Stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm

ładowarki-do-samochodów-elektrycznych-dla-firm

Jeśli poszukujesz sposobu na optymalizację kosztów eksploatacji firmowej floty, możesz przemyśleć kwestię zakupu samochodów elektrycznych. Całkowity koszt posiadania elektryków zrówna się z pojazdami tradycyjnymi w zaledwie 1 rok. Możesz także pójść o krok dalej i zainwestować w stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dla firm jest to szczególnie opłacalne rozwiązanie, które przyspiesza czas ładowania, ułatwia zarządzanie flotą, a także poprawia wizerunek przedsiębiorstwa. 

Ze względu na rosnące ceny paliwa napędowego oraz restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej, kraje członkowskie coraz bardziej odchodzą od tradycyjnych pojazdów spalinowych na rzecz elektromobilności. UE kładzie ogromny nacisk na ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza. Z tego względu promowane są rozwiązania wpływające na redukcję gazów cieplarnianych pochodzących m.in. z sektora transportu drogowego. Polska również stoi u progu rewolucji, szczególności w obszarze biznesowym. Na terenie całego kraju coraz liczniej powstają floty elektrycznych samochodów służbowych, które są mniejszym obciążeniem dla naszej planety. Jakie rozwiązania przewidziano dla przedsiębiorstw w tym zakresie? 

Cele UE a rewolucja w transporcie

W lipcu 2021 r. Komisja Europejska opublikowała pakiet regulacji Fit for 55, który stawia przed krajami Wspólnoty cel w postaci ograniczenia emisji CO2 pochodzącego z nowych samochodów o 55% do 2030 r. i o 100% do 2035 r. W przeciągu najbliższej dekady rejestracja nowych pojazdów spalinowych będzie zakazana. To z kolei pociągnie za sobą wzrost cen benzyny i oleju napędowego, a tym samym zwrócenie się konsumentów w stronę samochodów niskoemisyjnych. Auta elektryczne można bowiem ładować za pomocą energii, która nie dość, że jest tańsza niż paliwa spalinowe, dodatkowo może być zupełnie darmowa. Taka sytuacja dotyczy właścicieli fotowoltaiki, którzy samodzielnie produkują prąd na swoje potrzeby. 

Chcąc przygotować się na nadchodzące zmiany w transporcie, firmy masowo zastępują tradycyjne auta służbowe ich elektrycznymi odpowiednikami. Aby jednak rewolucja mogła dojść do skutku i nie powodowała zbędnych niedogodności, potrzeba rozbudowy infrastruktury przeznaczonej dla samochodów elektrycznych. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie dostępności do stacji ładowania, zarówno w ujęciu publicznym, jak i prywatnym. Zgodnie z planami UE użytkownicy pojazdów bezemisyjnych mają mieć dostęp do blisko 1 mld punktów ładowania do 2025 r. i 3 mld do 2030 r. Obecnie jest ich 225 tys., czyli o wiele za mało. Firmy biorą więc sprawy w swoje ręce i inwestują w stacje ładowania samochodów elektrycznych na terenie własnych zakładów. 

Elektryczna flota samochodów służbowych

W 2021 r. po polskich drogach jeździło ok. 30 tys. samochodów osobowych o napędzie elektrycznym. Mniej więcej połowa z nich to auta w pełni elektryczne (BEV), a reszta to hybrydy typu plug-in (PHEV). Jeszcze 10 lat temu samochody elektryczne były odbierane jako gadżety lub ciekawostki, które nie nadają się do codziennego użytku (głównie ze względu na niewielką pojemność akumulatorów). Aktualnie e-auta są przyszłością, która czeka nas wszystkich. Rozwój technologiczny usprawnił elektryki do tego stopnia, że dziś w niczym nie przegrywają z samochodami tradycyjnymi. Kusząco działa ich nowoczesny design, cicha praca oraz ekologiczność. 

