Fotowoltaika – obalamy mity!

obalamy mity o fotowoltaice

Nie ma osoby, która za prąd nie chciałaby płacić mniej. Dzięki fotowoltaice osiągnąć możemy jednak nawet więcej – pozwala ona nie tylko na obniżenie swoich rachunków, dzięki własnej instalacji prąd zasilający Twój dom czy firmę może być całkowicie darmowy. Biorąc pod uwagę oczywiste korzyści płynące z tego rozwiązania, dziwić może fakt, że nie jest ono wykorzystywane dużo częściej. Dlaczego tak jest? Wokół fotowoltaiki narosło w ostatnim czasie sporo mitów, które sprawiają, że część osób rezygnuje z tej inwestycji lub ma co do niej spore wątpliwości – właśnie dlatego postanowiliśmy zająć się tym tematem i obalić część z najpopularniejszych mitów, z jakimi można się spotkać.

Fotowoltaika fakty i mity

#1 Fotowoltaika jest szkodliwa dla otoczenia

Często można spotkać się z opinią, że mimo że fotowoltaika jest mniej szkodliwa niż na przykład produkcja energii w oparciu o węgiel, jej wykorzystanie nadal wywiera negatywny wpływ na otoczenie, a tym samym nasze zdrowie. Jest to mit, który nie jest poparty żadnymi rzetelnymi informacjami. Działanie fotowoltaiki nie prowadzi do emisji żadnych zanieczyszczeń chemicznych – produkcja energii jest więc całkowicie bezpieczna. Co więcej, działanie modułów jest też ciche, przez co również hałas nie jest problemem dla użytkowników.

#2 Marka i rodzaj sprzętu nie ma znaczenia

Wiele osób jest przekonanych, że wszystkie dostępne na rynku rozwiązania związane z fotowoltaiką są takie same, a wykorzystywane instalacje tworzone są na podstawie uniwersalnych projektów. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej – podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego innego rodzaju produktu, jakość ma ogromny wpływ na wydajność, trwałość i bezawaryjność paneli słonecznych. Również stosowane rozwiązania muszą zostać dopasowane do potrzeb konkretnego klienta. Jest to jedyny sposób na zapewnienie jej optymalnego działania. Wybranie jakościowych i sprawdzonych rozwiązań jest więc kluczem do sukcesu całej inwestycji!

#3 Do zamontowania instalacji niezbędne jest uzyskanie pozwolenia

Kolejnym często spotykanym mitem jest konieczność zdobycia pozwolenia na budowę przed montażem paneli słonecznych. Warto więc w tym miejscu jasno podkreślić, że w przypadku mniejszych instalacji (do 50 kWp), które w zupełności wystarczają do pokrycia zapotrzebowania na prąd przeciętnego gospodarstwa domowego, taki dokument nie jest wymagany. Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, czy instalacja zamontowana ma być na gruncie, czy na dachu budynku.

#4 Na zwrot inwestycji trzeba długo czekać

Ponieważ mimo spadających kosztów instalacja fotowoltaiczna to jednak w dalszym ciągu spory wydatek, często uznaje się, że jest to mało opłacalne. Prawda jest jednak taka, że dzięki osiąganym oszczędnością instalacja o mocy 4 kWp może zwrócić się już w ciągu 10 lat, po których zaczniesz cieszyć się darmowym prądem. Co ważne, wyliczenie to obejmuje pokrycie kosztów instalacji przy wykorzystaniu środków własnych, a czas zwrotu można znacznie skrócić, korzystając z dostępnych obecnie programów dofinansowań oraz ulg podatkowych.

#5 Fotowoltaika przyciąga pioruny

Temat piorunów i błyskawic od lat otoczony jest mnóstwem mitów i wątpliwych pod względem naukowym informacji, w ostatnich latach dołączyło do nich również przekonanie, że zamieszczenie na dachu paneli fotowoltaicznych przyciąga do budynku pioruny. Jest to jednak tylko kolejny mit, w rzeczywistości ryzyko uderzeniu pioruna jest dokładnie takie samo w przypadku domów, na których zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna, jak i tych bez takiej instalacji.

#6 Polska nie wspiera odnawialnych źródeł energii

Faktem jest, że odnawialne źródła energii nie cieszą się w Polsce jeszcze ani takim zainteresowaniem, ani wsparciem jak na przykład u naszych zachodnich sąsiadów. Jednak z każdym kolejnym rokiem sytuacja ta ulega poprawie – obecnie dostępnych jest wiele programów finansowych wspomagających zakup instalacji fotowoltaicznych. Celem ich istnienia jest właśnie wspieranie rozwoju sektora OZE i promowanie w naszym kraju zielonej energii.

#7 Instalacja fotowoltaiczna jest brzydka

Jest to kwestia, którą każdy z nas może ocenić pod kątem swojego własnego gustu, wydaje się jednak, że wpływ na tę opinię może mieć sama nowość tego rozwiązania. Przywykliśmy do określonego pod względem estetycznym wyglądu budynków, a fotowoltaika ten obraz zaburza. Warto jednak podkreślić, że dostępne obecnie na rynku różnorodne rodzaje modułów i systemów mocowań dają nam wpływ na ostateczny wygląd instalacji.

#8 Fotowoltaika w Polsce jest mało wydajna

Często przekonani jesteśmy, że na czerpanie korzyści z fotowoltaiki największe szanse mają mieszkańcy krajów o wiele cieplejszych niż Polska. Jednak wydajność modułów zależy przede wszystkim od ilości promieni słonecznych, a ta wartość jest w Polsce zupełnie wystarczająca do zasilenia instalacji – jest to 1000 kWh na mkw.

Jeśli powyższe informacje przekonały Cię do inwestycji w fotowoltaikę, nasi eksperci chętnie pomogą Ci w znalezieniu najkorzystniejszego rozwiązania dla Ciebie! Nie pozwól, by nieprawdziwe informacje odebrały Twoją szansę na oszczędności i darmową energię prosto ze słońca!

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.