Porządki w „Czystym Powietrzu”.

Koniec z dofinansowaniem do wątpliwej jakości urządzeń! Sprawdź, jaki sprzęt będzie akceptowany.

8 stycznia 2024r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował,że podjął decyzję o zmianie wymagań dotyczących pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”. Zmiany te mają na celu ochronę beneficjentów i zapewnienie, że dofinansowanie będzie można uzyskać tylko na urządzenia o gwarantowanej jakości, których parametry techniczne zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanychna terenie EU lub EFTA.

Z tego wynika, że dofinansowaniem będą objęte wyłącznie pompy ciepła wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/. Wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście ZUM będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z ww. badań, a od 1 kwietnia 2024 roku lista ta będzie zawierała wyłącznie urządzenia, które spełniają założone warunki i przeszły pozytywną weryfikację.

To znakomita wiadomość dla wszystkich, którzy planują zastąpić stare źródła ciepła na paliwo stałe pompą ciepła i skorzystać przy tym z dofinansowania. W ostatnim roku rynek został zalany przez urządzenia, które albo nie trzymały parametrów zapisanych w kartach produktu, albo były zupełnie niedostosowane techniczne do temperatur zimowych panujących na terenie Polski. Wiele firm, wyczuwając w tym okazję do szybkiego zarobku, mianowało się na chwilę „instalatorami” i sprzedawało swoim klientom taki sprzęt, kusząc niską ceną. Skutki takich działań są odczuwalne już tej zimy. Pompy przestają działać lub nie zapewniają wymaganych parametrów cieplnych, a firmy, które je sprzedały… No cóż, znikają z rynku umywając ręce przed odpowiedzialnością. Z poważnym problemem za to zostają użytkownicy. Świetnie, że NFOŚiGW postanowił ukrócić te praktyki.

Przy okazji z przyjemnością informujemy, że wszystkie linie produktowe pomp ciepła, które SolarSpot ma w swojej ofercie, posiadają stosowne certyfikaty gwarantujące wysoką jakość i spełniają nowe wymogi programu „Czyste Powietrze”.

Źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/

Product Manager SolarSpot

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.