Jak obliczyć moc przyłączeniową dla domu?

Jak obliczyć moc przyłączeniową dla domu?

Wszystkie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa korzystają z energii elektrycznej. Zanim jednak stanie się to możliwe, należy zawnioskować o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej nowo wybudowanego budynku, czy obiektów. W składanym dokumencie do właściwego operatora sieci należy m.in. podać moc przyłączeniową oraz planowane, roczne zużycie energii. Jak prawidłowo oszacować te wartości? Czym jest moc przyłączeniowa? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Co to jest moc przyłączeniowa?

Moc przyłączeniowa to najprościej ujmując planowana moc czynna pobierana lub wprowadzana (w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej) do lokalnej sieci energetycznej. Wartość mocy przyłączeniowej uzależniona jest od liczby oraz mocy urządzeń elektrycznych, które będą użytkowane w danym budynku. Co oczywiste, im większa liczba urządzeń, z których planujemy korzystać, tym większe będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Szacowaną wartość określa się w umowie o przyłączenie, którą podpisuje się z zakładem energetycznym. Na tej podstawie zakład energetyczny określa parametry techniczne danego przyłącza, które są potrzebne do przesyłania prądu o wskazanej mocy. Można powiedzieć zatem, że moc przyłączeniowa to maksymalna moc, którą można zakupić od zakładu energetycznego na danym przyłączu.

Razem z wnioskiem o przyłączenie należy uiścić opłatę przyłączeniową. Nie stanowi ona stałej wartości dla wszystkich odbiorców. Uzależniona jest od mocy przyłączeniowej. Oznacza to, że im większą szacujesz wartość, tym więcej musisz zapłacić. 

Jeśli określony wcześniej przydział mocy nie zaspokaja potrzeb domu lub przedsiębiorstwa, pojawia się konieczność złożenia wniosku o ustalenie większej wartości. Wiąże się to z ponownym uiszczeniem opłaty przyłączeniowej oraz długą procedurą instalacyjną nowego przyłącza. Powinno się zatem szacować moc przyłączeniową w taki sposób, aby zagwarantować sobie pewien zapas mocy, który może okazać się potrzebny na przykład w przypadku wprowadzenia nowych urządzeń do obiegu.

Jak obliczyć moc przyłączeniową?

W tym celu wystarczy zsumować spisane z tabliczek znamionowych moce wszystkich urządzeń elektrycznych w domu. Otrzymujemy w ten sposób wartość mocy zainstalowanej, która zwykle w domach jednorodzinnych oscyluje pomiędzy 10 a 35 kW, w zależności od przewidzianego w budynku sprzętu. Tak uzyskaną moc znamionową należy przemnożyć przez tzw. współczynnik jednoczesności, który dla budynku jednorodzinnego można przyjąć na poziomie 60%. Oznacza to, że zakłada się, że jednocześnie energia pobierana przez gospodarstwo domowe będzie na poziomie 60% całej mocy zainstalowanej. Żeby więc oszacować moc przyłączeniową, mnożymy moc zainstalowaną przez 0,6.

jak-obliczyc=moc-przylaczeniowa

Kalkulator mocy przyłączeniowej oraz moc urządzeń domowych

Pomocnym narzędziem w celu określenia mocy przyłączeniowej dla gospodarstwa domowego może być zaprezentowany poniżej prosty kalkulator. Wymienione w nim zostały najpopularniejsze urządzenia elektryczne znajdujące się w naszych domach wraz z typowymi zakresami pobieranych mocy. Wystarczy w odpowiednich miejscach wpisać wartości spisane z tabliczek znamionowych/opisów technicznych, a następnie odczytać swój wynik poniżej tabeli.

Oblicz sumę mocy urządzeń elektrycznych

Nazwa urządzenia Przykładowy zakres mocy znamionowej (W) Moc znamionowa Twojego urządzenia (W)
Bojler elektryczny (c.w.u.) 1300÷5000
Czajnik elektryczny 800÷3000
Odtwarzacz DVD 20÷50
Ekspres do kawy 500÷2000
Frytkownica 900÷2800
Gofrownica 800÷2000
Grzejnik olejowy lub konwektorowy 1000÷3000
Elektryczny kocioł c.o. 6000÷24000
Pompa ciepła powietrze-woda 6000÷24000
Laptop/Komputer 45÷500
Kuchenka elektryczna 7000÷10000
Klimatyzator 500÷2000
Kuchenka mikrofalowa 800÷2000
Lodówka 150÷300
Oświetlenie (sumarycznie) 50÷1000
Odkurzacz 100÷600
Piekarnik 2000÷5000
Pochłaniacz kuchenny 70÷90
Pralka automatyczna 1800÷2200
Przepływowy podgrzewacz wody 3000÷24000
Radio 20÷50
Robot kuchenny 150÷200
Sprzęt audio 150÷500
Suszarka do włosów 1000÷2000
Telewizor 100÷150
Toster 600÷1500
Zamrażarka 400÷600
Zmywarka do naczyń 1000÷1500
Żelazko 1000÷3200
Inne
RAZEM: Brak danych

