Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

jak działa instalacja fotowoltaiczna

Do produkcji energii elektrycznej z promieni słonecznych nie wystarczą same panele słoneczne zamontowane na dachu, działanie instalacji fotowoltaicznej opiera się na zestawie elementów, potrzebnych do jej sprawnego funkcjonowania. Wielu klientów rozważających inwestycję w fotowoltaikę, obawia się, że taka instalacja jest bardzo skomplikowana i wprowadzi w ich codzienne życie niepotrzebne komplikacje. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak to wszystko działa – mimo że zaprojektowanie optymalnej instalacji wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy technicznej, samo zrozumienie zasady jej działania nie musi wcale być tak skomplikowane.

Jakie elementy składają się na instalację fotowoltaiczną?

  • Moduły słoneczne

Podstawowym elementem instalacji są oczywiście składające się z ogniw fotowoltaicznych panele słoneczne, to właśnie one zamieniają padające na nie promienie słońca na energię elektryczną. Panele mogą zostać zamontowane zarówno na gruncie, jak i na różnych rodzajach dachów za pomocą odpowiednich mocowań i konstrukcji.

  • Inwerter

Inwerter, znany również jako falownik, to urządzenie służące do zamiany prądu stałego, który wytwarzany jest przez panele fotowoltaiczne, na prąd zmienny, który możemy wykorzystać do zasilenia swojego domu, gospodarstwa czy biznesu.

  • Licznik dwukierunkowy

Za pomocą licznika dwukierunkowego możemy kontrolować ilość energii elektrycznej, jaką oddaliśmy do sieci energetycznej, oraz tej, którą z niej pobraliśmy. Informacje, jakie zbiera taki licznik, są nam więc niezbędne do rozliczenia się z zakładem energetycznym.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Po tym, jak nasi doradcy uzyskają od klienta niezbędne informacje, a także poznają ich oczekiwania, możliwe jest przygotowanie projektu uwzględniającego faktyczne zapotrzebowanie na prąd oraz warunki, jakim musi być w stanie sprostać instalacja. Po zakończeniu przygotowań przychodzi moment montażu i uruchomienia produkcji prądu. Jak jednak wygląda dokładny proces działania?

Jak sama nazwa wskazuje, panele słoneczne potrzebują promieni słonecznych do pełnienia swojej funkcji. Kiedy promienie te padają na powierzchnię modułów słonecznych, rozpoczynają proces, którego efektem jest powstanie energii elektrycznej w postaci prądu stałego.

Następnie otrzymany w ten sposób prąd stały poprzez przewód solarny wędruje do inwertera, gdzie zostaje przemieniony w prąd zmienny, Który możemy wykorzystać do zasilenia budynku energią elektryczną. Inwerter nie tylko zapewnia efektywne działanie instalacji, ale też zapewnia stały dostęp do istotnych informacji dostępnych za pomocą aplikacji. Nasi eksperci w SolarSpot dobiorą nie tylko falownik odpowiedni do Twojego projektu, ale zadbają również o dopasowanie skutecznych zabezpieczeń, które zapewnią długie i bezawaryjne działanie instalacji.

Kiedy instalacja jest już zamontowana, nadchodzi moment podłączenia jej do istniejącego już układu elektrycznego. Na tym etapie konieczne jest również wymienienie licznika na dwukierunkowy – to właśnie dzięki niemu będziemy mogli dowiedzieć się, ile energii oddajemy do sieci energetycznej, a ile z niej pobieramy.

Drogę prowadzącą od decyzji o zakupie instalacji do cieszenia się niższymi opłatami za energię można przedstawić też w prostszy sposób za pomocą kilku kroków:

  1. Złożenie zamówienia na profesjonalnie zaprojektowaną instalację fotowoltaiczną.
  2. Zamontowanie paneli słonecznych na dachu budynku lub w wybranej lokalizacji przez zespół specjalistów.
  3. Instalacja falownika wraz z dopasowanymi zabezpieczeniami.
  4. Podpięcie instalacji do sieci energetycznej.
  5. Wymiana licznika na dwukierunkowy.
  6. Rozpoczęcie produkcji prądu na własny użytek.
Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.