Wspólnoty mieszkaniowe

FOTOWOLTAIKA DLA WSPÓLNOT - DLACZEGO WARTO?

Aby czerpać korzyści z produkcji energii elektrycznej z promieni słonecznych, wcale nie trzeba mieszkać w domu jednorodzinnym – panele fotowoltaiczne są bardzo korzystnym rozwiązaniem również dla wspólnoty mieszkaniowej.

Założenie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku wspólnoty mieszkaniowej pozwala wyprodukować wystarczającą ilości energii, aby zaspokoić potrzeby energetyczne dla wspólnych części budynku. Pozwoli to zmniejszyć koszty eksploatacyjne związane z świetleniem klatki schodowej czy parkingu. Za pomocą energii słonecznej można również zasilić windę oraz system klimatyzacji. Wszystkie te koszty regularnie ponoszą mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, jednak wybór paneli fotowoltaicznych pozwala te koszty obniżyć, a zdobyte oszczędności można przeznaczyć na udoskonalenia budynku.

DOFINANSOWANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH
DLA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH

Wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na wsparcie ze strony rządowych oraz regionalnych programów dofinansowania. Oferowane dotacje zachęcają oraz ułatwiają realizację przedsięwzięć w odnawialne źródła energii, które zwiększają oszczędności, efektywność oraz niezależność energetyczną. Za sprawą różnego rodzaju programów finansowania, fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych staje się bardziej dostępna i opłacalna.

Lokalne programy wsparcia obejmują przede wszystkim zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, ale można spotkać się również z dotacjami na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, wymianę źródła ogrzewania na bardziej efektywne lub oświetlenia na energooszczędne. Najlepszym przykładem na skuteczne wprowadzanie tego typu ulepszeń we wspólnotach mieszkaniowych jest program Słoneczne Dachy, który był realizowany w Wielkopolsce w 2021r. Z inicjatywą wyszedł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z województwa wielkopolskiego.

SŁONECZNE DACHY

Program Słoneczne Dachy był realizowany w latach 2020-2021 w Wielkopolsce. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przeznaczył na realizację jego założeń budżet o wysokości 100 mln zł. Środki zostały wykorzystane jako wsparcie dla spółdzielni mieszkaniowych chcących zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy nie większej niż 50kW. Według aktualnych informacji nie będzie kolejnej edycji programu, jednak NFOŚiGW rozważa wprowadzenie nowych rozwiązań dla budynków wielorodzinnych chcących przejść na energię odnawialną.

PANELE FOTOWOLTAICZNE DLA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH
CZY WARTO?

ZMNIEJSZENIE KOSZTÓW UTRZYMANIA BUDYNKU

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na obniżenie kosztów utrzymania spółdzielni mieszkaniowych. Ilość uzyskanej w ten sposób energii jest wystarczająca do zasilenia części wspólnych budynku, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy odnoszą korzyści.

SZYBKI ZWROT INWESTYCJI

Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych to także możliwość wnioskowania o dofinansowanie z funduszy rządowych – dodatkowe środki pozwalają skrócić zwrot inwestycji, jednocześnie zwiększając oszczędności osiągane dzięki darmowej energii.

NOWE MOŻLIWOŚCI INWESTYCYJNE

Niższe wydatki na energię to także nowe możliwości inwestycyjne – zaoszczędzone środki spółdzielnia może przeznaczyć na prace remontowe i modernizacyjne budynku, co podniesie zarówno jego wartość rynkową, jak i komfort użytkowania.

OCHRONA ŚRODOWISKA

Energia słoneczna przynosi korzyści nie tylko finansowe, ale też środowiskowe – zwiększenie jej udziału w rynku energetycznym jest ważnym krokiem w stronę poprawy jakości powietrza poprzez zmniejszenia emisji CO2.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz  UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

  Wypełnij formularz kontaktowy

  SPOTKANIE

  Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

  OFERTA

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

  REALIZACJA

  Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

  PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

  Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

  Masz pytania?

  Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.