Dziś omówimy opodatkowanie farmy fotowoltaicznej na gruncie rolnym. Wyjaśnimy, jaki jest podatek od dzierżawy gruntu rolnego pod fotowoltaikę, jak go wyliczyć i stosować.
Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Nie ujmuje to jednak wielu wątpliwości dotyczących sposobu i zakresu jej opodatkowania, dlatego pora przyjrzeć się bliżej temu tematowi.
Spis treści
Podatek od dzierżawy gruntu rolnego pod fotowoltaikę
Zgodnie z Kodeksem cywilnym w przypadku umowy dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy daną rzecz w celu użytkowania przez czas określony lub nieokreślony w umowie. W zamian dzierżawca zobowiązuje się płacić ustalony czynsz. Jako że dzierżawa jest umową o charakterze odpłatnym, w ramach której rolnik uzyskuje przychód, pojawia się pytanie czy należy opodatkować go podatkiem rolnym czy dochodowym.
Podatkiem rolnym obciążony jest grunt, który według ewidencji gruntów i budynków został sklasyfikowany jako użytek rolny. Wyjątkiem od tej zasady jest zajęcie gruntu w celu działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Inaczej mówiąc, skategoryzowanie ziemi w ewidencji jest czynnikiem decydującym o tym, jakim podatkiem należy ją obciążyć i dopiero „zajęcie” gruntu na cele działalności nierolniczej usuwa możliwość opodatkowania go podatkiem rolnym.
Farma fotowoltaiczna na działce rolnej
Rolnicy mogą oddać w dzierżawę posiadane grunty rolne podmiotom gospodarczym lub innym rolnikom. Coraz częściej w Polsce obok elektrowni słonecznej prowadzi się uprawę roślin czy hodowlę zwierząt, co podążając za przykładem krajów zachodnich niesie wiele korzyści ekologiczno-środowiskowych wynikających z współkorzystania gruntów.
W Niemczech, Francji czy Hiszpanii popularna jest ekologiczna uprawa zbóż dookoła paneli fotowoltaicznych. Istnieje także wiele roślin o niewielkim zapotrzebowaniu na słońce, które z powodzeniem mogą rosnąć na farmach fotowoltaicznych.
Jaki podatek od dzierżawy gruntu rolnego pod fotowoltaikę?
W przypadku dzierżawy gruntu rolnego pod fotowoltaikę mamy do czynienia z dwoma różnymi podatkami:
- Podatek od nieruchomości (od budowli) – nakładany jest na właściciela instalacji fotowoltaicznej,
- Podatek rolny – zobowiązuje właściciela działki (wydzierżawiającego).
W przypadku farm fotowoltaicznych na gruntach rolnych, podatek od nieruchomości (2% wartości części budowlanej) płaci operator i właściciel instalacji. Część budowlana odnosi się również do infrastruktury związanej z instalacją (np. stacją transformatorową, konstrukcja i rozdzielnią).
Podatek rolny na wydzierżawiającego nakłada gmina, najczęściej w wysokości ok. 92 gr za każdy metr kwadratowy zabudowanej powierzchni.
Czy fotowoltaika pozbawiania grunt charakteru rolnego?
W większości przypadków „zajęcie gruntu” należy rozumieć jako związanie ziemi z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. farmy fotowoltaicznej). Jeżeli panele fotowoltaiczne zostaną ułożone poziomo (pod zerowym kątem), między nimi a ziemią nie będzie żadnej wolnej przestrzeni, wówczas grunt będzie w pełni przez nie zajęty.
Jeśli jednak między panelami jest wolna przestrzeń, zajęcie dotyczy tylko danej części gruntu. Może się tak zdarzyć na przykład w sytuacji, gdy instalacja znajduje się tylko na środku działki albo ogniwa są ustawione w rzędach oddalonych od siebie na kilka metrów (między nimi mogą paść się zwierzęta czy rosnąć zboże). W takich przypadkach podatek rolny dla całości terenu powinien być wyliczany z wyłączeniem części zajętej przez farmę fotowoltaiczną.
Grunt rolny i grunt pod instalacje fotowoltaiczne może funkcjonować jednocześnie, ale opodatkowanie powinno oceniać się indywidualnie na podstawie tego, czy teren jest zajęty w całości czy tylko w części przez panele i tylko w tym zakresie stosować podatek od nieruchomości.
Opodatkowanie farmy fotowoltaicznej na gruncie rolnym – podsumowanie
Aby ustalić odpowiedni podatek od dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę, należy zwrócić uwagę na dwie częste pułapki. Pierwsza z nich to założenie, że grunt jest w całości zajęty przez farmę fotowoltaiczną. Może tak być, ale nie musi.
Drugą pułapką jest przyjęcie za pewne, że fotowoltaika pozbawia grunt charakteru rolnego, a tym samym niemożliwe staje się nałożenie podatku rolnego za teren obok instalacji. Jest to założenie błędne. Użytki sklasyfikowane jako rolne i wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem wciąż obowiązuje podatek rolny. Wyłączony zostaje tylko teren pod farmę fotowoltaiczną.