Blackout – jak przygotować się do długiej przerwy w dostawie prądu?

przerwy w dostawie prądu

Prąd jest tak powszechny, że jego obecność w naszym życiu wydaje się oczywista. Często nie zastanawiamy się, co by się stało, gdyby go zabrakło. Ostatnimi czasy media głośno ostrzegają przed scenariuszem, w którym brakuje energii.  Wiele osób zaczyna się zastanawiać, jak mogą przygotować się do długiej przerwy w dostawie prądu. Dziś wyjaśniamy czym jest blackout, jakie niesie ze sobą konsekwencje oraz w jaki sposób można się przed nim zabezpieczyć. 

Co to jest blackout?

Blackout to potoczne określenie sytuacji, podczas której dochodzi do poważnej awarii sieci elektroenergetycznej. Skutkiem tego jest przerwa w dostawie prądu, czyli całkowity zanik napięcia występujący na dużym obszarze. Zazwyczaj obszar ten obejmuje jedno miasto, ale może zdarzyć się, że prądu nie będzie w całym regionie. Najczęściej blackout dotyczy gminy, powiatu lub miasta wraz z podległymi mu wsiami. We wszystkich budynkach (domach jednorodzinnych, obiektach miejskich i na prywatnych posesjach) nie ma prądu, więc urządzenia elektroniczne przestają działać, brakuje oświetlenia, działające wcześniej systemy zatrzymują się, wskutek czego możliwości człowieka stają się mocno ograniczone. 

Choć do chwilowych zaników energii elektrycznej jesteśmy przyzwyczajeni i każdy z nas przeżył taką sytuację chociaż raz w życiu, blackout jest zupełnie czymś innym. Przede wszystkim jest o wiele groźniejszy. Z jednej strony jego zakres jest większy niż jeden budynek lub dzielnica, z drugiej zaś – trwa o wiele dłużej, a naprawa problemu jest bardziej skomplikowana. W skrajnych przypadkach ludzie mogą być pozbawieni prądu przez kilka dni, a nawet tygodni.  

Jakie konsekwencje niesie ze sobą brak prądu?

Większość z nas pamięta sytuację, w której w domu nie było prądu przez godzinę, dwie lub trzy, dlatego wiemy doskonale z jakimi problemami się to wiąże. Jeśli wbudowane baterie w sprzętach się wyczerpią, nie mamy możliwości ponownie ich zasilić. Musimy zapomnieć o używaniu komputera czy telewizora, więc musimy zacząć szukać sobie innych rozrywek. Choć jest to dość niewygodne, stanowi ledwie wierzchołek góry lodowej. W domach, w których sprzęty RTV i AGD są elektryczne, problemem staje się nawet ugotowanie obiadu lub podgrzanie wody w czajniku. Jeśli akurat robiliśmy pranie, ubrania zatrzaskują się w pralce. Możliwe, że całymi godzinami będą tkwić w wodzie. Do tego nasza lodówka przestaje chłodzić, więc jeśli awaria trwa długo to zmagazynowana żywność może zacząć się psuć. Co więcej, podczas odmrażania zamrażarki, możemy spodziewać się wycieków wody. 

A co w sytuacji, gdy prądu zabraknie, kiedy będziemy w pracy? Przykładowo w zakładach, staje cała produkcja, chyba że firma posiada własne agregaty mogące zasilać urządzenia elektryczne. Ustaje klimatyzacja i wentylacja pomieszczeń, co w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Momentalnie robi się ciemno, gdyż przestają świecić lampy. Pracownicy są zatem zmuszeni zrobić sobie przerwę, a dzienna norma zapewne nie zostanie wyrobiona. W pracy biurowej brak prądu oznacza całkowity paraliż. Nie można wykonać żadnych czynności, gdyż większość z obowiązków wymaga użycia komputera. 

Podczas braku prądu przestają działać systemy bezpieczeństwa i monitoringu. W takich warunkach rodzi się ryzyko kradzieży, dlatego sklepy i salony momentalnie zaczynają się zamykać. Zresztą i tak nie możemy nic kupić, gdyż nie działają elektroniczne systemy płatności (np. terminale płatnicze). Możemy używać tylko gotówki, choć zapewne większość sklepów i tak nie wyda towaru, jeśli nie może wydrukować paragonu. 

brak prądu

Brak prądu pierwszym pionkiem walącego się domina

Myśląc o przerwie w dostawie energii elektrycznej, często zastanawiamy się nad własną sytuacją, czyli o tym, jak poradzimy sobie w domu czy w pracy bez prądu. Warto jednak pochylić się nad ogólną skalą wystąpienia blackout’u. Długotrwałe awarie sieci elektroenergetycznej ciągną za sobą szereg poważnych konsekwencji. Brak prądu oddziałuje na wszystkie domowe instalacje, dlatego trzeba spodziewać się występowania braków również w innych obszarach naszego codziennego życia. Przede wszystkim blackout oznacza odcięcie od wody bieżącej. Nie będzie ona pompowana do naszych domów, gdyż do działania pomp potrzebna jest energia elektryczna. Podobnie będzie w przypadku kanalizacji. Gdy nie ma prądu przestają działać przepompownie, a sama siła grawitacji nie wystarczy, aby odprowadzić ścieki z naszych łazienek. 

