Jak oszczędzać prąd? – 6 sposobów na oszczędzanie energii w domu

6 sposobów na oszczędzanie energii

Codzienność każdego z nas bazuje na eksploracji urządzeń elektrycznych, a każde z nich znacznie obciąża domowy budżet. Oszczędzanie energii elektrycznej staje się tym istotniejsze, im większe są nasze rachunki za prąd.  Nie można także pominąć kwestii środowiskowych. Sytuacja naszej planety stale się pogarsza, a prognozy na przyszłość, jeśli nie wprowadzimy istotnych zmian w wykorzystaniu surowców i produkcji zanieczyszczeń, są co najmniej zatrważające. Nadszedł więc najwyższy czas, aby zadać sobie pytanie: jak oszczędzać prąd?

Oszczędzanie energii stanowi jeden z pierwszych kroków, aby zacząć żyć bardziej ekologicznie. Wystarczy wprowadzić kilka dobrych nawyków oraz sięgnąć po nowoczesne, energooszczędne rozwiązania technologiczne. W efekcie nie tylko damy odetchnąć naszemu portfelowi, ale także zadbamy o środowisko naturalne.

1. Gaś światło

Jeden z najprostszych i najbardziej oczywistych sposobów na oszczędzanie energii w domu to gaszenie światła. Niestety często zapominamy o tym, że wychodząc z pomieszczenia, należy wyłączyć oświetlenie. Dotyczy to także sytuacji, gdy wychodzimy tylko na chwilę. Dla wielu takie działania wydają się nieopłacalne lub zwyczajnie uciążliwe, jednak w rzeczywistości samo włączenie światła pobiera tyle samo prądu, co żarówka przez sekundę świecenia. Oszczędzanie energii należy więc zacząć od wyrobienia sobie nawyku wyłączania oświetlenia przy każdej sposobności.  Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować ze zwyczaju zapalania światła w każdym pokoju.

Należy dążyć do tego, aby maksymalnie długo wykorzystywać naturalne oświetlenie, jakie zapewnia nam Słońce. Dotyczy to szczególnie miejsca pracy (np. w pracy biurowej, gdzie ekran monitora powinien być ustawiony w taki sposób, aby gwarantować odpowiednie oświetlenie z okien). Warto mieć jednak na uwadze, że świetlówki kompaktowe powinno się wyłączać tylko wtedy, gdy opuszczamy pomieszczenie na dłużej niż 5 minut. 

2. Dobierz odpowiednie oświetlenie

Istnieją także inne sposoby na to, jak oszczędzać prąd w domu, a co za tym idzie – zmniejszyć nasze rachunki. Jeśli uda nam się wyrobić nawyk gaszenia światła, należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób i przy wykorzystaniu jakich technologii nasz dom jest oświetlony. Oprócz umieszczenia biurka czy kącika do czytania w pobliżu okien, aby móc jak najdłużej wykorzystywać światło słoneczne, należy przejrzeć i ewentualnie wymienić żarówki

Zarówno w przypadku dużych lamp, jak i oświetlenia miejscowego, oszczędzanie energii jest możliwe tylko w przypadku nowych urządzeń. Starsze lampy pobierają znacznie więcej prądu, więc najlepiej jest wymienić je na bardziej nowoczesne. Popularne modele pozwalają zmniejszyć zużycie prądu o nawet 80% (przy znacznie większej efektywności), a jednocześnie zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

jak oszczędzać prąd

Żarówki energooszczędne zazwyczaj są droższe od zwykłych, jednak w dłuższej perspektywie zapewniają większą oszczędność. Wymiana żarówek na energooszczędne jest szczególnie opłacalna w miejscach, w których światło pozostaje włączone przez dłuższy czas. Wynika to z faktu, że ich częste włączanie i wyłączanie może doprowadzić do ich przepalenia. Oszczędzać energię można również poprzez zamontowanie listew zasilających. Stanowią one doskonały sposób na klimatyczne oświetlenie mebli przy niewielkim poborze prądu.

