Po raz drugi wykonamy fotowoltaikę dla ERGO ARENY

Po raz kolejny wygraliśmy przetarg na instalację fotowoltaiczną na dachu ERGO ARENY. Panele na gdańsko-sopockiej hali widowiskowo-sportowej osiągną moc ok. 300 kWp. 

Pierwszy projekt dla ERGO ARENY – 99,63 kWp

To już drugi raz, gdy SolarSpot wykona instalację dla gdańsko-sopockiej hali widowiskowo-sportowej ERGO ARENA. Poprzednim razem zamontowaliśmy 246 indywidualnych modułów – każdy o mocy 405 Wp, a także cztery falowniki marki SolarEdge o jednostkowej mocy 25 kW, co łącznie dało 99,63 kWp mocy całej instalacji.

System został uruchomiony w sierpniu 2020 r. Od tego czasu instalacja wyprodukowała ponad 173 MWh energii, przynosząc ERGO ARENIE oszczędności na poziomie 125 tys. zł. Zwrot inwestycji nastąpi w ok. 4 lata. Do tej pory nasz pierwszy projekt pozwolił uniknąć emisji 125 ton dwutlenku węgla.

Ostatnie lata to okres niesamowitego rozwoju przedsięwzięć proekologicznych, które nie są już tylko modnym tematem PR-owym, ale faktycznie stały się priorytetowym kierunkiem rozwoju dla przedsiębiorstw myślących o swojej przyszłości. Aktualna sytuacja na rynku energii powoduje, że jeszcze bardziej uzasadnione są inwestycje w obszarze efektywności energetycznej, w tym w zakresie OZE. Hala ERGO ARENA jest już od kilku lat aktywna w tym obszarze: dokonaliśmy kompleksowej modernizacji oświetlenia na nowoczesne energooszczędne technologie LED, wdrażamy system zarządzania energią oraz stopniowo budujemy własne moce wytwórcze zielonej energii. Umowa z naszym partnerem firmą SolarSpot stanowi już III etap inwestycji w fotowoltaikę na dachu hali. Już dzisiaj ERGO ARENA jest liderem w kraju oraz mieście się w ścisłej czołówce europejskiej wśród tego typu obiektów – zaznacza Magdalena Sekuła, Prezes Zarządu Spółki Hala Gdańsk-Sopot, operatora ERGO ARENY.

Drugi projekt dla ERGO ARENY – 99,82 kWp

Tym razem zamontujemy instalację fotowoltaiczną o nieco większej mocy – 99,82 kWp.  Do realizacji inwestycji wykorzystamy 217 modułów, z czego każdy osiągnie moc 460 Wp oraz trzy falowniki marki SolarEdge – dwa o mocy 25kW i jeden o mocy 50 kW. Projekt wyceniliśmy na kwotę 489 886,61 zł brutto. 

Przy rosnących cenach energii elektrycznej, oszczędności dla ERGO ARENY będą zapewne jeszcze większe niż poprzednim razem. Dodatkowo, szacujemy, że przez 25 lat działania (średni okres pracy instalacji) uda się uniknąć emisji 1568 ton dwutlenku węgla. To wielki krok w stronę transformacji energetycznej kraju! 

Uważam, że ERGO ARENA może być wzorem dla innych obiektów widowiskowo-sportowych ze względu na ambitne cele energooszczędne oraz proekologiczne działania. Dla SolarSpot wcześniejsza inwestycja na dachu ERGO ARENY to jeden z flagowych projektów w naszym portfolio. Cieszę się, że dołączy do niego kolejna realizacja, a SolarSpot swoją codzienną działalnością może wspierać różne podmioty w Polsce w mierzeniu się z wyzwaniami związanymi z obniżeniem kosztów użytkowanej energii i zmniejszaniem śladu węglowego – mówi Przemysław Błaszczyk, Prezes SolarSpot SA.

W przetargu startowało 7 firm, a o wyborze wykonawcy zdecydowała cena oraz liczba oferowanych modułów fotowoltaicznych. 

Przy szybko rosnących cenach energii w Polsce, innowacyjne firmy i osoby prywatne coraz częściej szukają alternatywnych źródeł energii jako rozwiązania. System solarny okazał się najbardziej popularną opcją ze względu na swoją wydajność, jakość dostępnych produktów i obowiązujące zachęty rządowe. Dzięki ogromnym redukcjom emisji dwutlenku węgla, to właśnie takie nieruchomości jak ERGO ARENY wyznaczają drogę w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości, z dala od energii zasilanej węglem – komentuje Michał Marona, dyrektor generalny SolarEdge Poland.

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.