Kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych – czy ma znaczenie?

Kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych - czy ma znaczenie?

Planując montaż paneli fotowoltaicznych, należy w pierwszej kolejności zaplanować ich położenie. Zazwyczaj moduły montowane są na dachu lub gruncie, jednak nie jest to jedyny wybór, przed którym stają inwestorzy. Ogromne znaczenia ma bowiem kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych. Wpływa on na efektywność całej instalacji, a co za tym idzie – na ilość wygenerowanego prądu. Można się jednak spotkać z wieloma nieprawdziwymi informacjami na ten temat, dlatego postanowiliśmy wyraźne określić, jakie powinno być nachylenie paneli fotowoltaicznych, aby przynosiły one najwięcej korzyści.

Jaki jest kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?

Każda instalacja fotowoltaiczna generuje inną ilość energii. Zależy to od wielu czynników, w tym wielkości i liczby modułów. Kluczowym czynnikiem, który niestety często nie jest brany pod uwagę jest kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Sporym problemem jest jednak chaos informacyjny w tej kwestii. Przeglądając różne źródła, zazwyczaj niezbyt wiarygodne, można spotkać się z innymi danymi. Zdarza się nawet, że podawane informacje wzajemnie się wykluczają. Jest to problematyczna sytuacja, gdyż położenie modułów wpływa na ilość generowanej mocy.

Za optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce uznaje się 30-40°. Ustala się go względem padania promieni słonecznych. Niewłaściwe ustawienie paneli fotowoltaicznych sprawi, że system będzie wytwarzał mniej energii, a co za tym idzie znacznie spadnie opłacalność całej inwestycji. Z tego powodu należy precyzyjnie ustalić położenie modułów, aby móc wykorzystać w pełni potencjał własnej elektrowni słonecznej.

Czy kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych ma znaczenie?

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych nie stanowi jedynego czynnika, na który należy zwrócić uwagę podczas ustalania położenia konstrukcji. Równie ważny jest kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych. Powierzchnia czynna paneli fotowoltaicznych powinna być zawsze skierowana w stronę słońca. Oznacza to, że ich położenie będzie różnić się zależnie od kraju. W państwach znajdujących się na północ od równika (w tym w Polsce) fotowoltaikę ustawia się w kierunku południowym. Pozwoli to uzyskać optymalne warunki, dzięki którym instalacja będzie pracować z najwyższą efektywnością zarówno w lecie, jak i w zimie.

W przypadku dachów niestandardowych moduły mogą być ustawione na południowy-wschód oraz południowy-zachód. Dopuszcza się również instalowanie konstrukcji w kierunku wschodnio-zachodnim (pod kątem nachylenia 30°), jednak wiąże się to ze słabszym nasłonecznieniem, czego efektem jest mniejszy uzysk energii. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że słońce dłużej pada na ogniwa, a więc produkcja energii zaczyna się wcześniej i kończy się później. SolarSpot umożliwia montaż w kierunku wschodnio-zachodnim. W takim przypadku nasi specjaliści każdorazowo uświadamiają klientów o możliwym spadku uzysku nawet do 15%. Najlepiej jest zdecydować się na standardowe parametry montażowe:

  • kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych o wartości od 30 do 40°,
  • orientację południową.

Ustawienie paneli fotowoltaicznych a wydajność systemu

Minimalny kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych w przypadku dachu skośnego wynosi 10°. To najmniejsza pochyłość, która umożliwia funkcjonowanie systemu. Skos jest koniecznością, ponieważ dzięki niemu deszcz i śnieg mogą swobodnie spłynąć z modułów. Jeśli pozwoliłoby się na leżenie śniegu na modułach, spowodowałoby on ich zacienienie, a co za tym idzie – zmniejszyłoby to ich wydajność.

W przypadku, gdy dach posiada mniejszy spadek niż 10°, należy zastosować konstrukcję korygującą. Zwiększa ona kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych do niezbędnej wartości. Posiada jednak wadę w postaci zwiększonej powierzchni montażowej, co skutkuje większymi kosztami inwestycji. Konstrukcję korygującą można zamontować na wszystkich rodzajach pokryć dachowych, dzięki czemu niezależnie od tego, jak wygląda nasz dom, istnieje możliwość zaprojektowania takiej instalacji, która będzie osiągać największą efektywność.

Aby ustalić najlepszy kąt paneli fotowoltaicznych, należy uwzględnić region, w którym znajduje się budynek. Na północy bardziej opłacalne jest ustawienie dachu bliższe 40°. Na terenach południowych wartość ta powinna być zbliżona 30°. Przyjmuje się, że 30° jest najbardziej uniwersalnym parametrem, który pozwala uzyskać optymalną wydajność bez względu na porę roku. Oznacza to, że instalacja będzie produkowała prąd również zimą.

Jeśli kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych jest mniejszy niż 30°, proces produkcji energii odbywa się wyłącznie latem. Nie jest to jednak zupełnie złe rozwiązanie, gdyż świetnie sprawdza się w przypadku domków letniskowych, w których prąd jest potrzebny tylko przez kilka miesięcy. Instalacje na dachach południowych o niestandardowym nachyleniu, czyli większym lub mniejszym niż optymalne wartości 30-40°, przynoszą mniejsze uzyski energii.

Bardzo efektywne jest ustawienie paneli fotowoltaicznych na halach namiotowych. Odpowiednio zbilansowany projekt gwarantuje sprawne działanie elektrowni przez wiele lat, a co za tym idzie długookresowe oszczędności na prądzie. Instalacja fotowoltaiczna na dachu generuje energię, którą można wykorzystywać do zasilania urządzeń oraz systemów. Fotowoltaika na halach namiotowych stanowi przyszłościowe rozwiązanie, które pozwala połączyć funkcję przestrzeni magazynowej lub przemysłowej z elektrownią słoneczną.

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.