Główną korzyścią z inwestycji w samochody elektryczne to oszczędność na kosztach eksploatacji. Elektryki można zasilać energią odnawialną pozyskiwaną z własnych instalacji fotowoltaicznych. W ten sposób odchodzą koszty związane z tankowaniem, które przy drastycznych podwyżkach cen benzyny i oleju napędowego stanowią ogromne obciążenie budżetu.

stacje ładowania dla firm

Ładowanie samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm zazwyczaj składają się z kilku miejsc postojowych, co pozwala ładować wszystkie auta w tym samym czasie. Ładowanie aut elektrycznych możliwe jest również ze zwykłych gniazdek elektrycznych, jednak jest do dość długi proces. Gniazdka znajdujące się w biurach i budynkach firmowych dysponują mocą na poziomie 230 V, dlatego pełne naładowanie akumulatora może trwać nawet kilkanaście godzin. Najbardziej opłacalnym i wygodnym rozwiązaniem dla firm jest montaż stacji ładowania do samochodów elektrycznych na obszarze przedsiębiorstwa. Ładowarki mogą stanąć na parkingach naziemnych lub podziemnych. Pracownicy przyjeżdżają do firmy, podłączają auto służbowe do ładowarki, która ładuje baterie w czasie ich pracy. Po zakończonym dniu, pojazd jest gotowy do dalszej drogi. 

Floty firmowe można również ładować z wykorzystaniem tzw. wiat fotowoltaicznych. Carporty to specjalne konstrukcje, które składają się z paneli fotowoltaicznych i ładowarek. Energia jest produkowana przez ogniwa umieszczone na dachu, po czym przesyłana do auta. Konstrukcja zapewnia zadaszenie, które chroni pojazd przed deszczem, śniegiem oraz działaniem promieniowania słonecznego. Pojazd nie nagrzewa się, a karoseria pozostaje czysta i nieuszkodzona. Dzięki szerokiemu rozstawieniu słupów konstrukcyjnych, samochody mogą swobodnie wjeżdżać pod wiatę. 

Carporty dla firm przynoszą trzy najważniejsze korzyści. Mają zalety fotowoltaiki, czyli zapewniają optymalizację kosztów i uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Tworzą dogodne warunki garażowania poprzez ochronę pojazdu przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Spełniają funkcję stacji ładowania samochodów elektrycznych. Okres ładowania jest krótszy niż w przypadku tradycyjnych gniazdek elektrycznych.

Oferta SolarSpot

SolarSpot wraz z Partnerem EV+ przygotował specjalną ofertę stacji ładowania samochodów elektrycznych skierowaną do firm. Do ładowania służbowej floty dobieramy i montujemy produkty z szerokiej bazy marek pochodzących od uznanych na świecie producentów, którzy przodują w sektorze elektromobilności (np. Alfern, Delta, ABB, Ensto, Tritium, HyperCharger, Webasto, Caro czy EVBOX. Dysponujemy ładowarkami o mocy od 22 kW (AC) po 150 kW (DC), a nawet więcej, zależnie od potrzeb klientów. Firmom oferujemy również dostęp do aplikacji działającej na smartfonach i tabletach, która udostępnia lokalizację stacji ładowania na terenie całego kraju, z wyszczególnieniem panujących na niej stawek za energię elektryczną. Aplikacja podaje koszt ładowania po jego zakończeniu, a także zapewnia wgląd w dane historyczne. 

Firmowa flota może składać się z kilkudziesięciu, a nawet kilkuset pojazdów. Zarządzanie całym systemem jest sporym wyzwaniem, dlatego klientom decydującym się na stacje ładowania samochodów elektrycznych od SolarSpot, oferujemy również specjalny system zarządzania. Pozwala on zdalnie rozliczyć poszczególne sesje ładowania i przyporządkować poniesione koszty do konkretnych kierowców. W jednym miejscu zebrane są dane, takie jak: częstotliwość, czas i moc ładowania, a także ilość pobranej energii. 

Sprawdź ofertę stacji ładowania dla firm!

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.