwach stare, pozaklasowe piece na węgiel, którymi ogrzewa się budynki mieszkalne. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z „kopciuchów” np. w Wielkopolsce będzie karane, a posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości aż do 5 tys. zł.

W jakich regionach zostaną wprowadzone zakazy „kopciuchów” już wkrótce?

Od 1 stycznia 2024 r. zakaz użytkowania kotłów pozaklasowych i zakazów spalania węgla będzie obowiązywał w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i lubelskim. Jeszcze wcześniej, bo od 1 lipca 2023 r. zakaz zacznie obowiązywać w województwie świętokrzyskim. Najwięcej czasu na wymianę kotłów mają mieszkańcy województwa pomorskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i opolskiego.

Z jakiego ogrzewania będzie można korzystać?

Zamiast „kopciuchów” będzie można użytkować piece węglowe spełniające ekologiczne normy spalania 3, 4 lub 5 klasy, przy czym piece 3 i 4 klasy mogą być użytkowane tylko do końca 2027. Dotyczy to również pieców na ekogroszek oraz drewno opałowe.

Zwracamy uwagę, że konieczność wymiany „kopciucha” to idealny moment na zastąpienie przestarzałego rozwiązania, które zanieczyszcza środowisko na ekologiczną pompę ciepła. Dzięki temu można uzyskać dofinansowanie do zakupu pompy ciepła z różnych źródeł.

Dofinansowania do wymiany „kopciuchów”

Przy wymianie zanieczyszczających środowisko „kopciuchów” można skorzystać z atrakcyjnych dotacji. Najważniejsze, aby unikać podwójnego dofinansowania.

Dostępne programy:

Programy które przyniosą dotacje dla klientów to:

  • Program CZYSTE POWIETRZE – dla osób, których roczny dochód nie przekracza 135 000 zł; zwrot min. 19 400,00 (kwota zwiększa się w zależności od zarobków wnioskodawcy)

Nabór jest ciągły i trwa aż do 31 XII 2027r. Więcej informacji o dotacji przeczytasz tutaj.

  • Program MÓJ PRĄD – brak progu dochodowego, każdy może ubiegać się o dotację na pompę ciepła po zakupieniu instalacji fotowoltaicznej. Więcej informacji o dotacji przeczytasz tutaj.

Nabór trwa do wyczerpania się środków.

  • KAWKA BIS – dotyczy tylko Poznania – aż do 30 000 zł (nie więcej niż 300 zł/m2 ogrzewanej powierzchni) na likwidację pozaklasowego pieca, aż do 40 000 zł (nie więcej niż 400 zł/m2 ogrzewanej powierzchni) na pompę ciepła (np. typ: powietrze-woda) i dodatkowo panele fotowoltaiczne.

Nabór trwa do 31.07.2023 r.

Jak sprawdzić klasę pieca?

Brak tablicy znamionowej na obudowie pieca lub brak informacji o klasie pieca w instrukcji obsługi urządzenia to ważne przesłanki do tego, iż piec nie spełnia kryteriów żadnej z klas (jest to tzw. kopciuch – kocioł pozaklasowy). Część kotłów jest kwalifikowana do klas po ustaleniu roku produkcji, więc warto jeszcze przedzwonić do gminy i zasięgnąć szczegółowych informacji w tym temacie.

W SolarSpot zajmuje się pozyskiwaniem dofinansowań. W swojej codziennej pracy jest ukierunkowana na klienta.  Docenia pracę w branży OZE, bo wierzy, że jej działanie przyniesie zysk dla świata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.