Co zużywa najwięcej energii w domu?

co w naszym domu pobiera prąd

Dla wielu osób kwota, jaką otrzymują na rachunku za prąd, za każdym razem jest dużym zaskoczeniem. Korzystanie z energii elektrycznej, a raczej z urządzeń, które ją pobierają, stało się w naszym codziennym życiu tak oczywiste, a nawet niezbędne, że często nie zastanawiamy się nawet, jak duże zużycie energii generuje nasz styl życia. By jednak zrozumieć, skąd biorą się wysokie opłaty, a także ocenić, czy możliwe jest ich obniżenie poprzez zmniejszony pobór energii, warto wiedzieć, co w naszych domach zużywa tej energii największe ilości.

Lodówka

Lodówka jest podstawowym elementem wyposażenia każdego współczesnego domu, jest jednak również największym zjadaczem energii elektrycznej wśród sprzętów RTV i AGD. Jest to spowodowane faktem, że w przeciwieństwie do większości innych sprzętów, z których nawet jeśli korzystamy regularnie to mimo wszystko w sporych odstępach czasowych, lodówka działa przez całą dobę, każdego dnia tygodnia. Współczesna technologia jest coraz skuteczniejsza w zmniejszaniu ilości prądu niezbędnego do zasilenia takiego urządzenia, jednak średnie roczne zużycie energii cały czas utrzymuje się na poziomie od 300 do 400 kWh.

Czajnik

Czajnik elektryczny zapewnia ogromną wygodę w codziennym życiu – dzięki temu wynalazkowi czasy długiego oczekiwania na zagotowanie się wody, by zalać nią szklankę kawy czy herbaty, odeszły już do przeszłości. Teraz wystarczą nam na to już nawet dwie minuty, dzięki czemu nie wpływa to w żaden sposób na rytm naszego dnia. Jednak ten komfort i szybkość działania nie biorą się znikąd i zdecydowanie nie są darmowe, płacimy za nie zwiększonym zużyciem energii elektrycznej – statystyczny czajnik o mocy 2000W w ciągu roku wykorzystuje około 73 kWh.

Pralka

W czasach, kiedy nikt nie bierze już nawet pod uwagę możliwości ręcznego prania ubrań, nie wspominając już nawet o braku czasu na takie czynności w naszym stale biegnącym do przodu świecie, pralka nie jest już luksusem, a raczej sprzętem niezbędnym w każdym domu. Przy korzystaniu z pralki dwa razy w tygodniu – jak ma to miejsce w przypadku statystycznej polskiej rodziny – zużycie sięga 156 kWh w ciągu roku. Warto jednak przy tym pamiętać, że pobór energii będzie zwiększał się wraz z liczbą domowników, jest to szczególnym obciążeniem dla rodzin z małymi dziećmi, przy których potrzeba zrobienia prania pojawia się zdecydowanie częściej.

Odkurzacz

Dbałość o jakość oraz czystość podłóg jest czymś charakterystycznym dla współczesnych domów, jednocześnie nikt nie rozważa powrotu do czasochłonnej czynności regularnego ich zamiatania – stąd też bierze się niezwykła popularność odkurzaczy elektrycznych. Wydawać by się mogło, że z odkurzacza korzystamy jedynie raz na kilka dni przez kilka, maksymalnie kilkanaście minut – właśnie tak kształtuje się statystyczne wykorzystanie odkurzaczy w polskich domach. Jednak w perspektywie roku składa się to średnio na 32 godziny sprzątania, w czasie których pobierane jest aż 48 kWh.

Oświetlenie

Zakładając, że korzystamy z żarówki o mocy od 4 do 10 W, w ciągu roku na zasilanie jej średnio przez 5,5h dziennie zużywane jest 12 kWh. W pierwszej chwili może wydawać się to niewielką ilością, szczególnie biorąc pod uwagę ilość energii, jaką potrzebowały mniej wydajne modele żarówek, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie żarówki znajdujące się w domu, składają się one na stały element wpływający na wysokość rachunków za prąd.

Telewizor

Telewizor stanowi jedno z podstawowych źródeł rozrywki w każdym domu, to przed nim spędzamy czas z rodziną na wspólnym oglądaniu filmów lub zabijamy nudę, śledząc popularne programy – wszystko to sprawia, że w polskich domach w ciągu dnia telewizor działa średnio przez 4,5h dziennie, pobierając wtedy 20W w ciągu godziny. To jednak nie koniec kosztów, ponieważ nawet wyłączony telewizor, o ile jest podłączony do prądu, zużywa 10W na godzinę. Łącznie daje to średnie zużycie w wysokości 104 kWh.

Najprostszym rozwiązaniem na obniżenie opłat za energię mogłaby być rezygnacja z korzystania ze sprzętów, które generują duże zapotrzebowanie na prąd. Wraz z wydatkami, obniżyłoby to jednak nasz standard i komfort życia, dlatego dużo lepszym sposobem na oszczędności jest fotowoltaika. Produkowanie prądu na własne potrzeby to skuteczny i sprawdzony sposób na niższe rachunki, a wybierając SolarSpot, zyskujesz pewność, że nasi doradcy, projektując instalację dla Twojego domu, dopasują ją do Twoich potrzeb. Dzięki temu będziesz w stanie produkować dokładnie tyle energii, ile potrzebujesz!

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.