Monitoring instalacji fotowoltaicznej

monitorowanie-fotowoltaiki

Po zamontowaniu i uruchomieniu elektrowni słonecznej, właściciel otrzymuje specjalny program do monitorowania instalacji fotowoltaicznej. Za jego pomocą może zdalnie śledzić najważniejsze parametry systemu z pozycji telefonu lub komputera. Dziś wyjaśnimy Wam, na czym polega monitoring instalacji fotowoltaicznej, kiedy oraz dlaczego należy go przeprowadzić. 

Na czym polega monitorowanie instalacji PV?

Po dobraniu komponentów, konstrukcję umieszcza się na dachu lub gruncie, po czym podłącza ją do sieci. Wiele osób myśli, że na tym wszystko się kończy. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ domownicy nie muszą wkładać w pracę instalacji zbyt wiele wysiłku. Panele fotowoltaiczne przechwytują promieniowanie słoneczne i generują energię, która po przekształceniu jest dostarczana do naszego domu, firmy lub gospodarstwa. Możemy w ten sposób zasilać urządzenia elektryczne, zupełnie zapominając o wysokich rachunkach. Istnieje jednak jeszcze jeden etap – ostatni – który przynosi najwięcej satysfakcji. Właściciel może bowiem prowadzić monitoring instalacji fotowoltaicznej, aby kontrolować pracę systemu i sprawdzać, ile generuje on energii. 

Monitoring fotowoltaiczny może przybrać dwie formy:

  • odczyt danych z wyświetlacza, 
  • program do monitorowania instalacji fotowoltaicznej.

Klientom SolarSpot instalujemy aplikację umożliwiającą monitoring paneli fotowoltaicznych w sposób zdalny. Oprogramowanie kontroluję pracę inwertera, co przekłada się na kontrolę całego systemu. Właściciel w prosty sposób zyskuje dostęp do wszystkich potrzebnych mu danych. Jednocześnie są one podane w przystępnej i łatwej do zrozumienia formie. Cały monitoring paneli fotowoltaicznych polega zatem na odczytywaniu wartości podawanych w czasie rzeczywistym, a także ma analizowaniu zebranych wartości historycznych.

Jakie korzyści niesie monitorowanie online w instalacji fotowoltaicznej?

Zastanawiając się na tym, dlaczego monitorowanie systemu w instalacji fotowoltaicznej jest ważne, należy przyjrzeć się podstawowym korzyściom z tego płynącym. Przede wszystkim zwiększamy swoje bezpieczeństwo. Jeśli na bieżąco analizujemy wydajność naszej elektrowni słonecznej, możemy łatwo wychwycić ewentualne problemy. Z kolei dzięki szybkiemu wykryciu nieprawidłowości, możemy natychmiast podjąć działanie zapobiegające pogorszeniu się sytuacji, a tym samym uniknąć zbędnych kosztów. 

Monitorowanie instalacji PV nie wymaga wykonywania trudnych, czasochłonnych czynności. Jeśli elektrownia słoneczna jest wykonana poprawnie, może pracować bez większych problemów co najmniej przez 25 lat. Wystarczy zadbać o regularny przegląd, dzięki któremu upewnijmy się, że wszystko działa tak jak powinno. Zdalny monitoring paneli fotowoltaicznych pomaga utrzymać optymalny poziom wydajności, a tym samym zadbać o długą żywotność instalacji. Kontrolę powinno prowadzić się możliwie jak najczęściej.

Jakie zalety niesie monitorowanie instalacji PV?

  • utrzymanie optymalnej wydajności, 
  • długa żywotność systemu, 
  • większy spokój i komfort użytkowania,
  • łatwość wykrywania nieprawidłowości. 
monitoring-instalacji-fotowoltaicznej

Jak działa program do monitorowania instalacji fotowoltaicznej? 

Po zamontowaniu paneli ekipa SolarSpot instaluje na telefonie komórkowym, tablecie lub komputerze właściciela program do monitorowania instalacji fotowoltaicznej. Za pomocą aplikacji SolarMan klienci zyskują wgląd w pracę fotowoltaiki w każdym miejscu i czasie. Z programu można korzystać również poprzez przeglądarkę mobilną, wpisując adres strony internetowej: https://home.solarman.cn/login.html

Aby monitoring instalacji fotowoltaicznej był skuteczny, konieczne jest zapewnienie stałego połączenia internetowego. Jeśli ma ono wysoką jakość, aplikacja jest aktualizowana na bieżąco. Co ciekawe, właściciel może dowolnie edytować informacje zawarte w swoim profilu. Aby to zrobić, należy wejść w „ustawienia” znajdujące się w prawym górnym rogu. W zakładce tej wymienione są funkcje aplikacji, takie jak: 

  • zmiana hasła, 
  • ustawienie pseudonimu,
  • wgranie zdjęcia profilowego. 
jak-monitorowacć-fotowoltaikę

Jakich informacji dostarcza monitoring paneli fotowoltaicznych?

Po zakończonym montażu, koordynator wsparcia technicznego SolarSpot przekazuje właścicielowi fotowoltaiki dane do logowania. Po wpisaniu loginu i hasła zostaje się przeniesionym do indywidualnego panelu prosumenta, w którym znajduje się kilka zakładek:

  • szczegóły – zbiera informacje dotyczące pracy instalacji. Dowiemy się z niej między innymi o tym, jaka jest:
    • aktualna mocy paneli fotowoltaicznych,
    • poziom produkowanej energii elektrycznej (z podziałem na poszczególne okresy),
    • wartość osiągniętych oszczędności. 
  • szczegóły instalacji – przedstawia dane techniczne o naszej instalacji, takie jak:
    • typ instalacji, 
    • pojemność.
  • urządzenie – zakładka odnosi się do falownika, data loggera (czujnika warunków: temperatura, wilgotność, ciśnienie powietrza, nasłonecznienie itp.) oraz jakości złącza internetowego,
  • alarm – znajdziemy w niej wszystkie ostrzeżenia i wykryte nieprawidłowości. Alarmy nie dotyczą wyłączną pracy naszej instalacji, ale także zmian zachodzących po stronie operatora.
Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.