Energia dla Wsi – nowy program dofinansowań dla rolników!

Jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie nowy program dofinansowań dla rolników – Energia dla Wsi. Według zapowiedzi Resortu Rolnictwa będzie on posiadał o wiele szerszy zakres niż Agroenergia, zarówno pod względem rodzaju inwestycji, wysokości dotacji, jak i grona beneficjentów. 

Rolnicy, którzy chcą zasilić swoje gospodarstwo w zieloną energię, mogą ubiegać się o dofinansowanie m.in. instalacji fotowoltaicznych z programu Agroenergia prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pod koniec zeszłego roku pojawiły się jednak informacje o planowanym uruchomieniu nowego programu dotacji dla sektora Agro.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska powołało zespół ekspertów w obszarze odnawialnych źródeł energii, którzy pracują nad nowymi rozwiązaniami. Efektem prac jest program Energia dla Wsi, który według najnowszych doniesień ma zostać uruchomiony w drugiej połowie 2022 r. W chwili wejścia w życie zastąpi program Agroenergia. 

Energia dla Wsi ma mieć o wiele szerszy zakres niż Agroenergia, zarówno pod względem rodzaju inwestycji objętych dofinansowaniem, wysokości wsparcia, jak i grona benefitów mogącego z niego skorzystać. 

Program Energia dla Wsi będzie skierowany do:

  • rolników (osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność rolniczą),
  • jednostek samorządu terytorialnego i spółdzielni energetycznych na inwestycje OZE dla lokalnych społeczności. 

Aktualnie plan programu otrzymał pozytywną opinię Rady Konsultacyjnej Funduszu Modernizacyjnego, po czym został skierowany do akceptacji do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Gdy otrzyma zielone światło, możemy spodziewać się bardziej szczegółowych informacji o zasadach przyznawania dofinansowania i udostępnionej puli środków.

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.