Czym jest elektromobilność?

Czym jest elektromobilność?

Rozmawiając o ekologii, cały czas powraca temat emisji dwutlenku węgla, szczególnie w kontekście spalin samochodowych. Ambitne cele klimatyczne nałożone na kraje członkowskie przez Unię Europejską mają całkiem wyeliminować z produkcji auta spalinowe. W związku z tym coraz głośniej mówi się o transformacji transportu w stronę pojazdów elektrycznych. To z kolei rodzi pytanie, czym jest elektromobilność, na które dziś obszernie odpowiadamy.

Elektromobilność określa się również jako e-mobilność lub e-mobility. Każde z tych sformułowań oznacza to samo i mogą być stosowane zamiennie. Choć jest to pojęcie dość szeroko rozpowszechnione i często pojawia się w kontekście ekologii, rzadko zadajemy sobie pytanie, jakich pojazdów dotyczy oraz jakie niesie korzyści. Korzyści te są zaś dość spore, zarówno dla samego użytkownika, jak i całego środowiska naturalnego. Warto przyjrzeć się temu tematowi, ponieważ e-auta są realną przyszłością, która czeka nas wszystkich. 

Czym jest elektromobilność?

Zastanawiając się nad tym, czym jest elektromobilność, należy w pierwszej kolejności uzmysłowić sobie, że jest to pojęcie o bardzo szerokim zakresie. Powszechnie kojarzy się z samochodami elektrycznymi, czyli posiadającymi napęd elektryczny, a nie spalinowy, jak jest to w przypadku aut konwencjonalnych. W rzeczywistości e-mobilność odnosi się do znacznie szerszej grupy pojazdów, w tym do rowerów, motocykli, autobusów czy hulajnóg. Elektromobilność obejmuje wszystkie elektryczne środki transportu, a także cały proces ich projektowania i produkowania. 

Co więcej, jako e-mobilność należy rozumieć również tworzenia infrastruktury potrzebnej do funkcjonowania pojazdów elektrycznych oraz opracowywanie sposobów ich użytkowania.Jest to zatem cały zestaw regulacji prawnych, np. system udostępniania buspasów, programy rządowych dotacji. Mówiąc inaczej, elektromobilność obejmuje całokształt zagadnień związanych z tworzeniem i używaniem pojazdów z napędem elektrycznym. Ważne jest również to, że nie wyklucza również samochodów hybrydowych. Auta typu plug-in łączą w sobie rozwiązania z modeli tradycyjnych (spalinowych) z nowoczesną technologią napędu elektrycznego. 

Dlaczego elektromobilność jest ważna?

Współczesny świat musi zmagać się z wieloma problemami. Pogarszająca się jakość powietrza wiąże się m.in. ze zjawiskiem smogu, który wpływa na rozwój chorób układu oddechowego oraz alergii. Oprócz smogu, duże miasta muszą mierzyć się również z hałasem, który negatywnie oddziałuje na układ nerwowy, powoduje zmęczenie, rozdrażnienie, spadek wydajności i oczywiście uszkodzenie słuchu. Z kolei intensywny rozwój gospodarki zwiększa zapotrzebowanie na surowce naturalne, których zasób drastycznie się kurczy. Szczególnie niebezpieczny się brak słodkiej wody, która choć jest potrzebna nam do przeżycia, w ogromnych ilościach jest wykorzystywana w przemyśle. Nie można również zapomnieć o postępujących zmianach klimatu i tragicznych skutkach globalnego ocieplenia. Zła jakość powietrza, hałas, problemy z dostępem do wody i energii wymuszają na nas zmianę podejścia do funkcjonowania człowieka na naszej planecie. 

