Jak obliczyć moc przyłączeniową dla domu?

Jak obliczyć moc przyłączeniową dla domu?

Planując budżet domu lub przedsiębiorstwa, bardzo często ocenia się koszty zużycia energii elektrycznej. Aby móc to oszacować należy odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, jaka jest moc przyłączeniowa w naszym przypadku. Ma to tym większe znaczenie, gdy decydujemy się na instalację paneli fotowoltaicznych. Istnieje pewien zasób wiedzy, który znacznie pomaga poruszać się na rynku energetycznym. Jednym z takich pojęć jest moc przyłączeniowa. Czym jest oraz czemu służy? Jaka jest moc urządzeń domowych? Jak obliczyć moc przyłączeniową oraz w czym nam to pomoże?

Co to jest moc przyłączeniowa?

Moc przyłączeniowa nazywana jest również planowaną mocą czynną pobieraną lub wprowadzają do lokalnej sieci energetycznej. Szacowaną wartość określa się w umowie o przyłączenie, którą podpisuje się z zakładem energetycznym. Mówiąc inaczej, moc przyłączeniowa to maksymalna wartość wyliczona ze średnich wartości mocy, którą ocenia się w okresie 15 minut dla danej lokalizacji.

Posiadając jakikolwiek sprzęt elektryczny, trzeba oszacować łączną moc potrzebną do jego funkcjonowania. Następnie informuje się dystrybutora energii o planowanej wartości, składając wniosek o przyłączenie. Na jego podstawie zakład energetyczny określa parametry techniczne danego przyłącza, które są potrzebne do przesyłania prądu o wskazanej mocy. Takim parametrem jest chociażby grubość okablowania, która w przypadku przedsiębiorstw może być znacznie większa niż gospodarstw domowych. Można powiedzieć zatem, że moc przyłączeniowa to maksymalna moc, którą można zakupić od zakładu energetycznego.

Razem z wnioskiem o przyłączenie należy uiścić opłatę przyłączeniową. Nie stanowi ona stałej wartości dla wszystkich odbiorców. Uzależniona jest od mocy przyłączeniowej. Oznacza to, że im większą szacujesz wartość, tym więcej musisz zapłacić. Jednocześnie zbyt mała moc przyłączeniowa może wiązać się z koniecznością zrezygnowania lub wymiany niektórych urządzeń na mocniejsze.

Jeśli określony wcześniej przydział mocy nie zaspokaja potrzeb domu lub przedsiębiorstwa, pojawia się konieczność złożenia wniosku o ustalenie większej wartości. Wiąże się to z ponownym uiszczeniem opłaty przyłączeniowej oraz długą procedurą instalacyjną nowego przyłącza. Powinno się zatem szacować moc przyłączeniową w taki sposób, aby zagwarantować sobie pewien zapas mocy, który może okazać się potrzebny na przykład w przypadku wprowadzenia nowych urządzeń do obiegu.

Jak obliczyć moc przyłączeniową?

Wiedząc już czym jest planowana moc czynna, należy zastanowić się, jak obliczyć moc przyłączeniową. W tym celu należy zorientować się jakie sprzęty na prąd działają w naszym domu lub firmie. Są to zarówno lodówki, mikrofalówki, jak i komputery czy lampy. Urządzenia grzewcze, piekarniki elektryczne oraz płyty kuchenne są prawdziwymi pożeraczami prądu, dlatego należy zwrócić na nie szczególną uwagę. 

Moc urządzeń domowych jest bardzo różna, jednak producenci mają obowiązek ją podać w danych technicznych produktu. Ze względu na wykorzystywany sprzęt, moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego będzie znacznie różnić się od wartości szacowanej przez firmy. Wynika to z tego, że przedsiębiorstwa mają zwykle większe zapotrzebowanie na moc.

A więc, jak obliczyć moc przyłączeniową? Najpierw należy skupić się na jednostkach zużycia energii elektrycznej, czyli kilowatogodzinach (kWh). 1 kWh określa ilość energii, którą zużywa urządzenie o mocy 1kW (kilowat) w trakcie godziny nieprzerwanej pracy. Jest to zasada, której należy się trzymać, aby obliczyć moc przyłączeniową swojego domu lub firmy. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że są to wartości orientacyjne i w przypadku każdego urządzenia powinno się sprawdzać jego tabliczkę znamionową.

jak-obliczyc=moc-przylaczeniowa

Moc przyłączeniowa – tabela

Pomocnym narzędziem w określeniu, jaka moc przyłączeniowa jest wymagana dla wszystkich urządzeń w naszym domu może być tabela wartości zbliżonych. Zawiera ona poglądowe wartości dla urządzeń pracujących w tym samym czasie. Tabela mocy przyłączeniowej pozwala dowiedzieć się, jaką wartość należy wpisać we wniosku o przełączenie. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko precyzyjne jej określenie gwarantuje dopasowanie zabezpieczeń przedlicznikowych.

