Magazyny energii

CO TO JEST MAGAZYN ENERGII?

Magazyny energii mają prosty cel – gromadzić nadwyżki energii.

Gdy dni są długie i słoneczne, panele fotowoltaiczne mogą wygenerować więcej energii niż w danej chwili potrzebujesz. W takiej sytuacji możesz przechowywać nadwyżkę w akumulatorach, po czym sięgnąć po nią w późniejszym okresie, np. gdy fotowoltaika jest mniej wydajna.

Prosumenci w net-billingu są zobowiązani sprzedawać nadwyżki energii, po czym ponownie zakupić brakującą jej ilość po standardowych stawkach – często wyższych. Jednak mając magazyn energii, korzystasz z samodzielnie wyprodukowanej energii i zwiększasz swój poziom autokonsumpcji.

JAKIE KORZYŚCI NIOSĄ MAGAZYNY ENERGII?

WIĘKSZY POZIOM AUTOKONSUMPCJI

MNIEJSZA PROJEKTOWANA MOC INSTALACJI

ZASILANIE AWARYJNE W PRZYPADKU AWARII SIECI

KORZYSTANIE Z ENERGII PO NIŻSZYCH STAWKACH

WIĘKSZY POZIOM NIEZALEŻNOŚCI ENERGETYCZNEJ

MAGAZYN ENERGII DO FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaikę montuje się przede wszystkim z chęci oszczędzania na rachunkach, a magazyny energii dopełniają ten cel.

Produkowana w ciągu dnia energia optymalizuje zużycie własne, jednak nie zawsze zużyjesz całość energii, którą wyprodukujesz, ponieważ zapotrzebowanie na nią w różnych porach dnia jest inne.

Są także okresy, w których potrzebujesz więcej energii, niż są w stanie w danej chwili dostarczyć Ci panele fotowoltaiczne (np. w nocy). Sięgasz wtedy po zasoby zgromadzone w magazynach energii i nie musisz czerpać prądu z sieci nawet po zmroku.

Autokonsumpcja w gospodarstwach domowych z fotowoltaiką bez magazynu energii wynosi mniej niż 30%. Natomiast domy, w których magazynuje się nadwyżki osiągają samowystarczalność rzędu 70-80%.

Z magazynem energii możesz ustawić czas ładowania w taki sposób, aby korzystać z energii wyliczanej na podstawie stawek poza okresem szczytowym (taryfa nocna), a ładowanie ustawić na okres godzin szczytowych. Nie korzystasz z energii po wyższych stawkach – tylko niższych.

Akumulatory pełnią również rolę zasilania awaryjnego, więc masz zapewniony dostęp do energii niezależnie od sieciowych przerw w dostawie prądu.

Umów się na darmową analizę!
Wypełnij formularz!




    WIZYTA

    Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

    SPOTKANIE

    Umówimy się na spotkanie w dogodnym dla Ciebie terminie.

    OFERTA

    Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

    REALIZACJA

    Dostarczymy komponenty i zrealizujemy projekt zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

    OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

    Będziemy serwisować sprzęt i monitorować działanie systemów po ich wykonaniu.

    CO WARTO WIEDZIEĆ O MAGAZYNACH ENERGII?

    Magazynowanie energii w bateriach

    Zasada działania magazynu energii jest bardzo prosta. Dostarczona do akumulatora energia jest przechowywana w postaci chemicznej, a gdy chcesz z niej skorzystać, zostaje ponownie przekształcona w energię elektryczną.

    Baterie wykorzystują technologię litowo-żelazowo-fosforanową, która zapewnia największy poziom bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych, magazyny energii nie mogą spowodować wybuchu ani nie uwalniają szkodliwych substancji.

    W przypadku baterii typu BYD proponowanych przez SolarSpot możliwe jest uruchomienie systemu przy zaledwie dwóch modułach. Technologia ta sprawdza się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach.

    Jak dobrać magazyn energii elektrycznej?

    Magazyny energii cechują się różną pojemnością baterii. Dobór najlepszej opcji opiera się na zapotrzebowaniu dobowym oraz rocznym dla Twojego domu.

    Jeśli instalacja produkuje 7 kW, a zapotrzebowanie domu wynosi 6 kW, system zasila urządzenia domowe, a nadwyżkę w postaci 1 kW magazynuje. Jeśli bateria jest już zapełniona, oddaje nadwyżkę do sieci, a jeśli produkcja z paneli fotowoltaicznych spadnie, brakująca moc jest pobierana z magazynu.

    Warto również zwrócić uwagę, czy magazyn energii posiada funkcję rezerwową, która sprawia, że kluczowe urządzenia będą zasilane w przypadku awarii sieci czy skoków napięcia. W razie potrzeby akumulatory z funkcją back-up automatycznie przełączają się na tryb rezerwowy.

    JAK DZIAŁAJĄ MAGAZYNY ENERGII?

    • 1

      Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię.

    • 2

      System w pierwszej kolejności zasila aktywne urządzenia, a nadwyżki przesyła do magazynu energii

    • 3

      Nadwyżki można wykorzystać, gdy panele nie pokrywają zapotrzebowania lub nie pracują.

    • 4

      Jeśli potrzeba więcej energii niż udało się zmagazynować, brakująca ilość jest pobierana z sieci.

    • 5

      Magazyn energii zasila urządzenia domowe w przypadku awarii sieci.

    MAGAZYNY ENERGII MOGĄ FUNKCJONOWAĆ W 3 TRYBACH

    Tryb ogólny

    W ciągu dnia magazyn energii w pierwszej kolejności zasila elektryczne urządzenia domowe, następnie ładuje akumulator, a na koniec przekazuje nadwyżkę do sieci. W nocy urządzenia zasilane są poprzez akumulator.

    Tryb rezerwowy (back-up)

    Akumulator jest zapasowym źródłem zasilania w przypadku awarii sieci. Dopóki sieć działa, magazyn energii nie zasila urządzeń i może być ładowany zarówno poprzez panele fotowoltaiczne, jak i poprzez sieć.

    Tryb oszczędnościowy

    Tryb ma ograniczać obciążenia szczytowe. Baterie są ładowane i rozładowywane w ustalonym wcześniej czasie, dzięki czemu można dostosować zużycie prądu względem taryf szczytowych oraz pozaszczytowych.

    Masz pytania?

    Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.