Najpiękniejsze farmy słoneczne na świecie

Najpiękniejsze farmy fotowoltaiczne na świecie

Farmy słoneczne stają się coraz powszechniejsze na całym świecie. Wynika to z ich ogromnej opłacalności pod względem ponoszonych kosztów oraz ekologicznego charakteru związanego z niewielkim wpływem na środowisko naturalne. Zajmują duże i dobrze nasłonecznione powierzchnie, skutecznie generując prąd. Wytworzoną energię można magazynować i rozprowadzać do gospodarstw domowych lub rolnych, a także do różnego rodzaju przedsiębiorstw. Fotowoltaika stanowi zatem świetny sposób na optymalizację kosztów energii, a tym samym osiągnięcie niezależności względem lokalnej sieci energetycznej. 

Niektóre farmy słoneczne powstają w bardzo nietypowych miejscach i przyjmują oryginalne formy. Pojawiają się na wyspach, pustyniach oraz w górach. Kreatywność pod tym względem jest nieograniczona i potrafi zaskoczyć. Z tego względu przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych farm PV na świecie. Wiele z nich zdecydowanie warto byłoby zobaczyć na własne oczy!

Jak powstają farmy słoneczne?

Farmy słoneczne to zbiór instalacji fotowoltaicznych, które funkcjonują jako jeden system generowania energii za sprawą promieniowania słonecznego. Ze względu na swą wielkość wymagają wyboru odpowiedniej lokalizacji. Dostępna przestrzeń musi umożliwiać ustawienie konstrukcji w taki sposób, aby stelaż był stabilnie usadowiony w gruncie. Farma PV może powstać praktycznie wszędzie, w tym na terenach chronionych, na morzu, piasku czy wilgotnym podłożu. Najważniejsze jest, aby wybrany teren był pozbawiony zaciemnienia. 

W Polsce w przypadku terenów chronionych powyżej 0,5 ha oraz niechronionym powyżej 1 ha właściciel musi uzyskać przychylną decyzję środowiskową. Stanowi to potwierdzenie, że farma słoneczna nie będzie szkodzić przyrodzie. Z kolei w przypadku instalacji o mocy większej niż 50 kW wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Równie ważnym dokumentem jest opracowanie projektu wykonawczego oraz określenie warunków przyłączeniowych. Warunki określa się po złożeniu wniosku do operatora systemu dystrybucyjnego. Jeśli farma słoneczna będzie objęta Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, konieczne jest potwierdzenie jej zgodności z planem. 

Farma słoneczna musi powstać w pobliżu sieci niskiego lub średniego napięcia (zazwyczaj w odległości ok. 200 m). Ułatwi to przyłączenie instalacji oraz zawarcie umowy z lokalnym zakładem energetycznym, do którego odprowadzane będą nadwyżki energii. Częstą praktyką jest montowanie fotowoltaiki na terenach rolnych. Przyjmuje się, że ich wielkość powinna być większa niż 2 hektary, jednak nie jest to podstawowym wymogiem. Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych stanowią doskonałe źródło oszczędności. Własna produkcja prądu pozwala zasilać urządzenia wykorzystywane podczas uprawy roślin lub hodowli zwierząt. Słońce stanowi w pełni odnawialne i powszechnie dostępne źródło energii, dlatego oprócz kosztów związanych z kupnem i montażem instalacji, właściciel może generować prąd zupełnie za darmo. 

Podobnie jak w przypadku zakładania instalacji fotowoltaicznej na dachu, przestrzeń pod farmę słoneczną musi mieć wyraźnie określony stan prawny. Oznacza to, że wszystkie decyzje w zakresie fotowoltaiki podejmować może tylko właściciel działki, na której ma powstać elektrownia odnawialna. Na wyznaczonym terenie dokonuje się audytu, który pozwala określić indywidualne parametry dla instalacji fotowoltaicznej. Dobiera się poszczególne komponenty systemu, a także szacuje się zapotrzebowanie energetyczne oraz możliwy uzysk. Zależnie od wielkości, farmy PV mogą być montowane od kilku dni do kilku tygodni. Jeśli audyt zostanie przeprowadzony poprawnie, a wszystkie dane zebrane odpowiednio wcześniej, instalowanie modułów powinno przebiegać szybko i sprawnie. 