Sposoby na oszczędzanie energii znaleźć można także wokół naszego domu. Na całym terenie posesji wykorzystywane jest oświetlenie i niezależnie od tego, czy są to lampy wbudowane w podłoże czy lampki dekoracyjne na altanie lub balkonie, warto jest postawić na nowoczesne technologie. Oszczędność energii zapewniają inteligentne systemy, które uruchamiają się przy wykryciu ruchu. Świetnie sprawdza się to w przypadku oświetlenia znajdującego się przed drzwiami, gdyż gaśnie ono automatycznie po tym, jak wejdziemy do domu. W ogrodzie zaś można zastosować lampy solarne, które ładują się dzięki energii słonecznej.

3. Odpowiednio korzystaj ze sprzętów RTV i AGD

Aby wiedzieć, jak oszczędzać prąd, najpierw należy zdobyć wiedzę na temat odpowiedniego użytkowania sprzętu, który mamy w domu. Wśród urządzeń najbardziej energochłonnych wyróżnia się:

  • pralki,
  • zmywarki,
  • lodówki,
  • bojlery elektryczne,
  • płyty indukcyjne.

Aby oszczędzać prąd w przypadku pralki i zmywarki niezwykle istotne jest, aby uruchamiać je dopiero po pełnym ich załadowaniu. Należy unikać włączenia, gdy mamy niewielką ilość naczyń do umycia lub ubrań do wyprania. Mówiąc więc o sposobach na oszczędzanie energii w domu, nie możemy zapominać o tym, że porządki powinniśmy planować w taki sposób, aby za każdym razem zapełnić całe urządzenie. 

W naszej kuchni także możemy wprowadzić rozwiązania oszczędzające energię. Przede wszystkim dotyczy to gotowania na płycie indukcyjnej. Zakrywając garnki pokrywką, skracamy czas przygotowania potrawy, co automatycznie skutkuje mniejszym zużyciem prądu. Piekąc posiłki w piekarniku, należy dbać o to, aby nie otwierać go zbyt często. Każde otwarcie powoduje utratę zgromadzonego do tej pory ciepła, co wymusza ponowne nagrzanie.

sposoby na oszczędzanie energii

Jeśli chodzi o lodówki, oszczędność energii uzyskujemy wtedy, gdy nie wkładamy do niej ciepłych lub gorących potraw. Uregulowanie temperatury wymaga bowiem większego zużycia prądu. Podobnie jak w przypadku piekarników, lodówki także nie należy często i na długo otwierać, gdyż traci ona zgromadzony chłód. Lodówki nie powinny stać obok kuchenki, gdyż czym wyższa temperatura otoczenia, tym więcej energii potrzebuje sprzęt chłodzący. Nie można doprowadzić również do oblodzenia wnętrza lodówki, gdyż zwiększa to pobór mocy.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy należy wyłączać bojler elektryczny, gdy nie korzysta się z ciepłej wody. Nie jest to jednak najlepsza praktyka. Wyłączenie urządzenia uniemożliwia regularne działanie termostatu, który podgrzewa wodę, jeśli jej poziom spadnie poniżej pewnego poziomu. Jeżeli decydujemy się oszczędzać energię w ten sposób, należy mieć na uwadze, że trzeba włączyć bojler co najmniej godzinę przed planowaną kąpielą. Jeśli o tym zapomnimy, będziemy zmuszeni czekać aż woda ponownie się nagrzeje. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnego włącznika z timerem, który samodzielnie włączy bojler o wskazanej przez nas porze.

4. Zainwestuj w panele fotowoltaiczne

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak oszczędzać energię w domu, są panele fotowoltaiczne. Pierwotnie zamontowanie modułów oraz dostosowanie naszego domu do nowego systemu gromadzenia prądu może wydawać się kosztowne, jednak wydane pieniądze na pewno zwrócą się w ciągu kilku lat. Oszczędność energii dzięki panelom słonecznym wynika z niezależności energetycznej, dzięki której nie musimy martwić się o płacenie rachunków dostawcy prądu. Fotowoltaika dla domu staje się coraz popularniejsza w naszym kraju za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej oraz licznym programom dofinansowań dla odnawialnych źródeł energii.

