Instalacja fotowoltaiczna: Jak rozpocząć generowanie oszczędności?

jak rozpocząć generowanie oszczędności

Branża odnawialnych źródeł energii rozwija się coraz szybciej, stając się korzystną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii – zarówno biorąc pod uwagę kwestie ekologiczne, jak i finansowe. Szczególną popularnością w tej kategorii cieszy się fotowoltaika – dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna to sposób na spore oszczędności dla gospodarstw domowych, firm oraz gospodarstw rolnych.

Wzrost popularności fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne na polskim rynku wciąż są stosunkowo nowym rozwiązaniem, jednak skokowy wzrost ich liczby jasno pokazuje nie tylko potencjał płynący z produkowania energii słonecznej na własny użytek, ale też ogromne zainteresowanie tym zagadnieniem wśród Polaków. Jeszcze w 2013 r. liczba zamontowanych na terenie kraju instalacji ograniczała się do 50, ale już w roku 2018 przekroczyła 54 000.

Głównym powodem takiej sytuacji są możliwe do osiągnięcia korzyści – występujące na przykład w postaci oszczędności wynikających ze znacznego obniżenia rachunków za energię elektryczną, ale też wzorce płynące z państw zachodnich, gdzie instalacje słoneczne świetnie sprawdzają się już od wielu lat.

Energia prosto z promieni słonecznych – to się opłaca!

Wskazując na kwestię opłacalności inwestycji w fotowoltaikę, warto jednak od razu zaznaczyć, że korzyści z niej płynące nie ograniczają się jedynie do niższych opłat za prąd. To także możliwość skorzystania z szeregu programów finansowania, które w znaczny sposób zmniejszają obciążenie dla portfeli inwestorów – są to między innymi:

  • program Mój prąd dla domów jednorodzinnych,
  • program Słoneczne dachy dla wspólnot mieszkaniowych,
  • program Agroenergia dla gospodarstw rolnych,

do programów oferujących dofinansowanie dochodzą również ulgi podatkowe oraz korzyści płynące z bycia prosumentem – czyli jednocześnie konsumentem i producentem energii elektrycznej. Wszystko to sprawia, że instalacja fotowoltaiczna zaczyna przynosić zyski już od pierwszego dnia.

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.