Ogrzewanie elektryczne domu

Ogrzewanie elektryczne domu

Przez wiele lat ogrzewanie elektryczne domu nie było zbyt popularne, gdyż większość ludzi wybierało na źródło ciepła dużo powszechniejszy w Polsce węgiel lub gaz. W ostatnim czasie sytuacja ta ulega jednak zmianie, a na rynku pojawiają się coraz to nowe i bardziej efektywne systemy, które pozwalają ocieplić pomieszczenia przy zachowaniu niskich kosztów. Sposobów na ogrzewanie elektryczne domu jest wiele, dlatego dziś przedstawimy wam najważniejsze z nich. 

Ogrzewanie elektryczne jako następca węgla i gazu

Od wieków najpopularniejszym źródłem ciepła był węgiel. Do dziś stanowi najczęściej wybierany sposób ogrzewania domu, ponieważ wyróżnia się niską ceną oraz łatwą dostępnością.  Domownicy muszą jednak rozpalać i utrzymywać ogień, co wiąże się z ciężką oraz czasochłonną pracą. Piece stosunkowo szybko tracą ciepło, co wiąże się z koniecznością regularnego dosypywania opału. Potrzebny do tego węgiel musi być gdzieś składowany, co z kolei zabiera sporo miejsca. Na koniec domownicy muszą czyścić piec z popiołu pozostawionego po spalaniu.  Nie można także zapomnieć o negatywnym wpływie spalania węgla na środowisko naturalne – wysoka emisja CO2 stanowi jeden z największych problemów współczesnego świata. 

Z czasem popularność zdobyło ogrzewanie gazowe. Systemy tego typu działają praktycznie bezobsługowo, dlatego wiele osób zrezygnowało z wymagających pieców węglowych na rzecz instalacji gazowych. Gaz ziemny może być spalany automatycznie w kotłach, osiągając relatywnie wysoką efektywność spalania. Dotyczy to szczególnie gazowych kotłów kondensacyjnych, które umożliwiają odzyskanie dużej ilość energii ze skraplania pary wodnej ze spalin. Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt tanie. Z jednej strony gaz jest droższy od węgla i drewna, a z drugiej – wiąże się z wysokimi kosztami podłączenia gazociągu. Warto również wspomnieć, że instalacje gazowe mogą być niebezpieczne, gdyż może dojść do ich rozszczelnienia, co prowadzi do emisji śmiertelnego tlenku węgla. 

Ogrzewanie elektryczne jest jednym z najczystszych i najmniej zanieczyszczających środowisko sposobów na ocieplenie domu. Podczas pracy nie wydziela dymu i kurzu, a także nie produkuje popiołu czy jakichkolwiek innych odpadów, które wymagałyby późniejszego czyszczenia. Konsumenci są coraz bardziej świadomi aspektów ekologicznych podczas dokonywania wyboru i z tego też względu coraz częściej sięgają po ogrzewanie elektryczne. Dzięki wysokiej sprawności oraz efektywności takiego rozwiązania, szacuje się, że systemy elektryczne są przyszłością sektora grzewczego. 

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne domu

Pomijając kwestie ekologiczne, nowoczesne ogrzewanie elektryczne domu jest jednym z najwygodniejszym, najmniej angażującym sposobem na ocieplenie budynku. Nie wymaga budowy kominów, przeznaczenia części przestrzeni pod potrzeby kotłowni ani wyznaczenia dodatkowego miejsca na opał. Jako że ogrzewanie elektryczne nie wymaga żadnych czynności poprzedzających (takich jak rozpalanie w piecu) jest gotowe do użytku praktycznie w każdej chwili i zaczynają ogrzewać pokoje chwilę po uruchomieniu. Co więcej, jest to rozwiązanie o bardzo wysokiej sprawności (zazwyczaj powyżej 90%), które nie generuje strat w przesyle ciepła. Jako że instalacje grzewcze są najczęściej montowane w pomieszczeniach, które będą ogrzewane, całe wyprodukowane ciepło pozostaje w mieszkaniu. 

