Aż 150 tys. zł dotacji na instalację fotowoltaiczną z magazynem energii i pompą ciepła mogą uzyskać rolnicy w nowym programie „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” obszar zielona energia w gospodarstwie (PROW 2014-2020). Uwaga! Jest krótki termin składania wniosków – tylko od 31 stycznia do 1 marca br.
Spis treści
Kto może skorzystać z dotacji?
Z dotacji może skorzystać rolnik tj. osoba fizyczna, wspólnicy spółek cywilnych, osoba prawna, spółka osobowa prawa handlowego, oddział przedsiębiorcy zagranicznego. Ważne, żeby osoba składająca wniosek o dotację dysponowała przynajmniej 1 ha gospodarstwa rolnego.
Na wyższe dofinansowanie, do 60% kosztów kwalifikowanych, mogą liczyć „młodzi rolnicy”, do 40 r.ż., którzy spełnią dodatkowe warunki. Pozostali rolnicy mogą uzyskać do 50% refundacji.
Na co można uzyskać dofinansowanie?
Wsparcie w rozwoju zielonej energii dla gospodarstwa rolnego obejmuje m.in.:
- zakup i montaż paneli fotowoltaicznych wraz z magazynem energii;
- zakup pompy ciepła – jeżeli będą sprzężone z urządzeniami, o których mowa w pkt 1;
- zakup systemów zarządzania przepływami energii elektrycznej;
Całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie może przekroczyć 50 (kW), w tym – całkowita moc wykorzystana na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się w gospodarstwie nie może przekroczyć 10 kW i stanowić więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego znajdujących się w gospodarstwie.
Podatek Vat nie jest kosztem kwalifikowanym!
Minimalny koszt inwestycji, który uprawnia do ubiegania się o wsparcie, to 15 tys. zł netto.
Ocena wniosków
Dotacja będzie przyznawana w oparciu o ocenę punktową wniosku. Wyższą ocenę uzyskają wnioski złożone przez rolników, którzy:
- wykorzystają wysokiej jakości elementy zestawu fotowoltaicznego;
- prowadzą działalność ekologiczną z certyfikatem uczestnictwa w unijnym systemie jakości;
- przeprowadzą inwestycje na obszarze m.in. parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu czy obszarach Natura 2000;
- ukończyli szkolenie w zakresie efektywności energetycznej gospodarstwa rolnego lub zobowiążą się do jego ukończenia nie później niż do 12 miesięcy od dnia otrzymania płatności końcowej;
- posiadają produkcję zwierzęcą na poziomie co najmniej 5 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza);
SolarSpot przygotował rozwiązania, które umożliwią klientom sprawne składanie wniosków. Zapraszamy do kontaktu.