Nowe przepisy przeciwpożarowe w fotowoltaice – Prawo budowlane

Nowe przepisy przeciwpożarowe

Już od 19 września 2020 r. zaczęły obowiązywać w Polsce zapisy znowelizowanej ustawy „Prawo budowlane”, które regulują wymogi związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego instalacji fotowoltaicznej w przypadku montażu instalacji o mocy większej niż 6,5 kWp. Na czym dokładnie polegają zmiany?

Nowe przepisy przeciwpożarowe – fotowoltaika

Nowe przepisy nakładają na inwestorów obowiązek dostosowania planowanej instalacji fotowoltaicznej do wymagań ochrony przeciwpożarowej. W tym celu jej projekt musi zostać skonsultowany z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Celem procesu uzgadniania projektu jest uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jak wyglądają właściwości pożarowe oraz jaka jest reakcja montowanych urządzeń na ogień?
  • Jaki wpływ na elementy danego obiektu będzie miał ewentualny pożar urządzenia PV?
  • W jaki sposób przeprowadzone zostały przewody?
  • Jaka jest klasa reakcji zamontowanych przewodów na ogień?
  • Czy obiekt, na którym montowana jest instalacja, został odpowiednio oznakowany?

By spełniać wymagania, projekt musi uwzględniać zabezpieczenia na wypadek pożaru, jak na przykład przeciwpożarowy wyłącznik prądu oraz wskazywać potencjalne zagrożenia. Ponadto sprawdzana będzie poprawność stosowanych oznaczeń – plan instalacji fotowoltaicznej powinien zawierać szczegóły dotyczące rozmieszczenia poszczególnych urządzeń, a także czytelną legendę oznakowania graficznego. 

Znowelizowana ustawa obejmuje każdą instalację fotowoltaiczną zamontowaną na gruncie oraz na budynkach, której moc przekracza 6,5 kWp. Zakłada również konieczność przekazania Państwowej Straży Pożarnej informacji o zrealizowaniu inwestycji.

Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa użytkowników i zmniejszenie ryzyka pożaru instalacji do minimum, a sama konieczność konsultacji z rzeczoznawcą nie powinna odbić się na długości całego procesu. Całość przyspieszyć można decydując się na współpracę z wiarygodnym i doświadczonym wykonawcą – jest to gwarancja solidnie wykonanego projektu, który będzie zgodny z obowiązującymi regulacjami.

W SolarSpot do bezpieczeństwa naszych realizacje zawsze przywiązywaliśmy równie dużą wagę, jak do ich wydajności – podejście to zamierzamy kontynuować również w odniesieniu do nowych przepisów. Wybierając właśnie nas do wykonania Twojej instalacji, zyskujesz pewność, że płacisz za rozwiązania jakościowe i spełniające najwyższe standardy!

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.