Jak wygląda proces projektowania instalacji fotowoltaicznej?

jak wygląda projektowanie instalacji fotowoltaicznej

Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej do produkcji energii elektrycznej na potrzeby swojego domu, gospodarstwa czy firmy jest świetnym sposobem na obniżenie wydatków, a także generowanie dużych oszczędności. Jest to jednak również spory wydatek, dlatego warto zadbać o to, by wydane pieniądze przyniosły nam możliwie jak najlepsze efekty. W tym celu niezbędne jest właściwe dobranie mocy instalacji do naszego faktycznego zapotrzebowania na prąd.

Wybierając instalację od SolarSpot, zyskujesz pewność, że nie stosujemy rozwiązań uniwersalnych – wierzymy, że w zakresie fotowoltaiki najlepszym rozwiązaniem jest indywidualne podejście do sytuacji każdego klienta. Projektowanie instalacji fotowoltaicznej zaczynamy więc od wizji lokalnej i poznania faktycznych potrzeb i wyzwań, jakim musi być w stanie sprostać ta konkretna instalacja. Dzięki temu masz pewność, że produkt, jaki otrzymasz, zapewni optymalne rezultaty.

Proces projektowania instalacji fotowoltaicznej

Skuteczne projektowanie instalacji musi przebiegać według ustalonego schematu. W ciągu wielu lat naszej działalności wypracowaliśmy proces, który jest gwarancją sukcesu i pozwala nam na zapewnianie usług na najwyższym poziomie wszystkim naszym klientom. Z jakich etapów składa się ten proces?

Stworzenie modelu budynku

Jeszcze przed rozpoczęciem projektowania niezbędne jest dokonanie dokładnej wizji lokalnej i zebranie szeregu niezbędnych danych. To właśnie one posłużą do stworzenia komputerowego modelu budynku, w oparciu o który powstanie projekt. Na tym etapie należy też upewnić się, że tworzony model jest w projekcie umiejscowiony zgodnie ze stanem faktycznym względem stron świata.

Niezwykle ważne jest zebranie szczegółowych wymiarów budynku i wszystkich elementów konstrukcyjnych, jakie się na nim znajdują. Istotny wpływ ma jednak również obecność innych wysokich obiektów w pobliżu – na przykład drzew lub sąsiadujących budynków, ponieważ mogą one wpływać na poziom zacienienia, a co za tym idzie obniżać wydajność instalacji.

Weryfikacja zebranych danych

Niezbędne do wykonania projektu dane dotyczą nie tylko wymiarów dachu, ale też zapotrzebowania na energię elektryczną, jakie generuje dane gospodarstwo domowe czy firma. Informacja ta jest nam niezbędna, by dostosować moc instalacji do rzeczywistych potrzeb klienta, tak by ilość produkowanego z promieni słonecznych prądu była w stanie im sprostać. Na tym etapie wiemy już, jaka ilość paneli fotowoltaicznych musi znaleźć się w projekcie.

Warto też podkreślić, że dobierając moc instalacji, zawsze uwzględniamy ewentualne ograniczenia w wytwarzaniu prądu wynikające na przykład z zacienienia czy zabrudzeń.

Stworzenie planu rozmieszczenia modułów fotowoltaicznych

Kiedy wiemy już, z ilu paneli musi składać się projektowana przez nas instalacja, możemy rozplanować ich rozmieszczenie na połaci dachu. W tym kroku bardzo ważne jest umiejscowienie ich w sposób, który zapewnia optymalne warunki do produkcji prądu, czyli jak największą ekspozycję na słońce, przy jednoczesnym unikaniu stref zacienionych.

Obliczenie uzysku energii z instalacji fotowoltaicznej

Po rozmieszczeniu na powierzchni dachu paneli słonecznych i połączeniu ich z odpowiednio dobranym inwerterem jesteśmy w stanie obliczyć szacowany uzysk energii elektrycznej. Dzięki temu upewnimy się, że projektowana instalacja będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość energii, ale też będziemy w stanie ocenić, ile wyniesie czas potrzebny na zwrot naszej inwestycji.

Dobry projekt to absolutna podstawa niezbędna do czerpania korzyści z instalacji fotowoltaicznej. Jeśli chcesz zainwestować w energię z odnawialnego źródła, skontaktuj się z nami w celu umówienia spotkania z naszym ekspertem – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i wskażemy korzyści, jakie fotowoltaika przyniesie właśnie Tobie!

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.