Dodatkową korzyścią, jaką niesie ogrzewanie elektryczne jest możliwość precyzyjnej regulacji temperatury, co pozwala dostosować warunki grzewcze w poszczególnych pomieszczeniach do indywidualnych potrzeb przebywających w nich osób. Prawidłowo zamontowane elektryczne urządzenia grzewcze mogą działać bezawaryjnie przez wiele lat i zazwyczaj nie wymagają okresowych przeglądów czy konserwacji. 

Jakie formy może przyjąć ogrzewanie na prąd?

Za ogrzewanie elektryczne uznaje się cały szereg systemów, które wykorzystuje się do ocieplania pomieszczeń. Istnieje wiele ich rodzajów, a każdy z nich posiada inny sposób pozyskiwania i rozprowadzania ciepła. Warto zatem przyjrzeć się działaniu kilku z nich. 

Folia grzewcza

W większości przypadków ogrzewanie na prąd kojarzy się z ogrzewaniem bezpośrednim, czyli grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym. W tym ostatnim przypadku chodzi o umieszczenie w podłodze przewodów grzejnych w formie okablowania, mat lub folii grzewczych. Folie grzewcze stanowią jeden z najtańszych sposobów na ogrzewanie elektryczne domu lub firmy. Wykonane są z połączenia specjalnie dobranego węgla i masy aluminiowej. Wykorzystują promieniowanie podczerwone do emisji ciepła, które rozchodzi się równomiernie po pomieszczeniu, oddziałując na znajdujące się w nim obiekty. 

Piec akumulacyjny

Piece akumulacyjne wypełniane są blokiem cegieł o dużej pojemności ciepła, w którym znajdują się grzałki elektryczne. Nagrzewają one blok do bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu ciepło może być stopniowo oddawane do otoczenia bez ciągłego pobierania energii. Aby ogrzewanie elektryczne akumulacyjne było opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, powinno być wyposażone w licznik dwutaryfowy. Oznacza to, że kotły akumulacyjne magazynują ciepło w okresie niższych cen energii (np. w nocy) i oddają je, gdy stawki są wyższe (np. w godzinach szczytowych). Dzięki takiemu rozwiązaniu, właściciele mogą obniżyć koszty ogrzewania. 

Elektryczny grzejnik konwekcyjny 

Ogrzewanie elektryczne za pomocą kaloryfera konwekcyjnego (konwektorowego) opiera się na zjawisku konwekcji, które wiąże się z ruchem powietrza spowodowanym różnicami temperatur, co prowadzi do przenoszenia ciepła. Grzejnik posiada wewnątrz wymiennik ciepła zbudowany z miedzianych płyt i rur (lub wężownicę grzewczą w przypadku systemów wodnych). Obudowa nie pełni funkcji grzewczej – chłodna powietrze napływa od dołu i nagrzewa przez wymiennik, po czym ciepłe powietrze wydostaje się przez znajdującą się u góry kratkę. Modele elektryczne połączą się do tradycyjnego gniazdka, a jako że na rynku występuje wiele różnych urządzeń (w tym niewielkich i łatwych do przenoszenia), elektryczny grzejnik konwektorowy często występuje w roli ogrzewania dodatkowego. 

Promiennik podczerwieni

Do alternatywnych sposobów ogrzewania elektrycznego domu należą promienniki podczerwieni, które umożliwiają uzyskanie jakości ciepła podobnej do promieni słonecznych. Urządzenia tego typu są bezpieczne i wygodne w użyciu. Występują w formie paneli na podczerwień (ściennych lub sufitowych) oraz wolno stojących grzejników na podczerwień. Promienniki emitują promieniowanie podczerwone (IR – infrared), które jest doskonałym nośnikiem energii cieplnej. Urządzenia tego typu ocieplają podłogi i ściany w taki sam sposób, jak Słońce ogrzewa Ziemię, czyli zamiast ogrzewać powietrze – ogrzewają znajdujące się w pomieszczeniu obiekty, które następnie oddają ciepło dookoła. Promiennik podczerwieni może być połączony z termostatem, który umożliwia sterowanie temperaturą.

