Dostawcy prądu w Polsce

W Polsce istnieje pięć dużych firm zajmujących się dostarczaniem energii elektrycznej (Tauron, Energa, Innogy, PGE, Enea). Wybór dostawcy prądu zależy od oferowanej taryfy oraz Twojej lokalizacji. Co powinieneś wiedzieć, aby wybrać najlepszą opcję? Czym dokładnie zajmują się dostawcy energii i jak odróżnić ich od sprzedawców? Wiedza na ten temat pomoże Ci sprawnie poruszać się po rynku energetycznym.

Sprzedawcy a dostawcy prądu

Sprzedawcy prądu to określenie, które zostało użyte w Prawie Energetycznym z 1997 r. i odnosi się do firm zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej. Oznacza to, że nie są oni właścicielami infrastruktury energetycznej ani fizycznie nie dostarczają prądu, a jedynie sprzedają energię, którą zakupili od wytwórców, czyli elektrowni. O sprzedawcy możemy mówić, jeśli mamy na myśli konkretne przedsiębiorstwo, od którego chcemy kupić energię. To po jego stronie leżeć będzie rozliczenie nas ze zużytej energii. Różnicę między dostawcą a sprzedawcą najlepiej widać na rachunku za prąd. Na fakturze umieszczone są zarówno opłaty naliczane za dostawę energii, za jego obrót oraz za sprzedaż. 

W przypadku określenia dostawcy prądu sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Terminem tym czasem nazywa się firmy zajmujące się transportem prądu, czyli Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Uzasadnieniem tego jest fakt, że przedsiębiorstwa te skupiają się na dostarczaniu prądu, czyli go dystrybuują. W praktycznym ujęciu bardziej zasadnym wydaje się, aby zdefiniować je jako dystrybutorów lub operatorów. Z kolei dostawcy prądu są właścicielami infrastruktury energetycznej na swoim obszarze działania. 

Czym zajmują się dostawcy energii elektrycznej?

Przedmiotem handlu na rynku energetycznym jest energia elektryczna. Towar ten jest wytwarzany w elektrowniach na terenie całego kraju. Głównym producentem w Polsce są elektrownie konwencjonalne, czyli wytwarzające prąd za sprawą wydobywania i spalania paliw kopalnych, takich jak węgiel kamienny i brunatny, gaz ziemny czy ropa naftowa. Pozostała część energii powstaje w elektrociepłowniach oraz alternatywnych elektrowniach bazujących na odnawialnych źródłach energii. 

Spośród OZE w Polsce najbardziej popularna jest fotowoltaika. Wynika to z możliwości oszczędzania na rachunkach i szybkiego zwrotu inwestycji (średnio 5-7 lat). Instalacja fotowoltaiczna jest wydajna niezależnie od regionu, w którym mieszkamy. Doradcy SolarSpot przyjadą na miejsce, gdzie mają zostać zamontowane ogniwa, dokonają wizji lokalnej i określą niezbędne parametry, aby stworzyć projekt najlepiej dopasowany do potrzeb klienta. Jeśli chcesz sprawdzić, czy znajdziesz nas w swojej okolicy, zobacz gdzie działamy.

Dość rozwinięty w Polsce jest również rynek elektrowni wiatrowych, najmniej zaś – elektrowni wodnych i geotermalnych. Powoli coraz częściej mówi się także o wykorzystaniu w większym stopniu biomasy i biogazu, jednak z uwagi na duże koszty  takich inwestycji, wciąż elektrownie tego typu mają niewielki udział w miksie energetycznym. 

Wyprodukowany przez elektrownie prąd zostaje przesłany siecią do Głównych Punktów Zasilających, w których dochodzi do dalszego jej rozdzielenia. To właśnie na tym końcowym etapie procesu znajdują się dostawcy prądu, których zadaniem jest dostarczenie energii poprzez sieć dystrybucyjną do odbiorców końcowych, czyli gospodarstw domowych i firm. 

Czy możliwa jest zmiana dostawcy energii?

Każdy punkt poboru energii elektrycznej w Polsce ma przypisany jeden dostawca prądu. Nie ma możliwość, aby go zmienić. Jeśli więc Twoje rachunki są za wysokie, możesz jedynie dokonać zmiany sprzedawcy energii. Liberalizacja rynku przewiduje, że każdy odbiorca końcowy może dokonać samodzielnego wyboru w tym zakresie. Jedyną przeszkodą w tym zakresie może być wcześniej zawarta umowa i obowiązujący wedle niej okres wypowiedzenia. 

Transakcja kupna-sprzedaży prądu w niczym nie różni się od rozliczenia za każdy inny produkt. Oznacza to, że możemy podpisać nową umowę, jeśli dotychczasowa nie spełnia naszych oczekiwań. Najłatwiej zrobić to w momencie, gdy wcześniejsza umowa dobiega końca, możemy wtedy zgłosić brak chęci zachowania ciągłości i sprawdzić oferty konkurencji i dokonać ponownego wyboru. W praktyce zmiana firmy sprzedającej energię przebiega w podobny sposób jak zmiana operatora sieci komórkowej, czyli przeprowadzenie całego procesu leży w gestii sprzedawcy prądu. 

Dostawcy energii elektrycznej w Polsce:

  • Tauron – dostawca energii mający największy wpływ w południowej i południowo-zachodniej części kraju, szczególnie w Krakowie, Gliwicach i Wrocławiu,
  • Energa – obejmuje blisko ¼ terytorium kraju, głównie północną i środkową część Polski (Gdynię, Gdańsk, Sopot, Olsztyn, Płock i Szczecin), 
  • Innogy – działa w centralnej Polsce (Warszawa i okolice), jest jedną z najstarszych firm w branży,
  • PGE – funkcjonuje w województwach w centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce, głównie w miastach, takich jak: Lublin, Białystok, Zamość i Łódź,

Enea – działa na obszarze północno-zachodnim (Poznań, Gorzów Wielkopolski, Toruń, Zielona Góra, Szczecin i Bydgoszcz).

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.