Chcąc uniknąć dalszej degradacji środowiska, musimy przede wszystkim zredukować emisję zanieczyszczeń. Jednym z najbardziej szkodliwych sektorów gospodarki jest transport, głównie transport drogowy. Spaliny oraz hałas produkowane przez samochody wpływają negatywnie na zdrowie ludzi i stan środowiska naturalnego. Pokonując 1 km trasy, tradycyjny samochód osobowy emituje do atmosfery aż 42 g dwutlenku węgla, podczas gdy na takiej samej trasie pociąg wyemituje zaledwie 14 g, przewożąc znacznie więcej osób. Samochody elektryczne nie produkują spalin, a przy tym są bardzo ciche. Jednocześnie elektromobilność pozwoli nam rozwiązać problem kończących się zasobów naturalnych. Samochody elektryczne mogą być bowiem zasilane za pomocą energii odnawialnej (np. fotowoltaiki), dzięki czemu ich użytkowanie nie stanowi tak wielkiego obciążenia środowiska naturalnego, jak auta napędzane paliwem spalinowym.

elektromobilność

Elektromobilność na świecie

W związku z nowymi regulacjami, państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się do obniżenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r. o 55% i do 2035 r. o 100%. Prowadzi nas to nieuchronnie do transformacji transportu w stronę niskoemisyjności. Pod tym względem przodują kraje skandynawskie, które są pionierami zarówno pod względem kupna samochodów elektrycznych, jak i budowy odpowiedniej infrastruktury. Przykładowo w Norwegii zarejestrowanych jest blisko 90 tys. aut w pełni elektrycznych (BEV) oraz ok. 140 tys. hybryd typu plug-in (PHEV). Sprzedaż pojazdów niskoemisyjnych wynosi ponad 70% całego norweskiego rynku nowych samochodów. Dla porównania po polskich drogach jeździ zaledwie 20 tys. elektryków, a ich udział w sprzedaży wynosi niewiele ponad 2%. 

Nasz kraj stawia dopiero pierwsze kroki w elektromobilności. Na szczęście w ciągu ostatnich lat odnotowujemy systematyczną tendencję wzrostową w tym sektorze, na co wpływ mają dwa główne czynniki: rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz klarowne systemy dotacji rządowej skierowane na zakup samochodów elektrycznych i stacji ładowania do nich przeznaczonych. Elektromobilność zyskuje na popularności nie tylko w Polsce, tylko we wszystkich krajach. Między 2017 r. a 2018 r. ogólna liczba samochodów elektrycznych na świecie wzrosła o ok. 60%. Podobnie sprawa ma się ze stacjami ładowania, które odnotowały wzrost o 40%. 

Jakie korzyści niesie elektromobilność?

Elektryczne samochody osobowe są w stanie na jednym ładowaniu pokonać ok. 300-500 km. Z kolei pojazdy dostawcze na napęd elektryczny – ok. 130-200 km. Silniki konwencjonalne posiadają większe zasięgi, jednak do poruszania się w obrębie jednego miasta elektryki w zupełności wystarczą. Dzienne przebiegi w ruchu miejskim zazwyczaj nie przekraczają nawet 100 km. Jednocześnie samochody elektryczne przynoszą szereg korzyści dla swoich użytkowników. Przede wszystkim mogą oni poruszać się po buspasach, co pozwala uniknąć korków. Mogą również bezpłatnie parkować w strefach płatnego parkowania, co przynosi oszczędność i wygodę. Nie można zapominać również o strefach czystego transportu, które funkcjonują już w większości dużych miast w Polsce. W ich obrębie ruch samochodów spalinowych jest częściowo lub całkowicie zabroniony. Samochody elektryczne mogą jednak wjeżdżać do czystych stref bez najmniejszego problemu. 

Elektromobilność wiąże się z niższymi kosztami eksploatacyjnymi w ujęciu całkowitego użytkowania pojazdu. W samochodach elektrycznych wolniej zużywają się hamulce, co ogranicza koszty związane z ich wymianą. Z kolei zespół napędowy ma mniej elementów, co zmniejsza szansę wystąpienia awarii. W pojazdach spalinowych części, takie jak turbosprężarka lub sprzęgło psują się dość często, co powoduje dodatkowe koszty. Dla porównania baterie wykorzystywane w samochodach elektrycznych wyróżniają się wysoką bezawaryjnością i działają przez długi czas bez znacznego spadku sprawności. Jeśli planujesz zakup samochodu elektrycznego, rozważ opcję stacji ładowania, dzięki której naładujesz pojazd szybko i wygodnie.

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.