Pompy ciepła

Jednym z aktualnie najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domu prądem są pompy ciepła. Urządzenie pozyskuje ciepło po stronie wyjściowej (np. powietrza atmosferycznego lub gruntu), przekształca je na energię cieplną. Pompa ciepła pobiera energię aerotermalną lub geotermalną przez parownik. Nośnikiem ciepła jest czynnik chłodniczy, który posiada wyjątkową właściwość, a mianowicie wrze w bardzo niskiej temperaturze, po czym paruje. Para pod ciśnieniem trafia do sprężarki, która wskutek zjawiska sprzężenia powoduje dalszy wzrost temperatury. Następnie trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do instalacji grzewczej (grzejników lub ogrzewania podłogowego).

pompa ciepła

Jaki jest koszt ogrzewania elektrycznego?

Koszt ogrzewania elektrycznego zależy od wielu czynników, w tym m.in. wybranego systemu grzewczego, powierzchni użytkowej oraz stopnia izolacji budynku. Trudno jest jednoznacznie ocenić, ile kosztuje ogrzewanie domu prądem, gdyż istnieją różne rodzaje obiektów (np. kamienice, nowe budownictwo i domy jednorodzinne), które posiadają inną klasę energetyczną. Co więcej, ogromne znaczenie ma wykorzystana technika budowlana. Pewne jest jednak to, że jednym z najpewniejszych sposobów na obniżenie rachunków jest minimalizacja utraty ciepła poprzez przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. Dobrze ocieplony dom wymaga mniejszej mocy grzewczej urządzenia, a tym samym właściciele ponoszą mniejsze koszty ogrzewania elektrycznego. 

Pod względem efektywności najbardziej opłacalna jest pompa ciepła, która pomimo kosztu początkowego związanego z montażem urządzenia, zapewnia stosunkowo szybki zwrot inwestycji. Wynika to z faktu, że urządzenie do pracy potrzebuje niewielkiej ilości energii elektrycznej, a przy tym jest w stanie wyprodukować średnio 3-krotnie więcej energii cieplnej niż zużyje energii elektrycznej. Dodatkowo koszty ogrzewania elektrycznego można dodatkowo obniżyć poprzez fotowoltaiki. Energię potrzebną do zasilenia pompy ciepła można pozyskać za darmo dzięki instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób domownicy czerpią podwójne korzyści – z darmowej energii słonecznej i aerotermalnej (powietrzne pompy ciepła) lub geotermalnej (modele gruntowe). 

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego – podsumowanie

W porównaniu z instalacjami węglowymi lub kotłami gazowymi, ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego jest o wiele korzystniejsze dla zdrowia. Spalanie paliw kopalnych (np. węgla) powoduje emisję szkodliwych substancji do atmosfery (głównie dwutlenku węgla). Przyczynia się to do pogorszenia jakości powietrza, rozwijania się chorób układu oddechowego oraz powstawania smogu. Systemy elektryczne mogą być zasilane energią odnawialną, co znacznie obniża ślad węglowy domowników. Zwrócenie się w stronę OZE stanowi ważny krok w stronę ochrony przyrody i poprawy komfortu życia przyszłych pokoleń. 

Właściciele domów wyposażonych w ogrzewanie elektryczne nie muszą przejmować się wieloma niewygodami, które niosą za sobą instalacje węglowe czy gazowe. Zyskują oszczędność miejsca – względem pieców na paliwa kopalne folie grzewcze czy pompy ciepła nie zabierają zbytnio wolnej przestrzeni. Jednocześnie nie marnują czasu na czyszczenie i dorzucanie opał. Okres oczekiwania aż pomieszczenia się nagrzeją jest krótki i rozpoczyna się zaraz po uruchomieniu. Jednocześnie domownicy zwiększają swoje bezpieczeństwo, gdyż urządzenia elektryczne posiadają niższą awaryjność. Przykładowo pompy ciepła mogą działać bez żadnych awarii nawet przez 50 lat.

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.