Jeszcze bardziej się opłaca! Zmiany w Programie Czyste Powietrze 

Zmiany w programie czyste powietrze 2023 r.

Ruszył nabór wniosków do nowej odsłony Programu Czyste Powietrze. Za wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku można uzyskać łącznie do 136 200 zł dofinansowania. Wprowadzono też wyższe progi dochodowe i szybszą wypłatę środków!

Kto może być objęty dofinansowaniem?

Właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Na co można otrzymać dofinansowanie – Czyste Powietrze 2023? 

Urządzenia, które spełniają wymagania techniczne programu na, które możemy uzyskać dotację znajdują się na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów).  Lista jest współtworzona przez producentów oraz rozszerzana o nowe pozycje. 

Dofinansowanie obejmuje m.in.: 

  • audyt energetyczny, 
  • pompy ciepła (gruntowe, powietrze/powietrze, powietrze/woda),
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • instalacje centralnego ogrzewania lub instalacje ciepłej wody użytkowej,
  • ogrzewanie elektryczne.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdziesz na stronie Czyste powietrze.

Jakie kwoty obejmuje dotacja? 

Poziom I – podstawowy

Dla osób, których roczny dochód wykazany w ostatnim zeznaniu podatkowym nie przekroczył 135 tys. zł (wcześniej 100 tys. zł).

Ile dofinansowania możesz zyskać z SolarSpot? – poziom podstawowy 

W SolarSpot działamy kompleksowo, pomagamy naszym klientom w uzyskaniu dofinansowania. Możesz otrzymać nawet do 25 400 zł

Poziom II – podwyższony poziom dofinansowania 

Przysługuje osobom, które wykazują dochód miesięczny na poziomie 2651 zł w przypadku osób samotnych oraz 1894 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. 

Poziom III – najwyższy poziom dofinansowania

Obejmuje osoby z miesięcznym dochodem nieprzekraczającym 1526 zł w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych oraz 1090 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. 

Czyste Powietrze a ulga termomodernizacyjna 

Odliczenie od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej oraz dotację z programu można łączyć, niezależnie od ilości posiadanych nieruchomości. Otrzymać można do 53 000 zł zwrotu. 

Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że:

  • odliczeniu w ramach ulgi nie podlegają wydatki sfinansowane lub dofinansowane z dotacji, a jedynie ta ich część która nie została dofinansowana,
  • w przypadku gdy, po wcześniejszym dokonaniu odliczeń wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej, beneficjent otrzymał zwrot odliczonych wydatków w formie dotacji, jest zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone od dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał zwrot.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.