Czy wspólnoty mieszkaniowe mogą inwestować w fotowoltaikę?

fotowoltaika dla wspólnot

Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla firm oraz klientów indywidualnych nie jest już niczym nowym, obecnie jednak panele słoneczne coraz częściej pojawiają się również na dachach wspólnot mieszkaniowych. Takie wspólnoty mogą więc bez żadnych przeszkód przeprowadzić podobną inwestycję w celu generowania oszczędności korzystając z prądu pochodzącego prosto ze słońca! Co jednak warto wiedzieć o tego rodzaju realizacjach?

Instalacje fotowoltaiczne dla wspólnot mieszkaniowych – co warto wiedzieć?

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych wciąż jest stosunkowo nowym rozwiązaniem i dopiero w ciągu ostatnich kilku lat zaczyna cieszyć się rosnącą popularnością. Wzrost zainteresowania zauważamy również w coraz częściej pojawiających się pytaniach na ten temat ze strony klientów zainteresowanych podobną inwestycją.

By rozwiać ewentualne wątpliwości i przybliżyć szczegóły, postanowiliśmy w przystępny sposób przedstawić informacje dotyczące tego zagadnienia. W tym celu o pomoc poprosiliśmy specjalistę ds. inwestycji firmy SolarSpot, który zgodził się omówić dla nas zagadnienia związane z fotowoltaiką dla wspólnot. Całość rozmowy dostępna jest do obejrzenia na naszym kanale YouTube – serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu!

Poniżej przedstawiamy przykładowe pytania, na jakie odpowiedział nasz ekspert:

Na jakich zasadach wspólnoty mieszkaniowe mogą inwestować w fotowoltaikę?

Przepisy ustawy o OZE dają wspólnotom mieszkaniowym możliwość zostania prosumentem energii elektrycznej – oznacza to, że jednocześnie są one zarówno konsumentami, jak i producentami prądu – w przypadku zakupu instalacji o mocy do 50kW. Rozliczenie zużytej oraz wyprodukowanej energii ma miejsce raz w roku.

Jak wybrać firmę do realizacji inwestycji fotowoltaicznej?

Przede wszystkim warto wybrać firmę, która ma już doświadczenie przy podobnych realizacjach. Ważna jest też kwestia jakości i wydajności rozwiązań, z jakich dany wykonawca korzysta przy tworzeniu inwestycji. W końcu warto też wspomnieć o tym, że bardzo istotny jest sam projekt planowanej instalacji, uwzględniający charakterystykę konkretnego budynku i wskazujący jej możliwości produkcyjne.

Czy wspólnoty mieszkaniowe mogą korzystać z programów dofinansowania?

Zakup instalacji wspólnoty mieszkaniowe mogą sfinansować na przykład wykorzystując środki zgromadzone w ramach funduszu remontowego. Dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na terenie Wielkopolski dostępne jest również dofinansowanie z programu Słoneczne Dachy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy inwestycja w fotowoltaikę możliwa jest również w przypadku Twojej wspólnoty mieszkaniowej lub masz pytania dotyczące innego rodzaju inwestycji – skontaktuj się z naszym konsultantem, który przedstawi Ci wszystkie dostępne możliwości.

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.