Jak przygotować dom pod fotowoltaikę na etapie budowy?

Kiedy decydujemy się na uwzględnienie fotowoltaiki na etapie projektowania domu, zyskujemy możliwość zoptymalizowania budynku pod kątem wymagań technicznych planowanej inwestycji dla zapewnienia idealnych warunków do montażu modułów i ich wydajnej pracy. Wybierając szczegóły projektu, warto skupić się więc nie tylko na powierzchni, układzie pomieszczeń czy estetyce, ale też funkcjonalności, a przede wszystkim poinformować architekta o swoich planach dotyczących instalacji paneli już w początkowej fazie prac. W ten sposób system fotowoltaiczny stanie się nie tylko dodatkiem, ale integralną częścią tworzonego projektu.

Fotowoltaika na etapie projektowania domu. Jak uwzględnić ją w projekcie?

By wydajność domowej elektrowni słonecznej pozwalała na pokrycie zapotrzebowania energetycznego, należy zadbać o dwie rzeczy – właściwy dobór mocy oraz zapewnienie wystarczającego poziomu nasłonecznienia. Obie te kwestie są istotnie nie tylko z punktu widzenia specjalistów projektujących samą instalację, ale też architektów, którzy mogą zadbać o stworzenie odpowiednich warunków do montażu i produkcji prądu.

Co należy więc uwzględnić w projekcie domu jednorodzinnego z instalacją fotowoltaiczną?

  • Dobór wielkości instalacji

Zanim architekt uwzględni instalację w projekcie, niezbędne jest dobranie jej mocy tak, by była w stanie sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu. Wpłynie to na liczbę paneli, a więc również powierzchnię niezbędną do montażu. W przypadku modernizacji budynków wystarczy w tym momencie określić średnie zużycie prądu, korzystając z wcześniejszych rachunków, dla nowych nieruchomości należy jednak oszacować przyszłe zużycie na podstawie urządzeń i systemów elektrycznych, np. ogrzewania, które znajdą się w domu oraz liczby mieszkańców. Na tym etapie warto myśleć też przyszłościowo i zapewnić sobie możliwość ewentualnej rozbudowy instalacji w przyszłości.

  • Wybór miejsca budowy

Zacienienie nawet części instalacji może znacznie wpłynąć na jej możliwości produkcyjne, dlatego istotne jest właściwe umiejscowienie budynku na terenie działki. Należy zwrócić szczególną uwagę na najbliższe otoczenie i elementy, które mogą rzucać cień na powierzchnię dachu w ciągu dnia, np. wysokie drzewa lub sąsiadujące nieruchomości.

  • Orientacja budynku uwzględniająca nasłonecznienie

Właściwa orientacja dachu względem padających promieni słonecznych pozwala na maksymalne wykorzystanie nasłonecznienia. Dla instalacji montowanych na terenie Polski najkorzystniejsza jest ekspozycja południowa i to w tej lokalizacji najlepiej planować montaż. Wiedząc, że w domu zamontowana ma być fotowoltaika, na etapie projektu architekt będzie w stanie zadbać o właściwe przystosowanie właśnie tej strony dachu.

  • Projekt dachu

Projekt dachu, na którym zamontowana ma być instalacja, powinien być możliwie jak najprostszy, bez elementów wpływających na zacienienie i zajmujących powierzchnię, jak kominy, różnice poziomów czy okna dachowe – dotyczy to przede wszystkim strony południowej, która zapewnia najlepsze warunki słoneczne. W ten sposób znajdzie się na nim wystarczająca ilość miejsca dla paneli, a ich równe rozmieszczenie zapewni spójny wygląd budynku.

Ważny jest też kąt nachylenia dachu. Przyjmuje się, że dla optymalnej wydajności panele powinny być montowane pod kątem od 30 do 40 stopni – kąt nachylenia spoza tego zakresu może znacznie obniżyć możliwości produkcyjne, co wpłynie na opłacalność inwestycji, a w przypadku dachów płaskich niezbędne będzie zastosowanie dodatkowej konstrukcji, co podniesie koszty.

  • Zaplanowanie instalacji systemu fotowoltaicznego

Do produkcji energii słonecznej nie wystarczy instalacja modułów na dachu, inne niezbędne kroki to montaż falownika, podłączenie uziemienia oraz połączenie wszystkich elementów w jeden sprawnie działający system. Przygotowując projekt domu z fotowoltaiką, zadaniem architekta jest więc ścisła współpraca z wykonawcami instalacji elektrycznej oraz fotowoltaicznej w celu uwzględnienia optymalnych rozwiązań ułatwiających montaż i podłączenie domowej elektrowni.

Profesjonalny projekt uwzględniający Twoje potrzeby – dlaczego to się opłaca?

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale też planowania i koordynacji pracy wykonawców zajmujących się poszczególnymi etapami realizacji. Jak zadbać więc o stworzenie budynku dopasowanego do swoich potrzeb? Jak uniknąć komplikacji i zagwarantować sprawny przebieg inwestycji? Jak zapewnić zgodność projektu fotowoltaiki z prawem budowlanym? Na wszystkie te pytania udzielić można jednej odpowiedzi i jest nią powierzenie swojego projektu specjalistom.

Współpraca z doświadczonym architektem to sprawdzony sposób na zaprojektowanie funkcjonalnego i atrakcyjnego budynku, w którym znajdzie się miejsce na wszystkie planowane dodatki i systemy, a wybierając SolarSpot, zyskujesz projekt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego stworzony od podstaw przez naszych ekspertów. Jeśli planujesz więc inwestycję w budowę nieruchomości i interesuje Cię możliwość zasilenia jej prądem prosto ze słońca – zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą!

Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.