Zabezpieczenie podlicznikoweMoc przyłącznikowa (kW)Moc umowna (kW)
(A)Przyłącze1-fazowePrzyłącze3-fazowePrzyłącze1-fazowePrzyłącze3-fazowe
102614
132815
1631027
2041239
25516411
32620514
35622515
40825617
503222
634027

Kalkulator mocy przyłączeniowej

Tabela mocy przyłączeniowej pomaga w określeniu zużycia energii elektrycznej dla poszczególnych urządzeń. Jednak aby ocenić, ile kilowatów potrzeba do zasilenia całej firmy lub gospodarstwa domowego, należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników. Obliczenia mogą zatem stać się dość skomplikowane i bez odpowiedniej uważności łatwo jest popełnić błąd. W związku z tym dużo lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kalkulator mocy przyłączeniowej.

Aby obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla domu jednorodzinnego za pomocą kalkulatora mocy przyłączeniowej, możemy uwzględnić czynniki, takie jak: powierzchnia budynku, liczba oraz rodzaj urządzeń o określonym typie, a także rodzaj i sprawność kotła. Ponadto ogromne znaczenie ma lokalizacja budynku, gdyż zależnie od gminy lub miejscowości, dostęp do sieci przesyłowej może być inny.

Jaka moc przyłączeniowa do domu – czyli ile kw na dom?

W gospodarstwach domowych energię elektryczną wykorzystuje się zazwyczaj w celach oświetlenia i zasilenia sprzętu domowego. Standardowa moc przyłączeniowa domu jednorodzinnego wynosi 10-12 kW. Zapotrzebowanie na moc w przypadku ogrzewania uzależniona jest powierzchni domu, ciepłochronności ścian i okien, a także skuteczności systemu grzewczego.

Przeciętnie dla 1m2 powierzchni ogrzewanej przewiduje się moc przyłączeniową od 50 do 70W. Jeśli posiada się w domu akumulacyjny system ogrzewania zasilany wyłącznie z taryfy nocnej, moc grzewczą należy zwiększyć o ok.50%. Moc przyłączeniowa domu jednorodzinnego o powierzchni 150m2 w przypadku samego ogrzewania powinna wynosić 8-16kW. Po uwzględnieniu innych odbiorników prądu (np. pralki, lodówki) wartość ta powinna być większa niż 40kW.

Jeśli korzystamy z wielu sprzętów, nie tylko moc przyłączeniowa osiąga wysoką wartość, ale także  nasze rachunki. Możemy zmniejszyć koszty prądu za pomocą paneli fotowoltaicznych. Własna elektrownia słoneczna pozwala zaopatrzyć gospodarstwo domowe w energię zasilającą sprzęty codziennego użytku. Przy rosnących cenach prądu fotowoltaika dla domu pozwala osiągnąć spore oszczędności. Nie musimy martwić się coraz wyższymi taryfami i awariami lokalnej sieci, gdyż jesteśmy w pełni samowystarczalni.

moc-przylaczeniowa-dla-domu

Moc urządzeń domowych

Płyta elektryczna, przy użyciu wszystkich pól grzewczych, pobiera ok. 7kWh. Zakładając, że nie gotujemy codziennie na maksymalnych obrotach, można zmniejszyć tą wartość do ok. 3kWh. Standardowa zmywarka zużywa średnio 1,2 kWh podczas jednego cyklu mycia. Wszystko zależy jednak od posiadanego modelu, gdyż są urządzenia bardziej lub mniej energooszczędne.

Tradycyjny czajnik elektryczny może pobrać nawet 2kWh, a kuchenka mikrofalowa ok. 900W. Odnośnie tego drugiego urządzenia warto mieć na uwadze, że samo podgrzewanie wymaga 600W, czyli potrzebne jest 0,6 kWh. Nowoczesne modele odkurzaczy mogą pobierać 900W, jednak starsze urządzenia wymagają aż 1500 W, czyli 1,5kWh. Z kolei lodówka w naszym domu chodzi cały czas. Współczesne typy (o tzw. klasie A++) pobierają ok. 0,74kWh dziennie.

Spory problem pojawia się w przypadku telewizorów, gdyż pobór mocy zależy w dużej mierze od wielkości ekranu. W przypadku dużych telewizorów pobierana wartość wynosić może od 60 do 80W. Warto zastanowić się, ile rzeczywiście godzin w ciągu dnia telewizor jest włączony. W wielu przypadkach pozostaje on uruchomiony przez pół lub nawet cały dzień.

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach. W wolnych chwilach piecze ciasta – tucząc pracowników SolarSpot’u.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.