Połączenie fotowoltaiki i rolnictwa, czyli korzyści płynące z agrofotowoltaiki

korzyści z agrofotowoltaiki

Promienie słoneczne zawsze miały ogromne znaczenie dla rolnictwa, ponieważ to one napędzają wzrost plonów. Współcześnie korzyści ze słońca czerpać można jednak również dzięki produkcji energii – fotowoltaika dla rolnika to sposób na darmową energię i ograniczenie kosztów utrzymania gospodarstwa. Wśród dostępnych rozwiązań mamy oczywiście standardowe instalacje dachowe oraz gruntowe, coraz częściej możemy spotkać się również z instalacjami montowanymi na polach uprawnych oraz pastwiskach. W jaki sposób montaż modułów można pogodzić z kontynuowaniem działalności rolniczej? Czy agrofotowoltaika to opłacalne rozwiązanie?

Prosty sposób na optymalne zagospodarowanie gruntów

Tereny rolne oferują idealne warunki dla farm fotowoltaicznych – duża ilość miejsca na montaż paneli i otwarta przestrzeń bez zacienienia pozwalają na korzystanie z optymalnego poziomu nasłonecznienia, który sprzyja wydajnej pracy instalacji. Jednak wcale nie musisz wybierać pomiędzy przeznaczeniem części ziemi należącej do gospodarstwa na budowę elektrowni słonecznej lub kontynuowaniem użytkowania jej w celach rolniczych. Z pomocą przychodzi agrofotowoltaika – jej głównym założeniem jest umożliwienie jednoczesnego wykorzystania gruntów rolnych oraz pastwisk do uprawy roślin lub hodowli zwierząt w połączeniu z produkcją energii słonecznej. Jak to działa? Tego rodzaju inwestycje dotyczą fotowoltaiki gruntowej, a moduły zamiast w standardowy sposób montowane są na specjalnych podwyższonych stelażach i odpowiednio rozmieszczone, co sprawia, że obecność konstrukcji nie ogranicza możliwości prowadzenia działalności rolnej na powierzchni zlokalizowanej pod poziomem paneli.

agroinstalacja

Agrofotowoltaika a korzyści dla Twojego gospodarstwa, czyli dlaczego to się opłaca?

Montaż paneli słonecznych na terenie pola oferuje szereg różnorodnych korzyści, które pozwalają na poprawę kondycji finansowej gospodarstwa, ale pozytywnie mogą wpłynąć również na efektywność produkcji rolnej.

  • Podstawowym zadaniem takiej instalacji jest oczywiście zaspokajanie potrzeb energetycznych darmowym prądem. W ten sposób zasilanie pracy wszelkiego rodzaju maszyn i systemów, np. systemów nawadniania, chłodniczych czy ogrzewania nie będzie generowało kosztów.
  • Poza oszczędnościami wynikającymi z niższych opłat związanych z utrzymaniem gospodarstwa istnieje również możliwość osiągnięcia dodatkowych zysków, dzięki sprzedaży wyprodukowanego prądu do sieci. Farma fotowoltaiczna w połączeniu z uprawą lub hodowlą daje więc szansę na czerpanie podwójnych zysków z posiadanych gruntów – zarabiasz jednocześnie na swoich plonach i na energii.
  • Połączenie produkcji energii i produkcji rolnej w ramach jednego pola oferuje też mniej oczywiste korzyści – panele zamontowane na gruntach aktywnie wykorzystywanych w działalności rolniczej, poza źródłem zasilania mogą stać się też osłoną dla roślinności lub zwierząt hodowlanych. W obecnych czasach, kiedy coraz częściej mamy do czynienia z falami upałów i suszą, dodatkowe zacienienie stanowi świetny sposób na kontrolowanie poziomu nasłonecznienia i ochronę przed skutkami warunków atmosferycznych, np. palącego słońca.

Jak widać połączenie produkcji rolnej z wytwarzaniem energii jest nie tylko możliwe, ale też bardzo korzystne. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju instalacje pojawiają się na całym świecie – w Australii planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy ponad 100 MW, na której terenie prowadzona będzie hodowla owiec, a podobne projekty łączące fotowoltaikę z hodowlą zwierząt czy sadownictwem planowane są również w Europie. Bez wątpienia możemy oczekiwać więc szybkiego rozwoju tego sektora branży OZE.

Energia słoneczna w rolnictwie to jednak nie tylko ogromne inwestycje, ale przede wszystkim rozwiązania pozwalające na generowanie regularnych oszczędności dla Twojego gospodarstwa. Niezależnie od wielkości instalacji fotowoltaicznej, jaka Cię interesuje, zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą. Przedstawimy Ci naszą ofertę i pomożemy dobrać rozwiązania, które spełnią Twoje oczekiwania!

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.