Właśnie zakończyła się realizacja wygranego przez SolarSpot przetargu dla Gminy i Miasta Wągrowiec. W ramach tej inwestycji SolarSpot wykonał 198 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej około 1 300 kW.
O zakończonym projekcie rozmawialiśmy z burmistrzem Miasta Wągrowiec Jarosławem Berendtem, wójtem Gminy Wągrowiec Przemysławem Majchrzakiem oraz prezesem SolarSpot Robertem Marczakiem.
Jak mówi nam burmistrz Berendt – „Powstało 76 instalacji na prywatnych posesjach mieszkańców Wągrowca, łączny koszt inwestycji to ponad 2 miliony złotych”.
Jeśli chodzi natomiast o gminę, to – „Po czterech miesiącach realizacji projektu „Słoneczne Dachy” w mieście i gminie Wągrowiec możemy podsumować jego rezultaty. To ponad 120 instalacji fotowoltaicznych, które pojawiły się na dachach lub nieruchomościach naszych mieszkańców.” – powiedział wójt Przemysław Majchrzak, wskazując również na ogromne wsparcie ze środków Unii Europejskiej – „To wszystko dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i Gmina Wągrowiec. Nasi mieszkańcy są beneficjentem kwoty ponad 4 milionów złotych wsparcia.”
Burmistrz miasta podkreśla, że inwestycja w Odnawialne Źródła Energii jest nie tylko bardzo opłacalna, ale ogranicza również emisję CO2 i gazów cieplarnianych co przekłada się na czyste powietrze i zdrowie mieszkańców. Jak sam mówi – „Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej jako gmina inwestujemy w Odnawialne Źródła Energii, bardzo cieszę się z pozyskanych środków, ponieważ czysty prąd to zdrowie nas wszystkich i oszczędność”
O tym na jakie etapy podzielono inwestycję mówi z kolei prezes SolarSpot Robert Marczak – „Wiemy jak zorganizować pracę, dlatego całość podzieliliśmy na cztery etapy: wizje lokalne, uzgodnienia szczegółowe z przedstawicielami zamawiającego, logistyka i dostawa materiałów oraz prace montażowe”. Nasz rozmówca wspomina również o największych zagrożeniach dla tego typu inwestycji – „Sporym wyzwaniem jest koordynacja takiej ilości instalacji, wystarczy sobie uświadomić, że cały projekt to niemal 3 300 modułów fotowoltaicznych, trzeba umiejętnie dysponować siłami montażowymi i wpasowywać się w dostępność mieszkańców, na których to posesjach montowane są instalacje.”
Całość rozmowy w poniższym filmie.