Zalety samochodów elektrycznych

zalety samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Z roku na rok ich cena spada, zaś wydłuża się ich zasięg i pojemność akumulatora. Z biegiem czasu powstaje również cała infrastruktura umożliwiająca ładowanie pojazdów ekologicznych w różnych częściach kraju. Dziś zebraliśmy dla Was zalety samochodów elektrycznych, uwzględniając korzyści zarówno dla kierowcy, jak i dla środowiska. Co więcej mamy dla Was niespodziankę, o której piszemy na końcu artykułu! Zdecydowanie warto doczytać do końca!

Samochód elektryczny vs. spalinowy

Auta spalinowe są duże i ciężkie, ważą co najmniej 100 kg. Ich silnik wspomagany jest przez szereg układów, takich jak: chłodniczy, elektryczny i dolotowy. Poszczególne układy są połączone ze sobą przez skomplikowane okablowanie składające się z gumowych, metalowych i elektrycznych przewodów. Silnik i skrzynia biegów zajmują mnóstwo miejsca, a chłodnica i układ dolotowy wpływają na specyficzne ukształtowanie pojazdu. 

W takim ujęciu samochód elektryczny posiada znacznie prostszą budowę niż spalinowy. Przykładowo nie może dojść do zepsucia sprzęgła, gdyż w większości modeli go zwyczajnie nie ma. Nowoczesne samochody mają nawet kilkukrotnie mniej części, co bezpośrednio wiąże się z mniejszym ryzykiem ich awarii. Elektryki posiadają jeszcze jedną zaletę, o której wiele osób nie wie – mają możliwość utraty prędkości bez używania hamulca. Prowadząc pojazd w odpowiedni sposób, możemy zaoszczędzić na wymianie klocków i tarcz hamulcowych. 

Silnik elektryczny jest znacznie mniejszy od spalinowego, a napęd można umieścić w różnych miejscach. Pojazd nie ma wałów napędowych ani dodatkowych przekładni, co daje znacznie większe pole do manewru projektantom. Samochody elektryczne mają dużo atrakcyjniejszy design i więcej miejsca w przedziale bagażowym. Ponadto baterie litowo-jonowe są płaskie, dzięki czemu można umieścić je na podłodze, zapewniając tym samym wygodę i bezpieczeństwo. 

Dynamika jazdy w samochodach elektrycznych jest znacznie większa niż w przypadku aut spalinowych. Pełen moment obrotowy jest dostępny w każdej chwili i bez względu na osiąganą prędkość. Elektryki pobierają prąd bezpośrednio z akumulatorów, z tego względu jest w nich znacznie cieplej. Ma to ogromne znacznie w zimie, kiedy zwykły pojazd spalinowy zaczyna nagrzewać się dopiero w chwili spalania paliwa. Jednocześnie w lecie samochód elektryczny znacznie szybciej się schładza, a nowoczesna technologia umożliwia zdalne ustalenie temperatury. W niektórych modelach funkcjonuje również tzw. tryb kempingowy, który pozwala utrzymać pożądaną temperaturę we wnętrzu nawet podczas wielogodzinnego postoju. 

samochody-elektryczne-zalety

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Nowoczesne samochody zasilane energią elektryczną są znacznie bardziej ekologiczne od aut spalinowych. Nie emitują dwutlenku węgla, związków siarki, węglowodorów, ołowiu czy tlenków azotu. Wszystkie te substancje są szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także wpływają na pogarszającą się jakość powietrza i efekt cieplarniany. Odejście od pojazdów spalinowych jest więc pierwszym krokiem w stronę ochrony środowiska naturalnego. Musimy jednak w jakiś sposób się przemieszczać i transportować towary. Z tej potrzeby powstały samochody ekologiczne, czyli zeroemisyjne lub hybrydowe (łączące zalety samochodów elektrycznych z wielofunkcyjnością aut tradycyjnych). 

Jeśli samochody elektryczne zaczną częściej pojawiać się na ulicach, ich wpływ na środowisko będzie minimalny. Pozwoli to z kolei zapomnieć o trujących spalinach. Jeszcze lepsze dla ochrony przyrody jest rozwiązanie polegające na zasilaniu aut za pomocą energii odnawialnej. W ten sposób nie sięgamy po wyczerpujące się zasoby naturalne naszej planety, takie jak węgiel brunatny czy ropa naftowa. 

Zalety samochodów elektrycznych względem środowiska są różne. Oprócz zeroemisyjności, warto również wspomnieć o tym, że nie powodują one hałasu. Głośne dźwięki są szkodliwe dla ogólnego samopoczucia i pogarszają jakość życia. Zwiększają zmęczenie i stres, a przy tym niszczą słuch. W dużych miastach hałas jest więc wielkim problemem, który elektryki mogłyby rozwiązać. Samochody elektryczne są ciche, dzięki czemu jazda nimi jest przyjemna, a jednocześnie nie przeszkadza innym.

