Taryfy prądu – co powinieneś wiedzieć?

Taryfy prądu - co powinieneś wiedzieć?

Cena energii różni się zależnie od posiadanej taryfy prądu. Każda oferta proponuje inny rodzaj usług i przeznaczona jest dla innego klienta. Cel oraz sposób wykorzystania wpływa na to, z jakich możemy skorzystać stawek godzinowych. Dokładne dopasowanie taryfy energii pozwala zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne domu lub firmy. Natomiast błędny dobór usług skutkuje tym, że niepotrzebnie płacimy horrendalnie wysokie rachunki. Temat ten jest zatem bardzo ważny i każdy z nas powinien wiedzieć, jaka taryfa prądu będzie dla niego najlepsza. 

Co to jest taryfa prądu?

Aby najłatwiej zrozumieć, czym jest taryfa energii można posłużyć się przykładem. Podobnie jak w przypadku usług u operatora komórkowego, jest to plan cenowy zawierający stawki za oferowany produkt. W przypadku taryfy prądu produktem jest energia elektryczna podawana w kilowatogodzinach i dostarczana klientom przez zakład energetyczny. Należy mieć jednak na uwadze, że proponowane stawki obejmują zarówno rynkową cenę energii, jak i wszystkie dodatkowe opłaty związane z jej dystrybucją. 

Stawka naliczana jest za 1 kWh i obowiązuje o określonej godzinie w ciągu doby. Mówiąc inaczej, dostawca prądu nalicza rachunki na podstawie tego, ile energii elektrycznej zużyliśmy o konkretnej porze dnia lub nocy. Czas ten jest łączony w okresy rozliczeniowe, w których musimy dokonać płatności. 

Dla kogo są taryfy energii?

Zakłady energetyczne oferują różne taryfy prądu, które dzielą się ze względu na zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na rynku spotkać się można z podstawowym podziałem na klientów indywidualnych (gospodarstwa domowe) oraz klientów biznesowych (firmy). Do podmiotów potrzebujących dużych ilości energii elektrycznej należą fabryki, kopalnie i zakłady przemysłowe. Największe rozróżnienie mają natomiast średnie i małe przedsiębiorstwa. Mają one do dyspozycji taryfy prądu:

  • jednostrefowe, 
  • dwustrefowe,
  • trzystrefowe,
  • czterostrefowe. 

Taryfy energetyczne dzielą dobę na części. Zazwyczaj rozróżniają dwie (dzienną i nocną), jednak mogą być bardziej szczegółowe. Każdy segment posiada inną stawkę godzinową.

Taryfy energii

Rodzaje taryf 

Najwięksi odbiorcy rozliczają się z zakładem energetycznym na podstawie taryfy A, która zapewnia wysokie napięcie. Mniejsze firmy oraz gospodarstwa rolne korzystają z taryfy B o napięciu średnim. Natomiast dla gospodarstw domowych przeznaczona jest taryfa G, którą wyróżnia to, że jest zupełnie niezależna od poziomu napięcia. Każda taryfa energetyczna opisana jest w specjalny sposób, przez co ich zrozumienie może wydawać się trudne. W rzeczywistości w kodzie znajdują się z maksymalnie cztery elementy, które wskazują na rodzaj usługi oraz stawkę godzinową. 

Pierwszym elementem jest litera:

  • A – przedsiębiorstwa wymagające wysokiego napięcia (np. kopalnie),
  • B – małe i średnie firmy zasilane prądem o napięciu średnim (np. firmy usługowe, handlowe),
  • C – małe firmy potrzebujące niskiego napięcia (np. jednoosobowe działalności gospodarcze),
  • G – gospodarstwa domowe.

Za literą znajduje się cyfra określająca moc umowną:

  • 1 – dla odbiorców zużywających do 40 kW miesięcznie,
  • 2 – dla odbiorców zużywających ponad 40 kW miesięcznie.

Druga cyfra określa liczbę stref czasowych:

  • 1 – taryfa jednostrefowa (jednolita cena za prąd przez całą dobę),
  • 2 – taryfa dwustrefowa (różna cena w ciągu doby).

Istnieją również taryfy prądu trójstrefowe oraz czterostrefowe, jednak w polskich ofertach dostawców energii pojawiają się niezwykle rzadko. 