Jednocześnie warto pamiętać, że energia z paneli fotowoltaicznych nie szkodzi środowisku, jest cicha i nie produkuje żadnych zanieczyszczeń chemicznych. Ilość promieni słonecznych w Polsce (ok. 1000 kWh/m2) zupełnie wystarcza do zasilenia instalacji. Inwestowanie w panele fotowoltaiczne umożliwia oszczędzanie energii, ale bez konieczności obniżenia swojej wygody i komfortu życia. Nie musimy rezygnować z częstego prania czy mycia naczyń w zmywarce, gdyż produkujemy prąd na własne potrzeby.

5. Zaplanuj mniejsze zużycie, gdy cię nie ma w domu

W okresy jesienne i zimowe nagrzewamy mieszkanie, aby było nam w nim ciepło i przyjemnie. Należy jednak zastanowić się nad tym, czy piec lub pompa ciepła muszą pracować również wtedy, gdy nie ma nas w domu. Oszczędzać energię pozwalają nowoczesne termostaty, które posiadają funkcję planowania ogrzewania w konkretnych godzinach. Istnieje także tzw. tryb wakacyjny, który można włączyć podczas dłuższych nieobecności. Przykładowo lodówka w trybie wakacyjnych będzie zużywać mniej energii, ponieważ nikt nie będzie jej otwierać.

Świetną praktyką jest odłączanie telefonów i tabletów po ich załadowaniu. Działania takie należy podjąć również w stanie bezczynności, gdyż każda ładowarka w mniejszym lub większym stopniu pobiera prąd. Tryb czuwania, czyli stand-by, choć jest dość wygodny to może zwiększyć rachunki za prąd nawet o 300 zł w skali roku. Innym prostym sposobem na oszczędzanie energii jest wykorzystywanie funkcji oszczędzania energii, która jest dostępna w niektórych sprzętach. Szczególnie w przypadku niewymagających działań przyczynia się to do zmniejszenia rachunków za prąd. 

Równie ważne jest, aby nie przegrzewać mieszkania. Temperatura pomieszczeń powinna być dostosowana do sposobu i częstotliwości ich wykorzystania. Przykładowo najlepszą temperaturą w sypialni jest ok. 18°C. Zmniejszenie temperatury wnętrz o 1°C pozwala na redukcję kosztów ogrzewania aż o 6%. Zastanawiając się nad tym, jak oszczędzać energię, najlepszą odpowiedzią będzie zatem zwracanie uwagi na te aspekty naszego życia, w których wykorzystujemy za dużo lub niepotrzebnie prąd.

oszczędzanie energii

6. Wykorzystuj urządzenia do oszczędzania energii elektrycznej

Przydatnym urządzeniem pozwalającym oszczędzać prąd jest miernik kontrolujący zużycie prądu. Wyposażony jest w inteligentny system, który stale monitoruje działanie sprzętów w naszym domu. Jeśli wykorzystują one za dużo energii, miernik informuje domowników o zużytym prądzie. Jednocześnie zaleca odłączenie sprzętu, z którego akurat nie korzystamy. Niektóre z mierników pozwalają sterować oświetleniem, regulować temperaturę oraz zarządzać innymi urządzeniami za pomocą Internetu. Oszczędzanie prądu staje się zatem nie tylko proste i opłacalne, ale także innowacyjne.

Z kolei kondensatory energii cieszą się ogromną popularnością i wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Umożliwiają ograniczenie zużycia prądu nawet o 30%. W przypadku sprzętu domowego kondensatory nie sprawdzają się jednak najlepiej. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie odpowiednich nawyków, wymiana sprzętów na nowsze i bardziej energooszczędne.

Prezes Zarządu SolarSpot, który ma ponad 25 lat doświadczenia we wdrażaniu nowych technologii oraz doświadczenie w tworzeniu biznesu i jego rozwoju w różnych obszarach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.