Wyższe ceny prądu – jak uchronić firmę przed podwyżkami?

Jak uchronić firmę przed wyższymi cenami prądu

W przeciągu zaledwie jednego roku ceny energii elektrycznej podniosły się o blisko 40%. To najwyższy skok w historii. Wyższe ceny prądu są związane ze wzrostem kosztów związanych z wykorzystaniem tradycyjnych źródeł energii. Pogarszający się stan środowiska naturalnego nakłada na rządy państw coraz bardziej restrykcyjne zasady związane z emisją zanieczyszczeń. Jak uchronić się przed podwyżkami cen energii? Jak zminimalizować skutki podwyżek?

Prognozy ekonomiczne na najbliższe 10 lat nie są zbyt optymistyczne. Przewiduje się, że wzrost cen prądu osiągnie co najmniej wartość dwucyfrową. To zła wiadomość szczególnie dla przedsiębiorstw, które opierają swoją działalność na energii elektrycznej. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby zabezpieczyć się przed wyższymi cenami prądu. 

Dlaczego energia drożeje?

Ceny prądu uzależnione są od szeregu czynników związanych z procesem wytworzenia i dostarczenia energii. W Polsce rynek energetyczny opiera się na energii wygenerowanej podczas spalania węgla. W procesie tym dochodzi do emisji szkodliwych dla środowiska substancji. Mowa głównie o dwutlenku węgla, który stanowi podstawę smogu. Produkcja energii w tradycyjnych elektrowniach przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego. W związku z tym Unia Europejska narzuciła limity dotyczące emisji CO2, a rządy krajowe zmuszone są dążyć do minimalizacji zanieczyszczeń środowiska poprzez politykę ekologiczną. 

Cena energii zwiększa się, ponieważ wydobycie węgla staje się coraz droższe. Jednocześnie rosną ceny surowca importowanego do Polski z innych krajów (Rosji, Australii, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych).  Walka ze zmianami klimatu stanowi główny punkt polityki środowiskowej, dlatego zaostrzone są limity dotyczące emisji zanieczyszczeń i podnoszone są kary za działalność szkodzącą przyrodzie. Podmioty gospodarcze są zatem w pewien sposób zmuszone do przechodzenia na bardziej ekologiczne rozwiązania technologiczne. 

Elektrownie, które emitują do atmosfery gazy cieplarniane muszą wykupić stosowne uprawnienia. Ceny tych uprawnień drastycznie rosną. W 2018 r. wykupienie prawa do emisji CO2 kosztowało blisko 7 euro, aktualnie wartość ta równa się 40 euro. Tragiczna sytuacja ekologiczna na świecie sprawia, że zmniejszenie emisji zanieczyszczeń jest koniecznością, której nie da się uniknąć. Ceny za energię, której produkcja szkodzi środowisku będą coraz wyższe. Z drugiej strony nie można  jednak zatrzymać rozwoju gospodarczego. Rozwiązaniem tej sytuacji jest więc zastąpienie tradycyjnych źródeł energią odnawialną. Źródła odnawialne, takie jak woda, wiatr czy promieniowanie słoneczne, są nie tylko nieszkodliwe dla środowiska, ale także niewyczerpane. Oznacza to, że w przeciwieństwie do kurczących się zasobów węgla czy gazu, ich wykorzystanie nie zuboży naturalnych zasobów planety.  

Koszty energii dla firm

Energia stanowi kluczowy czynnik sprawnego funkcjonowania firm. Wykorzystywana jest do zasilania urządzeń przemysłowych, a także utrzymania przestrzeni biurowych i magazynowych. Rachunki za prąd mogą wynosić nawet 40% wszystkich kosztów przedsiębiorstwa. Wyższe ceny energii elektrycznej skutkują zmianami w cennikach towarów i usług. Firmy muszą korygować swój budżet, a dodatkowe koszty przenieść gdzieś indziej, zazwyczaj na klienta.Cena hurtowa energii na Towarowej Giełdzie Energii wynosi ok. 250 zł/1 MWh. To wzrost rzędem 40%. Prawdopodobnie w przyszłym roku wartość ta sięgnie 300 zł/1 MWh, a w 2025 r. – 350 zł/1 MWh. W prognozach na przyszłość największy nacisk kładzie się na gospodarstwa domowe, jednak w rzeczywistości to przedsiębiorcy będą najbardziej poszkodowani. Wiąże się to z droższymi taryfami, a także znacznie większym zużyciem energii.