Twoja moc przyłączeniowa to: Brak danych

Warto zastanowić się nad planowanymi zakupami, szczególnie jeśli dotyczą urządzeń o dużej mocy i uwzględnić je w zestawieniu. Wyliczoną wartość należy wpisać we wniosku o zapotrzebowanie mocy przyłączeniowej odnosząc do przedziałów zaproponowanych w dokumencie. Następnie, do wartości mocy przyłączeniowej, dystrybutor dopasowuje konkretne zabezpieczenie przedlicznikowe. Jego nadrzędną funkcją jest zabezpieczenie instalacji przed skutkami przeciążeń elektrycznych. Zamontowany przed licznikiem bezpiecznik będzie także chronił instalacje przed negatywnym skutkiem zwarć w instalacji elektrycznej. Przykładowe zestawienie wartości stosowanych zabezpieczeń w odniesieniu do mocy przyłączeniowej przedstawia poniższa tabela

Moc przyłączeniowa a zabezpieczenia przedlicznikowe – tabela

Zabezpieczenie przedlicznikowe Moc przyłączeniowa (kW)
(A) Przyłącze 1-fazowe Przyłącze 3-fazowe
10 2 6
13 2 8
16 3 10
20 4 12
25 5 16
32 6 20
35 6 22
40 8 25
50 32
63 40

Jaka moc przyłączeniowa do domu – czyli ile kw na dom?

Przyjmuje się, że dla gospodarstwa domowego, które wykorzystuje energię elektryczną tylko do oświetlenia oraz zasilania sprzętów AGD wystarczająca jest moc przyłączeniowa na poziomie 10-12 kW. Kiedy jednak planujemy montaż kuchenki elektrycznej, potrzebna będzie moc przyłączeniowa rzędu 16 kW. W domach, w których wykorzystywane jest ogrzewanie elektryczne (maty grzewcze, piece akumulacyjne, pompa ciepła) lub elektryczne podgrzewacze wody, wartość mocy przyłączeniowej powinna wynosić około 25 kW.

Jeśli planujemy korzystać z wielu sprzętów o dużym poborze mocy, nie tylko moc przyłączeniowa osiągnie wysoką wartość, ale także urosną nasze rachunki. Ile energii rocznie zużywają mieszkańcy budynków jednorodzinnych? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, na pobór wpłynie bardzo wiele czynników.

moc-przylaczeniowa-dla-domu

Jakie jest przeciętne zużycie energii w budynku jednorodzinnym?

Trudno jest jednoznacznie określić roczne średnie zużycie energii elektrycznej dla budynku jednorodzinnego, ponieważ zależy ono od wielu czynników. Najistotniejszym jest typ ogrzewania. W przypadku zastosowania ogrzewania elektrycznego (piece akumulacyjne, maty grzewcze, pompa ciepła) zanotujemy znacznie wyższe rachunki niż przy zastosowaniu ogrzewania piecem gazowym, czy zasilanym paliwem stałym. Duże znaczenie ma sposób podgrzewania ciepłej wody użytkowej (elektryczne czy inne), typ zastosowanej kuchenki na której przygotowujemy potrawy, ilość i moce zastosowanych urządzeń AGD, typ oświetlenia i liczba punktów oświetleniowych, liczba osób na stałe przebywających w domu oraz nawyki domowników.  

Można przyjąć następujące, orientacyjne wartości:

  • w domu bez ogrzewania elektrycznego i bez zainstalowanej kuchenki elektrycznej będzie to około 3500 – 4000 kWh rocznie;
  • w domu bez ogrzewania elektrycznego, ale z kuchenką elektryczną: około 4000 – 4500 kWh rocznie;
  • w domu ogrzewanym elektrycznie (np. piecami akumulacyjnymi, matami grzewczymi lub pompą ciepła powietrze-woda), z kuchenką elektryczną może wynosić nawet 20 000 kWh rocznie i więcej.

Pamiętajmy, że możemy zmniejszyć koszty prądu za pomocą zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Własna elektrownia słoneczna pozwala zaopatrzyć gospodarstwo domowe w energię zasilającą sprzęty codziennego użytku. Przy rosnących cenach prądu fotowoltaika dla domu pozwala osiągnąć bardzo duże oszczędności.

Product Manager SolarSpot

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.