Czasem zdarza się, że ktoś posiadający instalacje gazowe, myśli, że brak prądu go nie dotyczy lub że przynajmniej nie będzie tak uciążliwy jak dla innych. Niestety nic bardziej mylnego. Blackout doprowadza do odcięcia przepływu gazu z sieci, więc ogrzewanie i kuchenka gazowa także nie będą działać. Jeśli podczas wystąpienia przerwy w dostawie prądu jesteśmy poza domem, musimy pamiętać, że nie uda nam się zatankować samochodu, ponieważ dystrybutory benzyny lub oleju napędowego również działają na prąd.  

blackout-awaria-prądu

Blackout a dostęp do wody

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak można przygotować się do blackout’u, w pierwszej kolejności zapewne pomyślisz, aby zaopatrzyć się w zapas latarek i świeczek. To dość oczywista reakcja i jak najbardziej prawidłowa. Na długą przerwę w dostawie prądu to jednak za mało. Powinniśmy spisać listę obowiązkową, dzięki której blackout nie będzie nam straszny. Jeśli mieszkasz w bloku to przy całkowitym wyłączeniu prądu, dość szybko zabraknie wody w kranie. Oznacza to, że musisz zaopatrzyć się w wodę pitną, np. w formie dużych baniaków. W chwili, gdy następuje zanik prądu, warto jest od razu napełnić wannę lub wolne miski, aby zgromadzić zapas wody.  Gdy masz domek jednorodzinny, do celów użytkowych możesz wykorzystać zebraną deszczówkę. Nie należy marnować wody w celach sanitarnych. Dobrze jest również mieć jakieś większe wiadro, aby w razie konieczności móc przenieść wodę z beczkowozu do swojego mieszkania. Warto również zorientować się, gdzie w okolicy znajduje się źródło wody, którą po uzdatnieniu (np. ugotowaniu) można spożywać. 

Jak przygotować się do długiej przerwy w dostawie prądu?

Gdy zabraknie prądu, nie działa ogrzewanie, dlatego należy zaopatrzyć się w cieplejsze ubrania, koce i śpiwory. Opłacalne jest, gdy wszyscy domownicy przebywają w tym samym pomieszczeniu, szczególnie jeśli mamy zapasowy grzejnik przenośny, który może ogrzać tylko niewielką przestrzeń. Jedną z ważniejszych czynności, którą powinniśmy podjąć w celu przygotowania się do blackout’u jest zorganizowanie zapasów żywności. Bardziej niż duże, powinny być one dobrze przemyślane. Najlepiej, jeśli wystarczą nam na co najmniej kilka dni. Można pomyśleć nad żywnością liofilizowaną, jednak jest ona dość droga. Dużo tańszym i bardziej dostępnym rozwiązaniem są wszelkiego typu konserwy, tzw. suche produkty (np. ryż, makaron), przetwory z długą datą ważności i warzywa, które można przechowywać (np. ziemniaki). 

Warto pamiętać, że po awarii terminale w sklepach będą działać tylko chwilę na zasilaniu awaryjnym. Dobrze jest zatem od razu udać się na zakupy i zaopatrzyć w niezbędne rzeczy, a także wypłacić trochę gotówki z banku. Jeśli zaś chodzi o gotowanie bez dostępu do prądu, najlepiej sprawdzi się turystyczna kuchenka na paliwa ciekłe. Praktycznym narzędziem w przypadku braku prądu jest również powerbank, który może przedłużyć działanie naszego telefonu. Warto zadbać, aby choć jedna komórka w domu była sprawna, ponieważ będzie ona stanowić główne źródło informacji. 

Panele fotowoltaiczne z bateriami sposobem na blackout

Bardzo przydatne w sytuacji blackout’u jest posiadanie paneli fotowoltaicznych z magazynem energii. Słońce świeci niezależnie od tego, czy zakłady elektroenergetyczne działają czy nie. Ogniwa będą produkować energię elektryczną za sprawą efektu fotowoltaicznego, do którego dochodzi wskutek promieniowania słonecznego. Dzięki połączeniu fotowoltaiki z bateriami, wygenerowany prąd będzie zasilał urządzenia elektryczne, czyli lodówka, pralka czy płyta indukcyjna będą dalej działać.

Co więcej możemy zyskać jeszcze większe bezpieczeństwo, jeśli do instalacji hybrydowej dołączymy pompę ciepła. W takiej sytuacji mamy zapewnione nie tylko naturalne źródło energii, ale również ekologiczne źródło ogrzewania. Chcesz dowiedzieć się więcej o magazynach energii? Sprawdź naszą ofertę!

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.