analiza kosztów instalacji fotowoltaicznej

W Polsce najwięcej jest małych i średnich firm. Z kolei wśród nich najbardziej popularna jest taryfa C11. Przykładowo, jeśli przedsiębiorstwo zużywa rocznie 2000 MWh, aktualnie za prąd musi zapłacić ponad 1 000 000 zł. Przy łagodnych podwyżkach rachunki wynosić będą już ok. 1 100 000 zł, a przy najbardziej drastycznym wzroście cen – 1 300 000 zł. To dodatkowych 300 000 zł wydatków, których jeszcze rok temu nie było. Jeśli wzrost cen będzie się utrzymywał, w ciągu najbliższych 5 lat przedsiębiorstwa będą musiały liczyć się z rachunkami większymi o nawet o połowę.

Podwyższenie cen prądu skutkować będzie podniesieniem kosztów stałych. Są dwa wyjścia z takiej sytuacji. Pierwsze z nich zakłada, że dotychczasowe ceny produktów i usług oferowanych przez przedsiębiorstwo zostaną zachowane. Doprowadzić to może jednak do zmniejszenia dochodów i zahamowania rozwoju firmy, a w konsekwencji może – do zwolnień pracowników i cięcia kosztów. Drugie wyjście to podniesienie cen towarów, a więc przerzucenie kosztów na klienta. Rozwiązanie  to może jednak zniszczyć firmy o niepewnej pozycji. Jeśli klienci nie czują lojalności względem marki, nie będą chcieli więcej płacić i zwrócą się w stronę konkurencji oferującej niższą cenę. Spadek zainteresowania i zaufania klientów trudno będzie później odbudować.  

Istnieje jednak również trzecia droga, a mianowicie – działania profilaktyczne. Mówi się bowiem, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Można przygotować firmę na nadciągające podwyżki, inwestując w technologię zapewniającą niezależność energetyczną oraz dostęp do darmowej energii odnawialnej. 

Jak zabezpieczyć firmę przed rosnącymi cenami prądu? 

Zakłady energetyczne doliczają do rynkowej ceny prądu opłaty dodatkowe związane między innymi z kosztami utrzymania sieci przesyłowo-dystrybucyjnej, ekip interwencyjnych oraz całej administracji. Co więcej w tym roku wprowadzono opłatę mocową, która gwarantuje stabilność sieci. W większości przypadków opłaty dodatkowe zależą od zużycia energetycznego. Firmy, których zapotrzebowanie jest wysokie, muszą zatem liczyć się z większymi opłatami. Przedsiębiorcy nie mają wpływu na coraz większe ceny energii elektrycznej, mogą jednak uniezależnić się od zewnętrznych dostawców poprzez własną produkcję prądu.

Doskonałym sposobem na oszczędność jest inwestycja w OZE, a dokładniej w fotowoltaikę. Firmy mogą zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń na dachach budynków przemysłowych. Elektrownia słoneczna może powstać na halach produkcyjnych, magazynach oraz biurach. Instalacje mogą znajdować się również na gruncie, co jest świetnym rozwiązaniem dla gospodarstw rolnych. Specjalne, wysokie konstrukcje pozwalają czerpać energię słoneczną, a jednocześnie nie zabierają miejsca przeznaczonego na hodowlę zwierząt lub uprawę roślin. Coraz popularniejsze stają się również wiaty samochodowe, które umożliwiają zasilanie pojazdów elektrycznych. 

rosnące ceny prądu

Firmy mogą nabyć panele słoneczne na własność lub w dzierżawie. Istnieje także możliwość uzyskania dostępu do odnawialnego źródła energii poprzez model CPPA (Corporate Power Purchase Agreement). Niezależnie od wyboru, instalacje fotowoltaiczne pomagają uzyskać niezależność energetyczną. Przedsiębiorstwa mogą samodzielnie produkować energię, a następnie wykorzystać ją do zasilenia swoich urządzeń i systemów. Niezależność od dostawców energetycznych sprawia, że jakiekolwiek podwyżki cen prądu nie mają znaczenia. Instalacje PV są świetnym rozwiązaniem zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i niewielkich firm. W SolarSpot oferujemy moduły dostosowane do zapotrzebowania i możliwości klienta w taki sposób, aby zagwarantować jak najwięcej korzyści właścicielowi fotowoltaiki.

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.