Instalacje fotowoltaiczne na obiektach sportowych

fotowoltaika w sporcie

Energia słoneczna jest rozwiązaniem, które większość osób kojarzy głównie z możliwością uzyskania darmowej energii z promieni słonecznych przez odbiorców indywidualnych. W rzeczywistości jednak jest to rozwiązanie, które równie dobrze sprawdzi się w przypadku wykorzystania w biznesie czy gospodarstwach rolnych, gdzie zapotrzebowanie na prąd powoduje stale rosnące koszty. W ostatnim czasie coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest też fotowoltaika na obiektach sportowych.

Uniwersalność fotowoltaiki sprawia, że świetnie sprawdza się w bardzo różnorodnych sytuacjach, a instalację zamontować można na różnego rodzaju obiektach, tak długo, jak przeznaczone na instalację miejsce zapewnia wystarczającą ilość wolnej przestrzeni i bezpośredni dostęp powierzchni paneli do promieni słonecznych.

Jakie obiekty sportowe na świecie korzystają z energii słonecznej?

Mimo że wykorzystywanie energii słonecznej do zasilania obiektów sportowych jest na terenie Polski spotykane coraz częściej, wciąż znajdujemy się dopiero na początku drogi w tej kwestii. W innych regionach świata jest to rozwiązanie wykorzystywane już od lat. Pierwszą instalację fotowoltaiczną mającą za zadanie pokrycie zapotrzebowania energetycznego stadionu piłkarskiego zbudowano już w roku 1995 we Freiburgu w Niemczech – na powierzchni ponad 2000 m2 znajdują się moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy wynoszącej 260 kWp. Od tamtej pory dostępne rozwiązania stały się jednak jeszcze wydajniejsze, dzięki czemu obecnie możliwe jest tworzenie jeszcze większych i korzystniejszych instalacji.

Postanowiliśmy więc przedstawić kilka przykładów, które naszym zdaniem najlepiej obrazują szeroką gamę możliwości, jakie związane są z fotowoltaiką w świecie sportu.

  • Indianapolis Motor Speedway

Ten znajdujący się w Indianie w USA tor wyścigowy to jeden z najbardziej pojemnych obiektów sportowych na świecie – zmagania sportowców może oglądać na nim nawet 400 tysięcy widzów! Jednocześnie jest to również przykład największej elektrowni fotowoltaicznej na obiekcie sportowym, na którą składa się 39 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy wynoszącej ponad 9 tysięcy kWp!

  • Johan Cruyff ArenA

Stadion Ajaxu Amsterdam jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie – nic więc dziwnego, że innowacyjne podejście widać tu również w kwestii zasilania. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1130 kWp została na nim zamontowana na powierzchni wynoszącej 7 tysięcy m2. Mimo swoich rozmiarów wystarcza ona jednak na pokrycie tylko 11% zapotrzebowania na energię elektryczną.

  • Signal Iduna Park

Stadion Borussii Dortmund to kolejny przykład wykorzystania fotowoltaiki na dużym stadionie piłkarskim. W tym przypadku jest to instalacja o mocy 924 kWp – dla zobrazowania skali inwestycji warto dodać, że produkowana przez nią energia elektryczna wystarczyłaby do zasilenia ponad 200 domów!

Inwestycje w fotowoltaikę w Polsce

Na zainwestowanie w energię słoneczną decydują się jednak nie tylko obiekty sporo od nas oddalone, ale również te całkiem blisko. Świetnym przykładem jest tutaj na przykład stadion w Legionowie, który w fotowoltaikę zainwestował już w 2015 roku! Posiada on instalację o mocy 40 kWp.

Również w SolarSpot możemy pochwalić się swoimi działaniami w powiększaniu udziału  energii słonecznej w zasilaniu obiektów sportowych. To właśnie nasza firma została wybrana do wykonania instalacji dla Gdańsko Sopockiej ERGO ARENY – inwestycja ta przyniesie stadionowi ogromne oszczędności w przyszłości!

Jasno więc widać, że korzyści dla dużych obiektów są ogromne – równie wiele może zyskać jednak również Twój dom czy firma! W SolarSpot podejmujemy się bardzo różnorodnych realizacji, a ponieważ projekty instalacji tworzymy z myślą o indywidualnych potrzebach każdego klienta, możemy zagwarantować Ci jej optymalne działanie pokrywające Twoje zapotrzebowanie na energię!

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.