Na końcu nazwy kodowej znajduje się litera informująca o tym, w jaki sposób podzielono dobę: 

  • a – podział na strefę szczytową (wyższa cena od 06:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00) oraz pozaszczytową (niższa cena od 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 06:00),
  • b – podział na strefę dzienną (wyższa cena od 06:00 do 22:00) oraz nocną (niższa cena od  22:00 do 06:00),
  • p – taryfa przedpłacona (należy najpierw dokonać płatności w systemie prepaid),
  • w – podział na strefę weekendową (niższa cena od piątku od 22:00, w weekendy oraz w poniedziałek do 06:00, w święta i dni wolne od pracy) oraz w dni robocze (wyższa cena od poniedziałku od 06:00 do piątku do 22:00).

Taryfa energetyczna dla gospodarstwa domowego

Dla gospodarstw domowych przeznaczone są dwie taryfy energetyczne: G11 i G12. Wedle każdej z nich możemy rozliczać swoje rachunki za prąd, jednak sposób rozliczenia jest inny. Taryfa G11 posiada najprostsze zasady, dlatego jest najczęściej wybierana. Jest jednostrefowa, co oznacza, że cena kilowatogodziny nie zmienia się w czasie. Choć jest to rozwiązanie bardzo oczywiste, posiada pewną wadę, a mianowicie właściciele taryfy G11 nie mogą liczyć na tańszą energię w godzinach wieczornych i nocnych. 

Drugim sposobem rozliczenia dla gospodarstw domowych jest taryfa G12. Posiada ona podział na dwie strefy czasowe (dzienną i nocną), które różnią się od siebie ceną za kilowatogodzinę. Cena prądu w godzinach dziennych jest wyższa niż cena w godzinach wieczornych i nocnych. Z tego względu jest to doskonale rozwiązanie dla tych, którzy korzystają z energii przede wszystkim pod koniec dnia. Taryfa G12 polecana jest osobom, które przez większość dnia są poza domem (np. w pracy). Z tego względu to wieczorem mają większe zapotrzebowanie na energię, gdyż uruchamiają pralkę, zmywarkę, kuchenkę czy telewizor. 

Właściciele fotowoltaiki z taryfą G12 czerpią dodatkową korzyść, która polega na tym, że wyprodukowana w strefie dziennej i wysłana do sieci energia zostaje przeniesiona na taryfę nocną. Fotowoltaika dla gospodarstwa domowego nie tylko pozwala produkować własną energię, ale także umożliwia korzystanie z tańszych stawek za prąd. Równie wiele oszczędności daje taryfa G12 w domach, w których zamontowano pompa ciepła. Jeśli nie ma nas w domu, nie zużywamy energii, więc możemy rozliczać się według stawek nocnych, które są znacznie niższe.

Taryfa energetyczna dla gospodarstwa domowego

Taryfa energii elektrycznej dla firmy

Wybór taryfy prądu dla gospodarstw domowych jest stosunkowo łatwy, gdyż mamy do dyspozycji tylko dwie opcje. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku firm, przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych. Każda tego typu działalność może wybrać inną ofertę spośród tych, które zostały specjalnie przystosowane do potrzeb biznesu. Różnice w taryfach wynikają przede wszystkim z mocy umownej, która może być mniejsza lub większa od 40 kW, a co za tym idzie cena za prąd będzie wyższa lub niższa.  

Dla firm można dokonać podstawowego podziału na trzy typy:

  • cena za prąd jest taka sama przez całą dobę – taryfa C11 i C21,
  • wyższa cena w godzinach szczytu (06:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00), a niższa w godzinach pozaszczytowych (od 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 06:00) – taryfa C12a i C22a,
  • wyższa cena w strefie dziennej (od 06:00 do 22:00) i niższa cena w strefie nocnej (od 22:00 do 06:00) – taryfa C12b i C22b.

Rozliczenie z podziałem na strefę dzienną i nocną jest szczególnie opłacalne dla firm produkcyjnych, które mogą zaplanować pracę w taki sposób, aby najbardziej energochłonne zadania były realizowane poza godzinami szczytowymi. W takich przypadkach zazwyczaj przedsiębiorstwa wprowadzają nocną zmianę, podczas której zasilanie urządzeń kosztuje najmniej. Jeśli firma potrzebuje dużego napięcia oraz mocy, musi wybrać taryfę oznaczoną jako A lub B.

Zobacz Taryfy na 2024 ➡️ https://solarspot.com.pl/taryfy-pradu-2024-co-powinienes-wiedziec/

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.