Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Nie każdy budynek posiada dach skośny. Istnieje pewna grupa nieruchomości, której dach jest całkowicie lub prawie całkowicie równy. Pojawia się zatem pytanie, czy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim jest w ogóle możliwy? Przychodzimy z odpowiedzią. 

Czy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim się opłaca?

Myśląc o mocowaniu paneli fotowoltaicznych na budynkach, w pierwszej kolejności do głowy przychodzi nam dach skośny. Nic dziwnego, gdyż większość inwestycji w fotowoltaikę dotyczy domów jednorodzinnych, a wśród nich w przeważającej większości znajdziemy właśnie taki rodzaj dachu. Co jednak, gdy w naszym przypadku jest inaczej? Kiedy chcemy wykonać montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim  , stajemy przed pytaniem, czy taka inwestycja będzie się nam opłacać.  W naszej szerokości geograficznej konstrukcja na płasko może przynosić takie same, a nawet większe korzyści niż system zamontowany na nachylonej powierzchni. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest doskonałym sposobem na generowanie oszczędności poprzez własną produkcję energii elektrycznej. W porównaniu z budową farmy słonecznej na gruncie taka inwestycja jest prostsza, a jeśli nie dochodzą żadne poważne problemy budowlane, okazuje się znacznie tańsza. Różnica wynika chociażby z faktu, że nie musimy ponosić kosztów związanych z dzierżawą gruntu lub zakupem ziemi. Mniej zapłacimy również za ochronę oraz ubezpieczenie. Produkcja energii w tym samym budynku, na którym umieszczone są panele fotowoltaiczne sprawia, że bliżej znajdują się odbiorniki, więc odchodzą nam koszty wynikające z zastosowania dłuższego okablowania, aby połączyć system w całość. 

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na papie?

Fotowoltaika na płaskim dachu wiąże się z koniecznością ustawienia modułów pod odpowiednim kątem. W przypadku dachów skośnych zazwyczaj stosuje się nachylenie 30-40°, które gwarantuje samooczyszczenie się modułów. Gdy pada na nie deszcz lub śnieg, opady spływają z powierzchni, dzięki czemu nie zalegają na ogniwach i nie powodują ich zacienienia. Na dachach płaskich minimalny kąt nachylenia powinien wynosić 10-15°. Powyżej 15° siły działające na instalację (np. wiatr) są silniejsze, dlatego dla bezpieczeństwa zaleca się mniejszy kąt nachylenia.

Konstrukcja na dach płaski zwana jest konstrukcją wsporczą, która ma za zadanie utrzymywać moduły w odpowiednim położeniu. System mocowań z jednej strony zapewnia wymagany kąt nachylenia, a z drugiej gwarantuje trwałe przyleganie do dachu. Montaż paneli fotowoltaicznych na papie może odbywać się z balastem lub bez balastu. W tym pierwszym przypadku instalacja nie jest na stałe połączona z poszyciem dachowym, więc aby zachować jej stabilność trzeba ją dociążyć. Obciążenia należy dostosować do wytrzymałości dachu, aby go nie uszkodzić. W drugim przypadku elektrownia jest przytwierdzona bezpośrednio do krokwi, wylewki betonowej lub blachy. 

Kiedy konstrukcja na dach płaski sprawdza się najlepiej?

Produkowanie własnej energii elektrycznej w dużej mierze zależy od typu budynku, jego otoczenia oraz ogólnej lokalizacji. Do najpowszechniejszej grupy zaliczają się wolne obiekty, takie jak: domy jednorodzinne, bloki lub kamienice. Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu w takich przypadkach jest korzystny, gdyż pozwala zagospodarować wolną powierzeń dachu, a przy tym generować oszczędności na rachunkach za prąd. 

Konstrukcja na dach płaski sprawdza się również w przypadku dużych obiektów:

  • komercyjnych, takich jak: budynki gospodarcze, hale przemysłowe, przedsiębiorstwa, nieruchomości 
  • należące do administracji państwowej (wszelkiego rodzaju urzędy, sądy, komisariaty policji),
  •  o charakterze społecznym (szkoły, szpitale).

Aby montaż paneli fotowoltaicznych na papie niósł wymierne korzyści, należy zwrócić uwagę na stan techniczny dachu, jego ustawienie względem Słońca oraz otoczenie. W tym ostatnim przypadku chodzi o obiekty mogące powodować ewentualne zacienienie (np. drzewa). Nie ma zatem szczególnych wymagań, które sprawiłyby, że panele fotowoltaiczne na płaskim dachu byłyby niezalecane. Wskazania pod tym względem nie różnią się od innych rodzajów konstrukcji służących do podtrzymywania paneli fotowoltaicznych. 

Ile kosztują panele fotowoltaiczne na płaskim dachu?

Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu może przyjmować różną formę, a co za tym idzie generuje różne koszty. Różnorodność cen wynika głównie z rodzaju poszycia dachowego, jego stanu technicznego oraz ewentualnej konieczności wykonania dodatkowych czynności. Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim narzuca wykorzystanie specjalnej konstrukcji, która zapewnia odpowiednie nachylenie ogniw. Planując inwestycję, warto zastanowić się, czy w naszym przypadku występują jakieś czynniki, które mogłyby znacznie podnieść ogólny koszt instalacji. Przykładowo może to być potrzeba wymiany dachu z uwagi na jego zły stan techniczny.

 Zakup elektrowni składa się z kilku następujących po sobie etapów. Po pierwsze odbywa się audyt, podczas którego można wykryć  pierwsze czynniki zwiększające koszt (np. konieczność wykonania przekopu). Następnie należy dobrać komponenty i stworzyć projekt. Tylko konstrukcja indywidualnie dopasowana do budynku oraz potrzeb właściciela może osiągnąć najlepszy uzysk energii.

Równie ważnym czynnikiem, który może wpływać na koszt całej elektrowni jest powierzchni dachu, nachylenie paneli oraz roczne zużycie energii elektrycznej z podziałem na dzień i noc. Przyszli właściciele mogą skorzystać z systemów dofinansowań rządowych (np. program Czyste powietrze), które mogą obniżyć koszt zakupu i montażu.  Dobrze wykonana instalacja zazwyczaj zwraca się w przeciągu 5-7 lat produkcji energii elektrycznej.

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.