Dotacje na farmy fotowoltaiczne

Farma słoneczna może kojarzyć się z wysokim kosztem, jaki trzeba ponieść na samym początku, czyli jeszcze zanim rozpocznie się produkcję prądu. W rzeczywistości właściciele mają możliwość uzyskać dofinansowanie z programów rządowych lub regionalnych.. Systemy wsparcia finansowego umożliwiają częściowe pokrycie kosztów inwestycji. Właściciele mogą między innymi złożyć wniosek do programu Mój Prąd, który zazwyczaj jest uruchamiany w każdym roku na nową pulę dostępnych środków. W tym roku było to 3000 zł dofinansowania na zakup nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW. 

Można skorzystać również z programu Słoneczne Dachy organizowanego w ramach Wielkopolskiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie mogą uzyskać wspólnoty mieszkaniowe pragnące obniżyć koszty energii elektrycznej. Warunkiem uczestnictwa w programie jest zakup instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW na dachu budynku.

W przypadku farm słonecznych wyjątkowo atrakcyjny jest program Agroenergia przeznaczony dla gospodarstw rolnych mających do 300 ha. Wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki w tym przypadku pokrywa 40% kosztów kwalifikowanych. W Polsce funkcjonuje również ulga podatkowa dla rolników. Gospodarstwa inwestujące w panele mają możliwość odliczyć nawet 25% kosztu instalacji od podatku rolnego. 

Jakie są najpiękniejsze farmy PV na świecie?

Elektrownia słoneczna na pustyni Kubuqi w Mongolii Wewnętrznej. Panele ułożone są w kształt galopującego konia, dlatego wyglądają fenomenalnie z lotu ptaka. Farma słoneczna składa się łącznie z ponad 196 000 paneli i posiada wielkość 195 boisk piłkarskich. Z tego względu została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako największa elektrownia fotowoltaiczna na świecie.

 
Wyświetl ten post na Instagramie
 

Post udostępniony przez Solar24 (@solar24news)

Elektrownia Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park w Seih Al-Dahal. Zajmuje powierzchnię równą 77 m2 i zlokalizowana jest blisko 50 kilometrów na południe od Dubaju. Wyróżnia się spiralnym ułożeniem modułów, co w efekcie tworzy wielki okrąg ogniw fotowoltaicznych. To największa na świecie farma słoneczna będąca pojedynczym obiektem. Jej szacowana moc produkcyjna wynosi 5000 MW, co może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ok. 6 miliarda ton rocznie.

 
Wyświetl ten post na Instagramie
 

Post udostępniony przez Euronews Green (@euronewsgreen)

Farma słoneczna w Nanping w Chinach. Elektrownia mieści się w prowincji Fujian i stanowi element innowacyjnego projektu zagospodarowania przestrzeni. Uwzględnia naturalne ukształtowanie terenu, dzięki czemu w fantastyczny sposób wpisuje się w krajobraz. Co ciekawe, gdy kąt padania promieni słonecznych jest odpowiedni, układ paneli odwzorowuje geometryczny wzór góry Fuji.

 
Wyświetl ten post na Instagramie
 

Post udostępniony przez Euronews Green (@euronewsgreen)

Elektrownia Gemasolar w Hiszpanii. Znajduje się w prowincji Sewilla w Hiszpanii. Panele układają się spiralnie w pierścienie, koncentrując się dookoła odbiornika wieżowego. Farma słoneczna wykorzystuje system magazynowania ciepła za pomocą stopionej soli, co czyni ją pierwszą tego rodzaju komercyjną elektrownią na świecie.  jej wyjątkową cechą jest zdolność do generowania energii elektrycznej bez dostępu do światła słonecznego przez 15 godzin. Pozwala to automatycznie dostosowywać poziom pracy do aktualnie panujących warunków.

 
Wyświetl ten post na Instagramie
 

Post udostępniony przez Anthony Quigley (@anthonyquigley)

Farma słoneczna na wyspie Kudadoo na Malediwach. Instalacja znajduje się na dachu budynku jako kompleksowe rozwiązanie energetyczne dla ośrodka turystycznego. Panele fotowoltaiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zwrócić koszt inwestycji w zaledwie 5 lat. Co więcej instalacja generuje wystarczającą ilość energii, aby w pełni zaspokoić potrzeby energetyczne okolicznych, mniejszych budynków.

 
Wyświetl ten post na Instagramie
 

Post udostępniony przez Solar24 (@solar24news)

 

Źródła: instagram.com, youtube.com, euronews.com, power-technology.com

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.