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Oprócz tego, że elektryki to samochody ekologiczne, niosą ze sobą wiele dodatkowych korzyści. Wiele z nich wciąż nie jest zbyt rozpowszechniona, dlatego warto się im przyjrzeć. Przede wszystkim samochody elektryczne wiążą się z niskimi kosztami eksploatacji. Ładowanie pojazdów za pomocą prądu jest znacznie tańsze niż tankowanie tradycyjnych aut. Koszty utrzymania elektryka mogą dodatkowo zmniejszyć się, jeśli posiadamy zamontowane panele fotowoltaiczne. W ten sposób pozyskujemy darmową energią, którą zasilamy pojazd we własnym domu i w czasie, który jest dla nas najbardziej dogodny. 

Zalety samochodów elektrycznych obejmują również różnego typu przywileje, takie jak darmowe miejsca postojowe w strefach płatnego parkowania. W dużych miastach, gdzie koszty parkingów są dość wysokie jest to oszczędność rzędu 30 zł dziennie, czyli 600 zł miesięcznie. W skali roku można zaoszczędzić ponad 7 000 zł. Mało kto wie także, że samochody elektryczne mogą poruszać się po buspasach. Kierowcy pojazdów z zielonymi rejestracjami mogą więc zapomnieć o korkach w godzinach szczytu. 

Coraz więcej miast wprowadza strefy z zakazem wstępu dla aut spalinowych. Nie trzeba szukać przykładów daleko, w wielu miejscach w Berlinie wymaga się, aby samochód posiadał certyfikat poświadczający o jego niskiej emisyjności. Pojazdy emitujące duże ilości dwutlenku węgla nie mogą swobodnie poruszać się po mieście. W Polsce coraz głośniej o wprowadzeniu specjalnych stref w Warszawie czy Krakowie. Można przewidywać, że z czasem przepisy w tym zakresie ulegną zaostrzeniu. 

W większości państw funkcjonują specjalne systemy mające rozpowszechnić samochody ekologiczne i zachęcać do ich zakupu coraz większą liczbę osób. Z tego względu wprowadza się programy dofinansowujące zakup elektryka. Polska pod tym względem nie odbiega od normy. W 2020 r. wprowadzono aż trzy programy mające rozpowszechnić ideę elektromobilności. Pierwszy z nich to tzw. Zielony Samochód, który umożliwiał dofinansowanie w wysokości 15% wartości samochodu elektrycznego. W praktyce to oszczędność na poziomie ok. 20 000 zł. Drugim programem pilotażowym jest eVan skierowany do przedsiębiorców oraz Koliber – taxi dobre dla klimatu przeznaczony dla firm przewozowych. Planuje się wprowadzenie kolejnych systemów wsparcia, dzięki którym więcej Polaków zacznie dostrzegać zalety elektrycznych samochodów. 

auta-elektryczne-zalety

Jak połączyć zalety elektrycznych samochodów z fotowoltaiką?

Samochód elektryczny nie spala benzyny ani oleju napędowego, tylko wykorzystuje zgromadzoną wcześniej energię elektryczną. Prąd jest nie tylko tańszy od paliwa, ale także można go pozyskiwać samodzielnie za sprawą fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne wychwytują promieniowanie słoneczne i wytwarzają energię elektryczną. Następnie za sprawą falownika wygenerowany prąd stały zostaje przemieniony na prąd zmienny, którym możemy naładować samochód elektryczny. Zasilanie pojazdu może odbywać się w domu za sprawą specjalnej ładowarki do samochodów elektrycznych lub na publicznych stacjach ładowania. 

Zalety samochodów elektrycznych wynikają przede wszystkim z tego, że generują znacznie mniejsze koszty zasilania. Średnio zapłacimy ok. 60 groszy za jedną kilowatogodzinę. Oznacza to, że naładowanie akumulatora o pojemności 50 kWh będzie kosztować ok. 30 zł. Posiadając panele fotowoltaiczne, samochód ekologiczny praktycznie nic nie kosztuje. Stawki na publicznych stacjach ładowania są różne, jednak nawet w najbardziej skrajnym przypadku i tak zapłacimy mniej niż za obsługę pojazdu spalinowego. 

Wygraj samochód elektryczny w Słonecznej Loterii SolarSpot!

Samochód elektryczny jest oszczędny, nowocześnie zaprojektowany, wygodny i cichy, a przy tym zupełnie nieszkodliwy dla środowiska. Pozwala nie rezygnować z komfortowej jazdy, jednocześnie dbając o przyrodę. To przyszłość branży motoryzacyjnej oraz doskonały sposób na zmniejszenie kosztów i szkodliwości ogólnoświatowego transportu. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pozwala nam jeździć praktycznie za darmo. A teraz możesz wygrać samochód elektryczny dla siebie w naszej Słonecznej Loterii!

Łącznie odbędzie się 5 losowań, w których można wygrać:

  • 5 telefonów iPhone SE,
  • 5 skuterów elektrycznych Bili Bike Hawk Żel,
  • 1 voucher uprawniający do dwuletniego najmu samochodu elektrycznego Volkswagen ID. 4 

Losowanie finałowe, w którym można zgarnąć voucher na wynajem elektrycznego SUV’a odbędzie się 3 stycznia. Możesz przekonać się na własnej skórze, jak przyjemna jest jazda elektrykiem. 

W Słonecznej Loterii mogą wziąć udział wszyscy, którzy zawrą z nami umowę w okresie od 25 sierpnia do 31 grudnia 2021 r. i wypełnią formularz rejestracyjny

Regulamin loterii dostępny jest tutaj.

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.