Fotowoltaika dla biznesu – jak dobrać instalację dla Twojej firmy?

jak dobrać instalację fotowoltaiczną dla firmy

Stale rosnące ceny prądu są sporym wyzwaniem nie tylko dla odbiorców indywidualnych, ale przede wszystkim dla firm, które z powodu swojej działalności zużywają tej energii zdecydowanie więcej. Nowoczesny biznes nie może więc skupiać się tylko i wyłącznie na szukaniu sposobów na rozwój i usprawnianie swojej pracy – w celu zoptymalizowania swoich działań i zadbania o stabilność firmowych finansów ważne jest też znalezienie skutecznych sposobów na obniżanie kosztów działania. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w tym zakresie jest fotowoltaika dla biznesu – pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności przy jednoczesnym utrzymaniu zużycia energii na tym samym poziomie.

Firma jako prosument energii elektrycznej – jak to działa?

W sierpniu 2019 r. weszły w życie przepisy pozwalające przedsiębiorcom produkującym energię z własnej instalacji fotowoltaicznej na otrzymanie statusu prosumentów. W skrócie oznacza to, że jesteś jednocześnie producentem energii, ale też jej konsumentem – dzięki temu możesz odprowadzić nadmiar wytworzonej energii do sieci energetycznej, z możliwością pobrania jej w przyszłości w chwili wystąpienia większego zapotrzebowania. Pozwala to na czerpanie korzyści z fotowoltaiki przez cały rok, w tym również zimą, kiedy możliwości produkcyjne instalacji są mniejsze.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać prosumentem?

Sama dostępność tej możliwości dla przedsiębiorstw nie oznacza jednak jeszcze, że każda firma może z niej skorzystać. Istnieje kilka warunków, które należy spełnić by móc zostać prosumentem:

  • prosumentami mogą zostać tylko te firmy, których działalność nie opiera się na wytwarzaniu energii elektrycznej,
  • konieczne jest również posiadanie kompleksowej umowy z dostawcą energii, która reguluje zarówno kwestię sprzedaży energii, jak i jej dystrybucji,
  • wytwarzanie prądu na potrzeby swojej działalności musi odbywać się w oparciu o odnawialne źródła energii,
  • program prosumencki obejmuje mikroinstalacje, czyli instalacje o mocy nieprzekraczającej 50 kW.

Jak dobrać instalację do swojej firmy?

By móc liczyć na szybki zwrot inwestycji w fotowoltaikę, a także osiągnięcie maksymalnych oszczędności, niezbędne jest odpowiednie dopasowanie mocy instalacji do faktycznego zapotrzebowania swojej firmy na prąd. Należy przy tym uwzględnić nie tylko stan na chwilę obecną, ale również planowany rozwój działalności. Nie warto skupiać się przy wyborze mocy instalacji na warunkach programu prosumenckiego – możliwe, że dla firm o większym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, zużywających ponad 50 mWh w ciągu roku, dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie połączenie obecnej formy rozliczenia oraz energii z paneli słonecznych.

Wybierając współpracę z SolarSpot, możesz liczyć na nasze wsparcie w doborze najlepszego rozwiązania dla Twojego biznesu – jeszcze przed rozpoczęciem planowania instalacji spotka się z Tobą nasz doradca i wskaże optymalne rozwiązanie w oparciu o faktyczne zużycie prądu oraz dostępne możliwości.

W celu zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi bilansowania oraz doboru odpowiednich rozwiązań do potrzeb firmy zachęcamy do obejrzenia filmu z dokładnym omówieniem tych kwestii na naszym kanale YouTube, w którym przedstawiamy również przykłady wykonanych przez nas instalacji.

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.